Data modyfikacji:

Jak schłodzić telefon?

Przegrzewający się telefon to problem z którym mierzy się wielu właścicieli smartfonów, zwłaszcza osób, które korzystają z nich intensywnie przez wiele godzin dziennie. Dokucza ona zwłaszcza graczom bawiącym się na swoim urządzeniu z najbardziej wymagającymi produkcjami mobilnymi lub konsolowymi emulatorami. Wiele osób zadaje więc sobie pytanie, jak schłodzić telefon?
jak schłodzić telefon

Czemu telefon się przegrzewa?

Dlaczego telefon się nagrzewa? Odczuwalnie ciepła lub gorąca obudowa urządzenia jest wynikiem nagrzewających się podzespołów, co jest bezpośrednim efektem maksymalnego obciążenia procesora, pamięci oraz układu graficznego telefonu.
Wysoka temperatura zwiększa ryzyko zawieszenia się urządzenia, występowania błędów w aplikacjach lub mocnego spowolnienia ich działania. Wpływa też negatywnie na wydajność baterii, która pracując w takich warunkach, będzie szybciej się rozładowywać, a także wolniej odzyska zużytą energię po podłączeniu do sieci.

Główne przyczyny nagrzewania się telefonu

  • Zabawa z grami i praca z wymagającymi aplikacjami
  • Wielogodzinne korzystanie z serwisów streamingowych, np. YouTube’a
  • Uruchomione w tle aplikacje oraz różnego typu widgety lub animacje interfejsu, które nadmiernie obciążają podzespoły urządzenia
  • Niewłaściwie działające lub niezaktualizowane aplikacje, pożerające zasoby lub błędy systemowe
  • Złośliwe oprogramowanie i wirusy
  • Korzystanie z funkcji superszybkiego ładowania
  • Ładowanie smartfona podczas korzystania z aplikacji obciążających telefon (np. gry)
  • Udostępnianie internetu innym urządzeniom z poziomu telefonu
  • Pozostawienie w pełni naładowanego telefonu podłączonego do ładowarki
  • Pozostawienie smartfona w pełnym słońcu lub w pobliżu rozgrzanych obiektów, np. laptopa
  • Warto pamiętać, że jeżeli telefon pracuje nieustannie w podwyższonej temperaturze, spada jego żywotność oraz rośnie prawdopodobieństwo jego krytycznej awarii, której skutki będzie trudno wyeliminować bez wymiany płyty głównej.

    Jak sprawdzić temperaturę telefonu?

    Warto pamiętać, że nawet dość ciepła obuchowa smartfona niekoniecznie oznacza, że jest on potencjalnie zagrożony uszkodzeniem. W przypadku większości modeli za wciąż normalne uznaje się temperaturę podzespołów, która dochodzi do około 43 stopni Celsjusza (telefon w takim wypadku jest już dość gorący w dotyku). Oczywiście tak duże skoki temperatury powinny być bardzo krótkie. Jeżeli utrzymuje się ona na granicznym poziomie przez dłuższy czas, jest to znak, że powinniśmy zacząć działać.
    Aby kontrolować sytuację, a także upewnić się, czy limit temperatury nie został przekroczony, możemy sięgnąć po specjalne aplikacje, które wyświetlają aktualną temperaturę procesora, taką jak np. CPU Monitor. Pozwalają także prześledzić to, jaki wpływ na obciążenie urządzenia mają poszczególne programy, a tym samym dowiedzieć się, który z nich odpowiada w największym stopniu za przegrzewanie się sprzętu.

    Jak schłodzić telefon – sprawdzone metody

    Pierwszą reakcją wielu osób na zbyt gorący telefon jest chęć jego szybkiego schłodzenia, dlatego też w desperacji, w co trochę trudno uwierzyć, swoje kroki kierują w stronę lodówki. Jest to oczywiście kompletnie nietrafiony pomysł. Wkładając gorący smartfon do chłodziarki, narażamy go na zniszczenie. Na jego powierzchni oraz we wnętrzu bardzo szybko zacznie bowiem skraplać się para wodna, która może łatwo uszkodzić wrażliwe podzespoły, gdy telefon pozostaje cały czas włączony.
    Najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie urządzenia i odłożenie go na jakiś czas w chłodne i zacienione miejsce. Dobrym rozwiązaniem jest też jego wyjęcie z posiadanego etui lub obudowy. Akcesoria te często bowiem ograniczają możliwość wymiany cieplnej i spowalniając wychładzanie się sprzętu.
    Zamiast lodówki dobrym sposobem jest skorzystanie z wentylatora i skierowanie w stronę sprzętu mocnego strumienia chłodniejszego powietrza. Co ciekawe, w tym przypadku nie musimy sięgać po duże modele pokojowe.
    W sprzedaży znajdziemy specjalne przystawki chłodzące do smartfonów, posiadające jeden lub kilka szybkoobrotowych wentylatorów, a także radiator, przez co konstrukcją zbliżone są do zestawów chłodzenia, które spotykamy we wnętrzu komputera. Przystawki zasilane są zewnętrznie przez port USB. Energię mogą czerpać bezpośrednio z telefonu, albo np. z ładowarki podłączonej do sieci.
    Przystawki są dostępne zarówno w wersjach uniwersalnych, pasujących do większości smartfonów, dzięki różnego typu regulowanym zaciskiem, jak dedykowanych konkretnej serii urządzeń (np. iPhone’om). Po rozwiązanie tego typu sięgają przede wszystkim najbardziej zagorzali mobilni gracze. Pozwala ono uniknąć spadku wydajności w wielu popularnych trójwymiarowych tytułach, takich jak Genshin Impact.
    Wyjściem z impasu wywołanego nagrzewającym się telefonem jest też zmiana opcji konfiguracyjnych urządzenia. Na obniżenie obciążenia baterii i podzespołów smartfona, a tym samym jego temperatury, wpłynąć może kilka akcji. Po pierwsze, minimalizujemy jasność ekranu i wyłączamy sieć Wi-Fi oraz komunikację Bluetooth. Po drugie, dezaktywujemy też większość niepotrzebnych aplikacji pracujących w tle. Nie zaszkodzi przy tym oczyszczenie pamięci cache posiadanych aplikacji oraz zaktualizowanie całego zainstalowanego oprogramowania.
    Czy istnieje aplikacja do chłodzenia telefonu? Nie, żadna aplikacja w magiczny sposób nie obniży temperatury smartfona. Zbliżoną rolę pełnią jednak programy optymalizujące pracę smartfona, takie jak AVG Cleaner, które wykonają za nas większość wymienionych już kroków, takich jak zwalnianie pamięci oraz zajętych zasobów sprzętu. Mogą one działać w tle i rozpoczynać pracę w razie wystąpienia takiej potrzeby.