Data publikacji:

Jak dobrać kask narciarski? Jaki będzie najlepszy?

Prawidłowo dobrany rozmiar kasku to sprawa kluczowa nie tylko dla bezpieczeństwa na nartach, ale też dla przyjemności z jazdy. Kask musi idealnie leżeć na głowie. Zobacz, jak dobrać kask narciarski.

kask

Jak dobrać kask narciarski, czyli co musisz wiedzieć przed zakupem kasku na narty

Aby czuć się bezpiecznie i komfortowo na stoku, musisz wybrać właściwy ekwipunek. Potrzebne są m.in. kask narciarski, gogle narciarskie i buty narciarskie. Jak dobrać odpowiednie wyposażenie? Zobacz, jaki kask narciarski wybrać.

  1. Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego?
  2. Jak dobrać wygodny kask narciarski?
  3. Twardy czy miękki – jaki kask narciarski?
  4. Jakie gogle narciarkie do kasku?
  5. Jaki kask narciarski z szybą wybrać?
  6. Damski, męski czy uniwersalny – jaki kask na narty?

Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego?

Aby dobrze dobrać kask, trzeba się bardziej postarać. od tego może zależeć, czy będziesz bezpieczny na nartach! Najlepsze kaski i gogle zagwarantują ci komfort i bezpieczeństwo.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar kasku narciarskiego? Punktem wyjścia jest dokładne zmierzenie obwodu głowy. Używa się do tego zwykłej krawieckiej miarki i przykłada ją ok. 1 cm nad linią brwi. Otrzymany obwód porównaj z tabelką producenta i wtedy dopiero dowiesz się, czy faktycznie twój rozmiar kasku to S czy jednak M.

Może się zdarzyć, że otrzymasz wynik na granicy dwóch rozmiarów. Np. twój obwód to 55,5 cm, a według producenta rozmiar S to 54-55 cm, a rozmiar M to 56-57 cm. Jaki rozmiar kasku narciarskiego wybrać w takiej sytuacji?Lepszym rozwiązaniem będzie większy rozmiar.

Jak dobrać wygodny kask narciarski?

Jaki kask narciarski będzie wygodny? Kask nie może być za luźny, aby zjeżdżać na oczy albo na kark. Nie może też być za ciasny. Pamiętaj, że lekki dyskomfort po kilku godzinach będzie nieznośny.

To samo dotyczy paska. Kask nie ma prawa ruszać się na głowie! Ale musi jednocześnie zapewniać swobodę ruchów, nie ograniczając pola widzenia i nie zaczepiając np. o kołnierz kurtki.

Jaki ciężar kasku wybrać? Generalna zasada to: im lżejszy, tym lepszy. Lekkie kaski dla dorosłych ważą ok. 0,5 kg.

Twardy czy miękki – jaki kask narciarski?

Kaski twarde, czyli z pełną skorupą chroniącą szczęki i kręgi szyjne (podobne do kasków motocyklowych) są przeznaczone dla narciarzy zaawansowanych lub zawodowych.

Jaki kask narciarski wybrać dla początkujących? Kask miękki przeznaczony jest dla osób, które jeżdżą rekreacyjnie. Takie kaski chronią tylko czaszkę, a na wysokości uszu mają już miękki materiał, ale za to są lżejsze, wygodniejsze i tańsze.

Co jeszcze warto sprawdzić, dobierając kask? Wkładka wyścielająca wnętrze kasku oraz nauszniki powinny być odpinane. Po pierwsze można wtedy je wyprać, a po drugie daje to możliwość zakładania kasku na własną czapkę plus gogle. Kask musi też mieć wentylację – stałą lub regulowaną, a z tyłu zapinkę na gumę gogli.

Jakie gogle narciarkie do kasku?

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać kask narciarski, poświęć również czas na dobranie gogli. Nie tylko poprawiają widoczność w oślepiającym śniegu i w zadymce, ale też chronią oczy przed urazami mechanicznymi, np. gałęziami, kamykami albo kijkami innych narciarzy.

Jakie gogle narciarskie wybrać? Najlepiej kompatybilne ze sobą są gogle i kaski tej samej marki. Jeśli więc dobierasz kask marki X, od razu kup gogle przewidziane przez producenta dla tej marki.

Gogle narciarskie powinny idealnie przylegać i do kasku, i do twarzy, nie powodując żadnego dyskomfortu. Źle dobrane gogle trzeba będzie bez końca przecierać, podnosić, poprawiać – koszmar w trakcie jazdy.

Coraz popularniejszą alternatywą są kaski ze zintegrowaną szybką, które rozwiązują większość z wyżej opisanych dylematów.

Jaki kask narciarski z szybą wybrać?

Jeszcze parę lat temu kaski z szybką przymocowaną na stałe były rzadkością na stokach. W dużej mierze była to kwestia zabójczych cen. Można się jdnak zastanowić, czy naprawdę zapłacimy aż tak dużo więcej, niż kupując kask osobno i gogle osobno.

A kaski z szybką mają wiele zalet. Po pierwsze świetnie wyglądają. Po drugie w razie upadku lepiej chronią twarz niż gogle. Po trzecie szybka nie dotyka twarzy, a więc nigdy nie ciśnie, a z goglami bywa różnie. Po czwarte odpada problem gubienia gogli.

Wiele osób z wadą wzroku nie może nosić soczewek kontaktowych. Teoretycznie okularnik może po prostu ubrać specjalne, głębsze gogle (oznaczane przez producentów symbolem OTG czyli „Over The Glass”) i schować pod nimi okulary, ale to nie jest rozwiązanie idealne, ponieważ często zdarza się, że okulary parują pod goglami. Kaski z szybą pozwalają nosić okulary bez żadnych problemów z wentylacją.

Damski, męski czy uniwersalny – jaki kask na narty?

Kaski dla kobiet i mężczyzn różnią się wyłącznie wzornictwem i kolorystyką. Nie ma między nimi żadnych różnic konstrukcyjno-technicznych.

A jeśli chodzi o modę? Od kilku sezonów na stokach królują wesołe, żywe kolory kurtek. Panie bardzo chętnie ubierają odcienie fluorescencyjne.

Autorka: Katarzyna Wachowiak