Data modyfikacji:

Jak podłączyć słuchawki do wyjścia optycznego?

Optyczne kable Toslink cieszą się wciąż sporą popularnością wśród fanów dobrego brzmienia oraz filmowych maniaków budujących zestawy kina domowego. Transportują one jednak cyfrowy dźwięk, który jest niekompatybilny z urządzeniami przyjmującymi analogowy sygnał audio. Przedstawiamy więc metody podłączenia zwykłych słuchawek do wyjścia optycznego.
słuchawki do wejścia optycznego
Optyczne wyjście audio nadal znajdziemy w wielu rodzajach urządzeń RTV, począwszy od konsol do gier, a skończywszy na komputerach oraz telewizorach i rożnego typu odtwarzaczach multimedialnych. Ze złącza tego typu korzystają wyłącznie specjalne kable Toslink. Pojawiły się one po raz pierwszy w sprzedaży w 1983 roku i zostały zaprojektowane przez japońską firmę Toshiba. Standard stworzono z myślą o bezstratnym przesyle cyfrowego sygnału audio pomiędzy odtwarzaczami CD a współpracującym z nimi sprzętem Hi-Fi.

W przeciwieństwie do zwykłych kabli audio przesyłających dźwięk pod postacią modulowanego napięcia elektrycznego, optyczne przewody transportują sygnał za pośrednictwem technologii światłowodowej. Są więc one kompletnie niekompatybilne ze standardowymi analogowymi rozwiązaniami, wykorzystywanymi przez sporą część dostępnego na rynku sprzętu elektronicznego.

Większości sytuacja ta nie przysparza jednak zbyt wielu problemów, bowiem urządzenia RTV i Hi-Fi są najczęściej wyposażone w co najmniej kilka rożnych typów wyjść audio.

Przeszkody pojawiają się zazwyczaj jedynie w przypadku telewizorów, w których wielu producentów zrezygnowało już z instalacji złącz mini-jack lub coaxial audio. Odpowiadamy zatem, jak w takich przypadkach podłączyć zwykłe słuchawki przewodowe, jeżeli mamy do wyboru wyłącznie wyście optyczne.

Słuchawki a gniazdo optyczne – jak podłączyć?

Mogłoby się wydawać, że do podłączenia zwykłych słuchawek do gniazda optycznego wystarczy prosta przejściówka. Wytłumaczyliśmy jednak już sobie, że standard Toslink jest niekompatybilny z klasycznymi analogowymi rozwiązaniami przesyłu sygnału audio. Kable optyczne transportują bowiem cyfrowy dźwięk audio za pomocą szybkich pulsów czerwonego światła, które podróżuje poprzez cienkie przezroczyste rurki z tworzywa sztucznego lub szkła. Konstrukcja ta zapewnia niezmienną jakość dźwięku i uodparnia go na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Aby sygnał ten został zamieniony na impulsy elektryczne, potrzebujemy do tego specjalnego konwertera lub wzmacniacza słuchawkowego.

Konwertery audio DAC

Konwertery cyfrowo-analogowe (ang. DAC – Digital-Analog Converter) to niewielkie urządzenia elektroniczne, których podzespoły transformują dźwięk cyfrowy na analogowy sygnał audio odbierany przez zwykłe słuchawki lub głośniki korzystające ze złącz coaxial lub mini-jack.

Ich cena waha się do kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Większość dostępnych w sklepach modeli posiada wbudowane wejście cyfrowe oraz kilka standardowych wyjść analogowych, do których równocześnie podłączymy słuchawki oraz np. głośniki. Sprzęt nie wymaga żadnej dodatkowej konfiguracji, ale będzie potrzebował osobnego zasilania (z sieci lub portu USB).

Wzmacniacze słuchawkowe

W podłączeniu słuchawek do gniazda cyfrowego może pomóc nam także dedykowany wzmacniacz słuchawkowy. Urządzenia te bardzo często posiadają bowiem wbudowane wejścia cyfrowe i wysokiej jakości konwertery DAC. Ich dodatkową zaletą są (jak sama nazwa na to wskazuje) specjalne podzespoły, które wzmacniają siłę sygnału audio, pozwalając bez problemu korzystać z droższych słuchawek studyjnych i audiofilskich. Za urządzenia tego typu zapłacimy od stu do nawet kilku tysięcy złotych.
Autor: Kułakowski