Data publikacji:

Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem i hakerami?

Na włamanie na telefon narażony jest każdy z nas. Nawet jeśli nie jesteś osobą publiczną lub celebrytą, cyberatak może dotyczyć również ciebie. To poufne dane, a nie zdjęcia lub nagrania są głównym celem hakerów. Jak się przed tym i przed innymi cyberzagrożeniami obronić? Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem i hakerami? Jak sprawdzić, czy twój telefon nie jest już zhakowany?
jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem

Jak zabezpieczyć smartfona przed szpiegowaniem?

Jak chronić telefon przed hakerami? To pytanie chyba zadał sobie każdy z nas. I słusznie – lepiej zapobiegać niż leczyć, tym bardziej że skutki wycieku danych wrażliwych mogą bardzo uprzykrzyć życie.

Zadbaj o silne hasła

Dbaj nie tylko o blokadę telefonu, ale również o silne hasła w różnych aplikacjach. Unikaj haseł słownikowych, dat urodzin, drugich imion, ciągu kolejnych liter z klawiatury, o cyfrach „1234” nie wspominając. Zadbaj o to, aby hasło miało co najmniej dziewięć znaków, składało się z dużych i małych liter, co najmniej jednej cyfry i znaku specjalnego. Regularnie je zmieniaj i dbaj o to, aby się nie powtarzały.

Instaluj aplikacje, którym ufasz

Jak jeszcze zabezpieczyć telefon przed hakerem? Najlepiej instaluj aplikacje tylko ze sprawdzonych źródeł, takich jak np. App Store lub Sklep Play. Przed zainstalowaniem oprogramowania przyjrzyj się jej recenzjom. Podczas instalowania aplikacji zwróć uwagę, do czego będzie potrzebować dostępu w twoim telefonie.

Zainstaluj program antywirusowy

Warto jest mieć jak najlepszy antywirus nie tylko na komputerze, ale również na swoim smartfonie. Aplikacja do zabezpieczenia telefonu pomoże wykryć i usunąć trojany oraz wirusy.

Regularnie aktualizuj system operacyjny i oprogramowanie telefonu

Jeśli przy instalowaniu aplikacji jesteśmy, to pamiętaj też o tych, które masz już na swoim telefonie, łącznie z systemem operacyjnym. Dbaj o to, aby były cały czas aktualne, bowiem nowsze wersje często pomagają załatać ewentualne dziury w zabezpieczeniach aplikacji. Najprościej będzie, jeśli w ustawieniach telefonu wybierzesz, aby programy automatycznie się aktualizowały. Dobrą praktyką jest również usuwanie aplikacji, z których nie korzystasz od dłuższego czasu.

Nie otwieraj podejrzanych załączników i nie klikaj w podejrzane linki

Dostałeś wiadomość mailową, która wygląda na podejrzaną? Najlepiej od razu ją usuń, a przynajmniej pod żadnym pozorem nie pobieraj i nie otwieraj żadnych załączników. Unikaj też wchodzenia w podejrzane linki. To prosta droga do wyłudzenia osobistych informacji na twój temat (w tym numeru konta lub karty) lub zainstalowania złośliwego oprogramowania na twoim urządzeniu.

Staraj się nie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi

Jak jeszcze zabezpieczyć telefon przed hakerem? Jeśli nie musisz, nie korzystaj z otwartych sieci Wi-Fi, np. na lotnisku lub w restauracjach, a tym bardziej nie loguj się wtedy np. do swojego banku. Hakerzy bardzo często wykorzystują publiczne Wi-Fi. Jeśli potrzebujesz połączenia z otwartą siecią Wi-Fi, rób to przez VPN. Co to jest? Technologia ta tworzy wirtualną sieć, która zmienia adres IP i tym samym pomaga w zachowaniu anonimowości w internecie.

Aplikacja sprawdzająca, czy telefon nie został zhakowany

Niestety nigdy nie masz stuprocentowej gwarancji, że nie grozi ci zhakowanie twojego smartfona, dlatego też wielu użytkowników instaluje aplikacje sprawdzające, czy telefon nie został zhakowany. Jedną z popularniejszych jest UseCrypt Messenger.

Jak pozbyć się hakera z telefonu?

  1. Zmień hasła do Wi-Fi oraz do aplikacji.
  2. Przejrzyj listę swoich aplikacji w poszukiwaniu takich, których nie kojarzysz, żebyś je instalował. Jeśli takie są, usuń je.
  3. Sprawdź, czy masz aktualną wersję systemu i zainstalowanych aplikacji. Jeśli nie, zaktualizuj je.
  4. Jeśli dalej podejrzewasz, że problem nie zniknął, przywróć telefon do ustawień fabrycznych.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus