Data publikacji:

Jak podłączyć komputer do telewizora?

Komputer podłączony do telewizora pozwoli na wygodne oglądanie filmów czy przeglądanie internetu. W tym poradniku podpowiemy, jak skutecznie połączyć ze sobą oba urządzenia.
sprzęt RTV

Dlaczego warto podłączyć komputer do telewizora?

Wiele osób podłącza swój komputer do telewizora, aby obejrzeć ulubione filmy lub pokazać znajomym zdjęcia. Możliwość stworzenia drugiego ekranu często pomaga przy wykonywaniu rozmaitych zadań. Warto dodać, że podłączanie jest bardzo szybkie i intuicyjne, dlatego nawet laik poradzi sobie z tym zadaniem.

Sprawdź jaki laptop wybrać - mały czy duży.

Połączenie komputera z telewizorem za pomocą kabla HDMI

To zdecydowanie najprostszy i najbardziej efektywny sposób na połączenie komputera z telewizorem. Niezbędny do tego będzie kabel HDMI, którego ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Ważne, aby komputer miał kompatybilne złącze.

W innym wypadku takie połączenie nie będzie możliwe. W nowszych komputerach nie ma już wbudowanych portów HDMI , dlatego należy zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę. Koszt adaptera z USB-C na HDMI nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych.

Przewody należy ze sobą połączyć i umieścić w porcie komputera oraz telewizora. Zdecydowana większość urządzeń automatycznie przełączy się na nowy ekran. W ustawieniach monitorów należy wybrać sposób, w jaki obraz będzie wyświetlany.

Najczęściej używana jest funkcja klonowania ekranu. To, co znajduje się na ekranie monitora, pojawi się również na telewizorze. Drugim sposobem jest opcja rozszerzenia ekranu. To oznacza, że na telewizorze zostaną umieszczone tylko wybrane okna. Główny pulpit dalej będzie umieszczony na komputerze.

Połączenie bezprzewodowe za pomocą WiFi

Do połączenia komputera z telewizorem bez użycia przewodów będzie konieczne posiadanie modułu WiFi zarówno w komputerze, jak i telewizorze. Tacy producenci, jak Samsung czy Sony oferują własne aplikacje ułatwiające połączenie z drugim urządzeniem.

Na liście urządzeń WiFi pojawi się nazwa telewizora. W pierwszej kolejności należy nawiązać z nim połączenie. Dedykowany program przeprowadzi użytkownika przez kolejne kroki i pozwoli na wyświetlanie ekranu komputera na telewizorze.

Podłączanie komputera do telewizora za pomocą AirPlay

Posiadacze komputerów Apple mają możliwość podłączenia telewizora bez użycia kabli. Aby było to możliwe, należy posiadać kompatybilny telewizor lub przystawkę Apple TV. Jedyne, co trzeba zrobić, to kliknąć w górnym pasku na ikonę AirPlay. Po chwili kompatybilne urządzenie powinno zostać znalezione.

Warto pamiętać, że konieczne jest podłączenie obu sprzętów do tej samej sieci WiFi. Po chwili ekran komputera będzie widoczny na telewizorze. W ustawieniach można zmienić opcję klonowania na rozszerzenie przestrzeni roboczej. Wówczas telewizor będzie pełnił rolę zewnętrznego monitora.

Bezprzewodowe połączenie komputera z Windows

Bezprzewodowe połączenie komputerów z systemem Windows także jest możliwe. W pierwszej kolejności na telewizorze należy odszukać w ustawieniach Smart TV funkcję odbicia lustrzanego ekranu. Taka opcja może być dostępna w ustawieniach sieci bezprzewodowej.

Na komputerze należy wejść w opcję ustawień WiFi i włączyć go. Najczęściej wystarczy kliknąć na ikonkę w prawym dolnym rogu ekranu. Kolejnym krokiem jest naciśnięcie klawisza C i kliknięcie na logo systemu Windows. Po tym powinien pojawić się pasek boczny, gdzie będzie dostępna zakładka urządzenia.

Wystarczy kliknąć opcję „projekt’ i następnie „dodaj urządzenie”. Komputer poprosi o wpisanie kodu PIN funkcji WPS. Niezbędne informacje powinny być wyświetlane na ekranie telewizora. Po wpisaniu połączenie powinno zostać nawiązane.