Data publikacji:

Jak dobrać kask narciarski?

Odpowiednio dobrany sprzęt narciarski jest niezbędny, aby bezpiecznie poruszać się i zjeżdżać na nartach. I tu nie chodzi tylko o sprzęt podstawowy, taki jak narty i buty narciarskie, gdyż niezmiernie ważny jest także kask narciarski. Może on uratować nam życie podczas niespodziewanego incydentu na stoku. Często zdarza się, że jest wybierany pod względem ciekawego designu lub koloru, jednak jego dobór nie powinien być przypadkowy. Zatem, jak dobrać kask narciarski? Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku? Odpowiedź zamieściliśmy poniżej.
jak dobrać kask narciarski

Jak odpowiednio dobrać kask narciarski?

Kask narciarski pełni niezwykle ważną funkcję podczas jazdy na nartach, a w zasadzie najważniejszą, gdyż chroni nasze życie. Na stoku mogą zdarzyć się nieprzyjemne sytuacje, przy których dochodzi do zderzenia, wywrotów itd., dlatego też posiadania kasku nie należy bagatelizować, tylko nosić go każdorazowo, gdy pojawimy się na stoku. Aby kask spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrany do obwodu głowy.
Zatem pierwszym krokiem przy wyborze kasku narciarskiego jest zmierzenie obwodu głowy. Pomiaru najlepiej dokonać przy użyciu metra krawieckiego. Należy go umieścić powyżej brwi (około 1 cm) i odczytać wynik. Uzyskana długość będzie odpowiednikiem obwodu, według którego należy szukać pasującego kasku. Niektórzy producenci w swoim asortymencie mają kaski oznaczone obwodem, a niektórzy mają rozmiarówkę oznaczoną literami od S do XL. W takim przypadku należy sprawdzać na stronie danej marki odpowiedniki literki do obwodu, gdyż firmy posiadają różne przeliczniki rozmiarów kasków narciarskich, więc mogą się nieznacznie różnić.
Aby zwiększyć komfort noszenia danego sprzętu, proponuje się wybieranie rozmiaru o 0,5–1 cm większego od obwodu głowy.

Skąd wiedzieć, że wybrany kask jest odpowiedni?

Wybrany kask powinien być przede wszystkim wygodny. Pasek od zapięcia nie może uciskać, a mimo to kask musi przylegać do głowy. Jeżeli opada na czoło, na boki bądź w tył, to znaczy, że jest za duży i trzeba wybrać mniejszy rozmiar. Analogicznie patrząc, jeżeli kask powoduje ucisk na głowę, uwiera w jakimkolwiek punkcie i jest niekomfortowy, należy wymienić go na nieco większy rozmiar.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze kasku?

Ważnymi elementami, na które warto też zwrócić uwagę podczas wybory odpowiedniego kasku narciarskiego, są:
  • Pasek od zapięcia – pasek znajdujący się pod brodą nie może być oczywiście zbyt ciasny, dlatego dobrym rozwiązaniem jest możliwość jego regulacji. Obecnie coraz więcej kasków narciarskich ma w swoich udogodnieniach regulację, gdyż jest ona wygodniejsza w użyciu i dzięki niej można dostosować kask do różnych typów i wielkości głów. Pasek powinien posiadać także ochraniacz na zapięcie, który zapobiegnie otarciom i podrażnieniom skóry.
  • Wentylacja – spędzając na stoku wiele godzin, potrzebny będzie kask z dobrą wentylacją, aby głowa miała odpowiednią cyrkulację, w innym przypadku się zapoci i spowoduje niekorzystne skutki.
  • Wnętrze kasku – wyściółka, która znajduje się wewnątrz kasku, powinna być wygodna, aby głowa miała odpowiedni komfort. Warto zatem podczas wyboru kasku przymierzyć go i zobaczyć, czy miękka warstwa kasku nam odpowiada.
  • Zapinki na gumę do gogli – dany element stanowi szczegół w kasku narciarskim, jednak pełni ważną rolę przy noszeniu gogli podczas zjazdów na nartach. Dzięki zapięciu na gumę, gogle będą się trzymały na głowie, co zapobiegnie ich zsuwaniu.
  • Rodzaj kasku – wyróżnia się trzy rodzaje kasku: z twardą skorupą, z miękkimi uszami bądź kask zawodniczy. Dokonując wyboru, musimy zdecydować, do jakich celów będzie nam potrzebny kask. Kask zawodniczy jest oczywiście dla ekspertów biorących udział w zawodach, kask z twardą skorupą nada się do jazdy rekreacyjnej oraz bardziej zaawansowanej, jednak najwygodniejszą opcją jest kask z miękkimi uszami. Jest on polecany do jazdy głównie rekreacyjnej oraz jest znacznie wygodniejszy niż poprzednie rodzaje.  

Dopasowanie gogli do kasku

Aby kask i gogle były ze sobą kompatybilne, należy najpierw wybrać odpowiedni kask narciarski, a potem pasujące do niego gogle. Pomiędzy górną krawędzią gogli i kaskiem nie powinno być przerwy. Jeżeli jest, to znaczy, że musimy dobrać inne gogle. Kolejnym aspektem jest także dopasowanie gogli, żeby ich guma weszła w zapięcia znajdujące się na kasku.
Innowacyjnym pomysłem, który podbija serca narciarzy, jest kask z wbudowaną szybką. Taki rodzaj kasku zapobiega zsunięciu gogli z głowy oraz ich możliwemu zgubieniu. Jest również udogodnieniem dla osób noszących na co dzień okulary korekcyjne, gdyż pod wbudowaną szybką bez problemu zmieszczą się okulary.

Jaki kask na narty kupić?

Oto ranking najbardziej polecanych kasków narciarskich:

Salomon Icon2 Visor

Popularnym modelem dla mężczyzn jest Salomon Icon2 Visor Black Silver. Charakteryzuje się nowoczesnością i łatwością w użytkowaniu. Ma wbudowaną szybkę, co jest dużym udogodnieniem, w zamian za gogle. Zapewnia także zwiększone bezpieczeństwo w przypadku uderzeń pod kątem.

Smith Compass White Pearl

Kask zimowy Smith Compass White Pearl jest częstym wyborem wśród kobiet. Jest lekki, ma miękką ochronę na uszy, co zapewni większy komfort, a dodatkowo posiada ładny design. Ma świetny system wentylacji, zapobiegający parowaniu gogli, oraz posiada system audio TechTM, który pozwala na słuchanie muzyki w trakcie jazdy na nartach.

Uvex Airwing JR Junior Race

Dla dzieci proponujemy kask Uvex Airwing JR Junior Race white. Charakteryzuje się on miękkimi nausznikami zwiększającymi komfort, antyalergiczną wyściółką oraz otworami wentylacyjnymi, które redukują ciepło wewnątrz kasku. Dany kask posiada także zapięcie umożliwiające przypięcie gogli do kasku.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka