Data publikacji:

VPN. Co to jest, jak działa i czy warto? 

Wirtualna sieć prywatna jest coraz chętniej wykorzystywana przez użytkowników, którzy chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo i anonimowość w internecie. Wyjaśniamy, czym jest dokładnie VPN, jak działa, a także czy warto z niego korzystać.
vpn co to

Czym dokładnie jest VPN i jak działa? 

VPN, czyli virtual private network, to określenie dla technologii polegającej na stworzeniu wirtualnej sieci, która pomaga w zachowaniu anonimowości w internecie poprzez zmianę adresu IP. VPN szyfruje połączenie i ukrywa Twoje działania, które mają miejsce podczas przeglądania stron internetowych, robienia zakupów czy płatności online w banku.
Pierwszy VPN został zaprojektowany przez Microsoft w 1996 roku i miał służyć do zagwarantowania bezpiecznego dostępu dla pracowników pracujących zdalnie. Ta praktyka nadal jest chętnie stosowana przez wiele korporacji w Polsce oraz za granicą.
VPN jest uznawany za bezpieczny tunel, który jest tworzony pomiędzy nadawcą a odbiorcą przy wykorzystaniu internetu. Początkowo ta technologia była dostępna wyłącznie dla osób w sektorze biznesowym oraz profesjonalnym. VPN szybko zyskał jednak na popularności i jest on również dostępny w sektorze konsumenckim. Każdy może skorzystać z jego ogromnych możliwości. 
Warto wspomnieć, że VPN korzysta z metody szyfrowania, zamieniając tekst w skomplikowany kod. Klucz lub deszyfrator może ponownie przetłumaczyć tekst i pozwolić na korzystanie z przesłanych informacji. W sieci VPN zarówno urządzenie, jak i dostawca posiadają klucz do odszyfrowania danych. To ogromne udogodnienie, które zapobiega szpiegowaniu i odczytywaniu zawartości Twojego komputera.
W VPN można wyróżnić trzy rodzaje szyfrowania: hashowanie, kryptografia symetryczna oraz kryptografia asymetryczna. Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzesz, każdy powinien w odpowiedni sposób zabezpieczyć Twoje dane. 
VPN to nie tylko szyfrowanie danych, ale również ukrywanie prawdziwego adresu IP i ukrywanie aktualnej lokalizacji. Serwery VPN są zlokalizowane na całym świecie, dlatego po włączeniu VPN Twoja lokalizacja, jaka będzie się wyświetlać, może pochodzić z USA, Kanady czy Europy. Po ustanowieniu tunelu VPN urządzenie wysyła na serwer zaszyfrowane dane na wybrany serwer VPN.
Dane na przykład ze strony internetowej są deszyfrowane i przekazywane do wyznaczonego serwera WWW. To otwiera dostęp do treści i serwisów, które w niektórych krajach nie są dostępne. VPN zapobiega śledzeniu przez aplikację czy hakerów. Korzystając z tego rozwiązania, masz pewność, że jesteś bezpieczny w sieci. 

Jakie są rodzaje VPN dostępne na rynku? 

Technologia VPN jest dostępna w wielu wersjach, jednak my przyjrzymy się tym, które są uznawane za najpopularniejsze i jednocześnie najbezpieczniejsze. Jaki będzie najlepszy VPN?

SSL VPN 

Z tego rozwiązania najczęściej korzystają firmy, które dla pracowników zdalnych nieposiadających własnego komputera służbowego oferują dostęp do firmowej sieci. Użytkownicy mogą nawiązać bezpieczne połączenie za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
Połączenie SSL VPN wykorzystuje szyfrowanie typu end to end w celu ochrony danych przesyłanych pomiędzy oprogramowaniem urządzenia a serwerem VPN. Dzięki temu pracownik otrzymuje bezpieczny dostęp do zasobów. Ogromną zaletą jest fakt, że nie trzeba instalować żadnych dodatkowych aplikacji. Wystarczy do tego przeglądarka obsługująca HTML5. 

VPN typu site to site 

Sieć typu site to site polega na połączeniu pomiędzy (co najmniej) dwoma sieciami. Może to być sieć firmowa oraz sieć jednego z jej oddziałów. To rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w korporacjach, które mają swoje placówki w różnych miejscach. Taki system jest nazywany intranetem.
Najczęściej VPN typu site to site jest stosowany w dużych firmach. Trzeba mieć na uwadze, że jego wdrożenie jest trudne, jednak zdaniem wielu użytkowników tego typu VPN jest najlepszym rozwiązaniem służącym do komunikacji pomiędzy oddziałami.  

VPN typu klient–serwer 

VPN typu klient–serwer polega na ustanowieniu połączenia za pośrednictwem dostawcy usług VPN. Taki system może automatycznie szyfrować dane zanim zostaną udostępnione użytkownikowi. To rodzaj połączenia coraz częściej stosowanych przez dostawców VPN.
Klient–serwer najlepiej sprawdza się, gdy korzystamy z niezabezpieczonych sieci WLAN. Osoby trzecie nie mają dostępu do połączenia sieciowego, a jego naruszenie rozpoczyna proces szyfrowania danych. Bardzo dobra wydajność i dobry poziom zabezpieczeń to główne zalety tego rozwiązania. 

W jakich sytuacjach sprawdza się VPN? 

VPN jest propozycją dla użytkowników, którzy chcą pozostać całkowicie anonimowi podczas korzystania z internetu. VPN gwarantuje bezpieczny dostęp do sieci, a także pełną ochronę prywatności. Korzystając z sieci w publicznych miejscach, zabezpieczasz się przed ewentualną kradzieżą danych. VPN to także dostęp do treści niedostępnych w miejscu zamieszkania. Gracze nie muszą obawiać się o ataki DDoS oraz o ograniczenie przepustowości łącza. 

Ile kosztuje dostęp do VPN? 

Oferta VPN jest bardzo bogata i w sieci znajdziesz wiele darmowych ofert. Niestety, w przypadku wersji bezpłatnych ochrona nie jest pełna, dlatego warto zdecydować się na pełną wersję, która kosztuje od 10 do około 50 złotych w skali miesiąca. System subskrypcyjny jest bardzo wygodny, ponieważ w momencie gdy nie będziesz zainteresowany, możesz zrezygnować. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.