Data publikacji:

Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany?

Obecnie ze smartfonów korzystamy do wszystkiego – od kontaktu ze znajomymi i rodziną, przez robienie zakupów internetowych, aż po logowanie się do banku i portfeli walutowych. Niestety tak szerokie zastosowanie telefonów sprawia, że stają się one łakomym kąskiem dla oszustów i hakerów. Dzisiaj opowiemy o tym, jak możesz sprawdzić, czy Twój telefon został zhakowany, co robić, gdy masz podejrzenia, że znajduje się na nim złośliwe oprogramowanie oraz w jaki sposób można się go pozbyć. Dowiedz się, jak dbać o swoje cyberbezpieczeństwo z poziomu telefonu komórkowego.
jak sprawdzić czy telefon jest zhakowany

Jak sprawdzić, czy mój telefon został zhakowany?

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić, czy telefon nie jest zhakowany. Jakie mogą być tego objawy? Telefony, które pozostają pod kontrolą oszustów, działają dużo wolniej, zawieszają się, wyłączają i szybciej rozładowują. Oczywiście, nie zawsze takie symptomy oznaczają, że telefon został zhakowany – często te same objawy daje zbyt mała ilość pamięci RAM, korzystanie z dużej ilości aplikacji działających w tle czy błędy w kodach pobranych programów.

Jak sprawdzić, czy mam zhakowany telefon?

Niestety aktualnie nie ma jednego, pewnego sposobu, który pozwoli jednoznacznie stwierdzić, że telefon został przejęty przez hakerów. Na pewno rozsądnym rozwiązaniem jest kontrolowanie, czy nie pojawiły się w jego pamięci pliki lub aplikacje, których nie instalowaliśmy samodzielnie.
Wyskakujące na ekranie smartfona reklamy, wolne działanie i samoczynne wysyłanie maili czy wiadomości to również sygnały, które mogą świadczyć o szpiegowaniu przez osoby nieuprawnione.
W samodzielnym wykryciu tego, że telefon został zhakowany, mogą pomóc również monity logowania z banku, konta Google, Facebooka i innych aplikacji, które posiadamy na smartfonach. Często można ustawić prośbę o przysyłanie powiadomień o nieautoryzowanych logowaniach czy próbach wejścia na konto z innej lokalizacji niż zazwyczaj.

Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany z pomocą specjalisty?

Bardzo dobrym pomysłem w sytuacji, w której podejrzewamy, że telefon został zhakowany, jest udanie się do serwisu. Pracują tam doświadczeni serwisanci, specjaliści od telefonów, urządzeń elektronicznych i informatycy, którzy bez większych problemów ocenią, czy w telefonie zainstalowane są złośliwe oprogramowania.
Pomogą także się ich pozbyć i zabezpieczyć telefon na przyszłość. Najczęściej zajmują się oni usuwaniem wirusów, wykonują bezpieczne kopie zapasowe danych i instalują oprogramowania chroniące telefon przed najróżniejszymi zagrożeniami, na które można natknąć się w sieci. Opowiedzą także o tym, co robić i na co uważać, by nie dopuścić do ponownego zhakowania urządzenia.

Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? Kod pomocniczy

Jak sprawdzić, czy mam szpiega w telefonie za pomocą kodu? Aktualnie, ponieważ problem wykradania danych oraz uzyskiwania nieupoważnionego dostępu do cudzych telefonów jest dość powszechny, pojawiły się nowe sposoby na sprawdzanie tego, czy telefon jest zhakowany. Jeżeli chcesz kontrolować to przy pomocy kodów, możesz skorzystać z następujących kombinacji, które trzeba wpisać na klawiaturze telefonu:
  • *#21# – to kod umożliwiający sprawdzenie, gdzie przekazywane są dane z telefonu. Dowiemy się z niego, czy telefon jest lokalizowany lub czy nie znajduje się na podsłuchu;
  • *#62# – to numer pozwalający na sprawdzenie, gdzie przekierowywane są połączenia w sytuacji, gdy jesteśmy nieosiągalni. Powinien to być numer poczty głosowej lub inny telefon, który samodzielnie wybraliśmy, np. firmowy. Jeżeli oszust przejmuje połączenia, pokaże się tam całkowicie inny numer.
  • Można też wysłać SMS o treści „KTO” na numer 8082, by sprawdzić, czy telefon jest lokalizowany. Najczęściej jednak z tej opcji korzystają zatroskani rodzice, a nie hakerzy, ponieważ lokalizowanie numeru w ten sposób wymaga uzyskania zgody od jego właściciela i fizycznego potwierdzenia tego w urządzeniu.

    Co zrobić, gdy telefon jest zhakowany?

    Jeżeli wiadomo już, jak sprawdzić, czy ktoś ma dostęp do twojego telefonu, warto dowiedzieć się, co zrobić, gdy telefon już został zhakowany. Najlepiej w tym celu udać się do specjalistycznych firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem lub do serwisu zajmującego się naprawą telefonów. Jeżeli podejrzewamy, że atak mógł zostać wymierzony personalnie w konkretną osobę, warto zawiadomić o tym fakcie policję.
    Niektórzy zalecają wykasowanie podejrzanych aplikacji z telefonu, jednak często zdarza się, że usunięcie złośliwego oprogramowania nie jest takie proste. Jedyne, co możemy zrobić samodzielnie, to przywrócenie smartfonu do ustawień fabrycznych. Trzeba jednak wiedzieć, że wykonując kopię wszystkich danych na telefonie przed zrestartowaniem jego pamięci, najpewniej skopiujemy również kod złośliwego oprogramowania.

    Jak uchronić się przed atakami oszustów?

    Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem? Co robić, żeby uchronić się przed atakami hakerów i osób, próbujących wykraść nasze dane oraz hasła? Przede wszystkim zainstaluj najlepszy antywirus, jak np. Avast Mobile Security czy AVG Antivirus. O ile pamiętamy o ich zainstalowaniu na komputerach, często zapominamy o tym, że smartfony potrzebują dokładnie takiej samej ochrony.
    Oprócz tego nie klikaj w podejrzane linki i nie pobieraj dziwnych aplikacji z niepewnych źródeł – korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych dystrybutorów takich jak Google Play. Bądź również wyczulony na symptomy złośliwych oprogramowań i uważaj na publiczne sieci Wi-Fi – nierzadko to właśnie przez nie oszuści zyskują dostęp do naszych telefonów.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!