Data publikacji:

Jak dorobić w domu? Sposoby na zarobek z domu

Coraz poważniej myślisz o zbudowaniu poduszki finansowej? Chcesz odłożyć pieniądze na wymarzoną wycieczkę lub remont? Nie zawsze jest to łatwe, ale jeśli szukasz sposobów na dodatkowy zarobek, na ratunek może przyjść praca w domowym zaciszu. To bez wątpienia dodatkowe obowiązki, które sprawią, że wolny czas nieco się skurczy, ale czasami innego wyjścia nie ma. W poniższym artykule podpowiadamy więc, jak dorobić w domu i wykorzystać maksymalnie swój potencjał. Od czego zacząć? Na jakie oferty zwracać uwagę, a których się wystrzegać? Odpowiedzi czekają poniżej – sprawdź!
jak dorobić w domu

Jak można dorobić w domu? Pomysły są w Tobie

Zastanawiasz się, jak dorobić w domu? Zanim zaczniesz przeglądać konkretne oferty pracy, na początku pomyśl, co konkretnie Cię interesuje. Czy gotówka potrzebna jest Ci „na już”? A może chcesz po prostu porobić coś twórczego, co w ostateczności przełoży się na konkretny zarobek? Musisz zastanowić się również, jaki rodzaj pracy tak naprawdę by Cię interesował. Jakie są Twoje mocne strony i predyspozycje? Odpowiedzi na te pytania sprawią, że łatwiej będzie Ci znaleźć dodatkowy zarobek w domowym zaciszu.
W następnej kolejności określ, ile czasu możesz poświęcić na dodatkową pracę. To konkretny sygnał dla Ciebie i przyszłego pracodawcy – w końcu nikt nie chce poświęcać się obowiązkom przez 16 godzin. Nawet 2 lub 3 godziny dodatkowej pracy to już pewien punkt zaczepienia, który przełoży się na zasilenie Twojego stanu konta. Zobacz nasze propozycje, jak dorobić w domu.

Jak dorobić po pracy w domu? Pisząc!

Copywritinig to jeden z rozwijających się zawodów, cieszący się coraz większym zainteresowaniem. Osoby, które się nim zajmują, tworzą opisy produktów, prowadzą blogi czy przygotowują opisy podkategorii tak, by dana firma miała lepsze wyniki pozycjonowania, a co za tym idzie – zwiększała sprzedaż swoich produktów oraz usług. To pierwsza, bardziej analityczna strona copywritingu, gdzie wymagana jest znajomość zasad SEO (można się ich nauczyć podczas kursów poświęconych pisaniu). 
Kreatywni copywriterzy piszą z kolei teksty do newsletterów, a także wymyślają nazwy produktów czy hasła reklamowe. Jeśli dobrze orientujesz się w social mediach, czekają na Ciebie również zlecenia związane z prowadzeniem social mediów.
Copywritingiem można zajmować się po godzinach, po prostu pisząc w domu. Musisz pamiętać jednak, że aby to robić, niezbędna jest doskonała znajomość zasad pisowni. Warto przygotować sobie wstępne portfolio, w którym zaprezentujesz swoje umiejętności podczas poszukiwania zleceń.
Jeśli wolisz nieco mniej wymagającą, odtwórczą pracę i wciąż szukasz pomysłu, jak dorobić po pracy w domu, postaw na przepisywanie oraz transkrypcję tekstów. Tutaj liczy się przede wszystkim cierpliwość oraz dokładność. Osoby bardzo precyzyjne mogą po godzinach zająć się również redakcją lub korektą książek oraz artykułów, choć znaczna część wydawnictw wymaga w tym zakresie wykształcenia kierunkowego (przykładowo polonistycznego). Ile zarobisz na pisaniu w domu? To zależy od Ciebie, bo Twoje zarobki mogą nawet osiągać czterocyfrowe liczby!

Jak dorobić w domu? Chałupnictwo dla uzdolnionych manualnie

Chałupnictwo kojarzy się nieco z zamierzchłymi czasami – zupełnie niepotrzebnie. Osoby uzdolnione manualnie, które nie chcą po pracy spędzać kolejnych godzin przed komputerem, mogą postawić właśnie na taką formę dodatkowego zarobku. Na czym polega praca chałupnicza? Składanie teczek, skręcanie długopisów, wykonywanie wyrobów tekstylnych czy różańców może być atrakcyjną formą dorobienia przykładowo dla seniorów. Wtedy też najczęściej zarabia się na akord, gdzie ilość wykonanych chałupniczo rzeczy przekłada się na pensję.

Jak dorobić w domu? Praca dla tłumaczy

Jeśli języki obce to Twoja pasja i masz do tego ukończone kursy potwierdzające umiejętności, to odpowiedź na pytanie, jak dorobić w domu, jest banalna. Nawiąż współpracę z biurami tłumaczeń, wydawnictwami, redakcjami czy międzynarodowymi korporacjami lub osobami prywatnymi, które chciałyby przełożyć swoje teksty na język obcy! Nie musisz od razu tłumaczyć książek – często są to dokumenty, skrypty czy artykuły. Zarobki tłumaczy freelancerów wahają się od kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych za stronę tekstu specjalistycznego.

Jak dorobić w domu? Sprzedaj wiedzę!

Osoby, które nie wiedzą, jak dorobić w domu przez internet, mogą pomyśleć o dawaniu korepetycji online! Na co dzień zajmujesz się księgowością? Na pewno matematyka nie ma przed Tobą żadnych tajemnic. Masz dyplom z wybranej filologii? Ucz języków obcych! Oczywiście to propozycja pracy dodatkowej dla osób, które lubią spędzać czas z ludźmi, wykazują się cierpliwością i umiejętnością przekazywania informacji. Warto jednak spróbować właśnie tej formy zarobku, bo za godzinę korepetycji otrzymasz od kilkudziesięciu złotych w górę.

Dodatkowa praca w domu – gdzie jej szukać?

Przedstawione przez nas propozycje mogą być wykorzystane przez wszystkich – seniorów, studentów, a także mogą zainspirować kobiety na urlopach macierzyńskich. Praca w domu dla mam wcale nie musi pochłaniać całego dnia! Ważne, by wiedzieć, gdzie szukać ofert dodatkowego zarobku. Śledź tematyczne fora, zaglądaj na portale z ogłoszeniami (RocketJobs, OLX, Useme itd.). Pamiętaj jednak, by zawsze weryfikować znalezione oferty!
Sprawdzaj KRS, CEiDG, czytaj w internecie opinie o danej firmie. Nigdy nie wysyłaj skanów dowodu osobistego, nie wykonuj nawet symbolicznych przelewów, o które miałby prosić potencjalny pracodawca. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – skorzystaj z porady prawnej tak, by poszukiwania dodatkowego zarobku przyniosły Ci wyłącznie ekstra pensję, a nie poważne problemy.
Zdjęcie: Enavto Elements
Autor: Anna Mlonka