Data publikacji:

Jak sprawdzić zasilacz?

Zasilacz to jeden z podstawowych komponentów komputera, bez którego sprzęt nie ma prawa się uruchomić. Pomaga on też w ochronie wszystkich podzespołów przed skokami napięcia. Wiele osób zadaje sobie w takim razie pytanie, jak sprawdzić zasilacz, aby upewnić się, że działa on w prawidłowy sposób.
zasilacz

Jak sprawdzić zasilacz w komputerze?

Zasilacze komputerowe (PSU) są dla większości osób niewidzialnym komponentem komputera, o którego istnieniu przypominają sobie w razie wystąpienia jakichś problemów z jego uruchomieniem. Urządzenia te pełnią jednak kluczową rolę w zapewnieniu nie tylko odpowiedniej ilość energii elektrycznej, ale także ochronie niezwykle wrażliwych elektronicznych podzespołów PC przed uszkodzeniami wywołanymi niespodziewanymi skokami napięcia. Dlatego tak istotne jest jego poprawne funkcjonowanie. I tu pojawia się więc pytanie, jak sprawdzić zasilacz.

Zasilacz do komputera. Jak sprawdzić, czy działa?

Jeżeli nasz komputer uruchamia się bez problemu, ale mamy wątpliwości co do poprawnego działania zasilacza, powinniśmy sięgnąć po programy diagnostyczne, które przygotowują raporty na temat wszystkich podzespołów komputera. Gdy mamy np. wykryty problem z niedziałającym dyskiem twardym, winny temu może być brak odpowiedniego poziomu zasilania w dołączonym do niego kablu. Dodajmy, że dokładne informacje na temat mocy zasilacza oraz jego wszystkich złączy znajdziemy na naklejce znajdującej się na jego obudowie.
W przypadku, gdy zasilacz się nie uruchamia lub mamy poważne wątpliwości co do jego działania i nie chcemy ryzykować komputera, możemy zdecydować się na ręczne sprawdzenie jego napięcia. Podkreślmy jednak, że jest to zadanie dla bardziej doświadczonych użytkowników i wymaga zakupu elektronicznego multimetru, służącego do pomiarów sprawności sprzętu. Bezpieczniejszą metodą jest zawsze oddanie urządzenia do profesjonalnego serwisu lub naprawy.
Pierwszym krokiem jest wymontowanie zasilacza z obudowy komputera. PSU nie włączy się bez odpowiedniej komendy wysyłanej przez płytę główną, dlatego też po podłączeniu sprzętu do sieci musimy go „oszukać”, korzystając z prostej sztuczki. W tym celu korzystamy z metalowego drucika w osłonie chroniącej przed porażeniem. Jego końcówki wkładamy w dwa piny na największej 24-pinowej wtyczce ATX. Jedna z końcówek powinna znaleźć się w pinie numer 16 (PS-ON), a druga w jednym z kilku oznaczonych jako uziemienie (Ground). Schemat pinów w formie małego obrazka zamieszczony jest zazwyczaj na płycie głównej.

Jeżeli po zamknięciu obwodu wentylator zasilacza zaczyna pracować, wiemy, że jego on przynajmniej w części sprawny. Aby upewnić się o tym w stu procentach, przy pomocy miernika badamy napięcie na pinach głównej wtyczki ATX oraz w pozostałych kablach zasilających. Poprawne wartości znajdziemy w dokumentacji zasilacza. Warto pamiętać, że nie muszą być one idealne i mogą odbiegać od normy o około 5-10 procent.

Jest to jak najbardziej normalna sytuacja, która nie wpływa negatywnie na działanie żadnej z części komputera. Gdy napięcie jest jednak znacząco wyższe lub niższe, znaleźliśmy źródło naszych problemów. W wielu wypadkach usunięcie takiej usterki wiąże się np. z prostą wymianą kondensatorów w układzie elektronicznym PSU, czasami jednak uratowanie urządzenia nie będzie możliwe.
Autor: Michał Kułakowski