Data publikacji:

Jak zabezpieczyć obraz akrylowy?

Farby akrylowe są niezwykle popularne wśród miłośników malarstwa, z powodzeniem zastępują produkty olejowe. Ich skład oparty jest na żywicach akrylowych, które niezwykle łatwo się rozcieńczają, ułatwiając i przyspieszając pracę każdego plastyka. Pokryta farbami powierzchnia obrazu jest gładka i odznacza się trwałymi oraz intensywnymi kolorami. Bardzo często zachodzi jednak potrzeba dodatkowego zabezpieczenia płótna przed zanieczyszczeniami, wilgocią oraz promieniami UV szkodzącymi farbom, przedstawiamy zatem najpopularniejsze metody na przeprowadzanie tego zabiegu.
jak zabezpieczyć obraz akrylowy

Po co zabezpieczać obraz akrylowy

Obrazy pokryte farbami akrylowymi są bardziej wrażliwe na działania czynników zewnętrznych. Bez odpowiedniej warstwy ochronnej mogą dość łatwo ulec uszkodzeniu na skutek zachlapania. Problem sprawi także ich oczyszczenie z różnego rodzaju zabrudzeń, począwszy od kurzu, a skończywszy na tłustych plamach. Nie możemy bowiem w takich wypadkach użyć wilgotnej ściereczki lub lekkich środków myjących.
Niezabezpieczony obraz akrylowy z czasem pochłania wilgoć z otoczenia, co prowadzi z czasem do pękania pokrywy malarskiej. Co więcej, pod wpływem światła oraz innych czynników zewnętrznych nawet najtrwalsze farby z czasem zaczną blaknąć i tracić na swojej intensywności. Pozostawienie dzieła w takich warunkach może ostatecznie doprowadzić do jego nieodwracalnego zniszczenia.

Czym zabezpieczamy obraz akrylowy

Tradycyjnie obrazy akrylowe możemy chronić za pomocą warstwy specjalnego werniksu, a więc lakieru stworzonego z myślą o plastykach. Przed opisem właściwości i sposobów stosowania tego produktu należy wspomnieć, że wielu malarzy eksperymentuje czasami ze środkami zastępczymi. Wśród nich wymienić możemy tradycyjne lakiery do drewna lub metalu, a nawet cięższe lakiery do włosów. Ich stosowanie wiąże się oczywiście z ogromnym ryzykiem zniszczenia obrazu lub jego niedoskonałego zabezpieczenia. Jeżeli mamy wątpliwości co do skuteczności domowych metod, najlepiej jest sięgnąć po dedykowane i sprawdzone środki.
Werniks do obrazu akrylowego nakładamy na dwa sposoby. W sklepach plastycznych spotkamy się z produktami w sprayu lub płynie. Te pierwsze są bardzo łatwe w użyciu, ale wymagają odpowiedniej wprawy, bowiem przy nieodpowiedniej aplikacji doprowadzić możemy do powstawania mało estetycznych zacieków. Z drugiej strony pozwalają na położenie bardzo cienkiej warstwy ochronnej oraz można je stosować na bardzo delikatnych powierzchniach. Werniksy w płynie rozprowadzamy z kolei płynnymi ruchami za pomocą szerokich i bardzo miękkich pędzli, dzięki temu mamy nieco lepszą kontrolę nad tym, jaką grubość warstwy preparatu nakładamy. Nieco osobną kategorię stanowią werniksy woskowe, które mają nieco bardziej gęstą konsystencję, przez co aplikuje się je z pomocą miękkiej ściereczki.
Producenci oferują bardzo duży wybór werniksów, które różnią się swoimi właściwościami oraz wykończeniem, począwszy od matowego, poprzez satynowy, a skończywszy na mocno błyszczącym. Ceny wahają się tutaj od kilkudziesięciu do ponad stu złotych za około kilkaset mililitrów preparatu.
Zdjęcie: Envato Elements