Data publikacji:

Jak zabezpieczyć drzewka przed sarnami?

jak zabezpieczyć drzewka przed sarnami
Czy wiesz, czego nie lubią sarny? Bo to, że lubią drzewka w twoim działkowym ogrodzie, wiesz pewnie doskonale z poprzedniej jesieni i zimy. W tym roku zadbaj o swoje jabłonie, śliwy i grusze. Dowiedz się, jak zabezpieczyć drzewka przed sarnami.

Jak zabezpieczyć drzewka przed sarnami?

Proste sposoby – ochrona drzew przed zgryzaniem przez zwierzynę to:
  1. Smarowanie drzew środkami odstraszającymi – sarny można odstraszyć, stosując substancje zapachowe, czyli repelenty. W sklepach ogrodniczych kupisz profesjonale środki ochrony, takie jak np. Pellacol 10 PA lub Repentol 6 PA. Jesienią posmaruj pnie młodych (2–3-letnich) drzewek. Środki stosuj wyłącznie na suchą korę, w bezdeszczowe dni i przy dodatniej temperaturze. Innym prostym sposobem na to, jak zabezpieczyć drzewka owocowe przed sarnami, jest pomalowanie drzew preparatem, który zapobiega obgryzaniu drzewek i sadzonek przez zwierzęta, a dodatkowo zabezpiecza drzewka przed pękaniem kory w wyniku mrozów. Wybierz preparat bezpieczny dla ludzi i środowiska.
  2. Jak zabezpieczyć drzewka przed zwierzętami? Osłonki na drzewka! Najprostszą metodą zabezpieczania pni drzewek przed sarnami jest okrycie ich słomianą lub wiklinową matą, słomianym chochołem lub grubą tekturą falistą. A jeśli szukasz trwalszego i bardziej niezawodnego sposobu, to podpowiadamy, że lepszą i trwalszą ochroną są metalowe i plastikowe siatki lub plastikowe tuby. Co więcej? Do wyboru, do koloru – na rynku dostępne są również specjalne perforowane samoistnie zwijające się osłonki perforowane, a do ochrony cienkich gałązek – spiralne osłonki. To również dobra metoda, by zasłonić młode rośliny przez siejącymi zniszczenie wygłodniałymi zimą sarenkami. 
  3. Odstraszacze dźwiękowe na sarny – to dobry pomysł, bo sarny są z natury płochliwe i można to wykorzystać, aby uchronić młode drzewka przed zagładą. Zamontuj na ogrodzeniu metalowe puszki, foliowe, szeleszczące torebki lub dzwoneczki, które będą hałasowały podczas podmuchów wiatru. Jeśli to nie działa, możesz kupić ultradźwiękowy odstraszacz saren i jeleni emitujący fale o częstotliwości 22 kHz, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha i jednocześnie nieznośne dla zwierząt leśnych. Urządzenie tego typu ma zasięg działania do 150 metrów. Jak zwiększyć jego zasięg do 300 metrów? Zainstaluj je w plastikowej tubie. Pamiętaj jednak, że mimo iż sarny są płochliwe, to i tak potrafią znaleźć ciche, bezpieczne wejście do ogrodu.

Czego nie lubią sarny? Mikstury z jaj

Tak! :) Zapachy, który wydają surowe jajka bez skorupek, sarny nienawidzą. Jak użyć tej naturalna broni przed leśnymi szkodnikami? Surowymi jajkami wymieszanymi dokładnie z wodą (dwa litry wody i sześć jaj) podlej lub spryskaj granice działki. W wysokiej temperaturze jajka szybko zaczną się rozkładać i zasmrodzą całą okolicę. Jednak ewidentnym minusem tego rozwiązania jest to, że nieprzyjemny efekt utrzyma się jedynie do pierwszych deszczy. 

Jak zabezpieczyć drzewka przed zającami oraz sarnami?

Prawdopodobnie najprostszą (i najbardziej efektywną) metodą ochrony drzew przed atakami dzikich zwierząt jest umieszczenie na nich specjalnych osłonek (siatek na drzewka), które uniemożliwią zającom i sarnom żerowanie na gałązkach lub pniach. 
Jak zabezpieczyć drzewka przed zwierzętami w inny sposób niż podane powyżej? Możesz wykonać ogrodzenie z drutu kolczastego, które uniemożliwi sarnom jego przeskoczenie. Ogrodzenie powinno mieć wysokość 2–2,5 metra. Polecajmy również siatkę leśną, którą ogrodzić możesz działkę. Równie dobrze sprawdzi się zwykła siatka ogrodzeniowa.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.