Data publikacji:

Jak zrobić kawę w kawiarce?

Dobra kawa osłodzi nawet najtrudniejszy poranek, zatem nic dziwnego, że tak wiele uwagi poświęcamy jej właściwemu parzeniu. Chociaż dużą popularnością cieszą się ekspresy, które nie wymagają wysiłku, w wielu domach wciąż jest miejsce dla kawiarek. Te niewielkie zaparzacze są w stanie wyczarować aromatyczny i smaczny napój, nie zajmują przy tym dużo miejsca w kuchni. Jak zrobić kawę w kawiarce, żeby cieszyć się jej głębokim smakiem? Jest to bardzo proste, jednak trzeba to robić starannie i z dbałością o szczegóły.
jak zrobić kawę w kawiarce

Kawiarka – jak działa i jak jej używać?

Kawiarka jest stosunkowo prostym urządzeniem, dzięki któremu możesz cieszyć się głębokim smakiem i aromatem gorącego napoju, bez konieczności zakupu ekspresu. Jest idealna dla osób, które mają małe mieszkanie, rzadko piją kawę, często się przeprowadzają lub nie chcą wydawać dużej sumy na urządzenie.
Jaka kawiarka jest najlepsza? Czym jest i jak działa kawiarka? To czajnik ciśnieniowy zbudowany z trzech części: zbiorniczka na wodę, sitka na kawę oraz komory, do której wpływa gotowy napój. Woda jest podgrzewana, a rosnące ciśnienie wypycha ją przez sitko z kawą, po czym gotowy napar powoli wypełnia komorę główną. Żeby wiedzieć, jak zrobić kawę w kawiarce, nie trzeba w żaden sposób się przygotowywać, ważne jedynie, by przestrzegać kilku zasad. Cały proces trwa jedynie kilka minut, a po tym czasie możesz cieszyć się gotowym aromatycznym napojem.

Jak zaparzać dobrą kawę w kawiarce? Wybierz odpowiednie urządzenie

Zanim zaopatrzysz się w kawiarkę i zastanowisz się, jak używać jej poprawnie, musisz wybrać optymalne urządzenie. Chociaż wszystkie one mają niemal identyczną budowę, mogą się między sobą dość znacznie różnić. Wybierając kawiarkę, musisz uwzględnić:
  • Pojemność. Zastanów się, jak będziesz używać kawiarki – czy będzie z niej korzystać wyłącznie jedna osoba, a może dwie lub trzy? Nie można kupić większego urządzenia „na zapas” dla ewentualnych gości, ponieważ będzie się to wiązało z koniecznością parzenia dużej ilości kawy za każdym razem.
  • Rodzaj kuchenki. Przy zakupie zwróć baczną uwagę na to, czy wybrany model może być używany na posiadanej przez ciebie kuchence.
  • Materiał. Dostępne są zaparzacze stalowe, aluminiowe i porcelanowe. Pierwsze kawiarki były wykonane z aluminium, wyróżniają się charakterystycznym, kanciastym kształtem, są tanie, lekkie i łatwo dostępne. Ich wadą jest natomiast mała wytrzymałość, czego nie można powiedzieć o kawiarkach ze stali nierdzewnej. One z kolei są bardzo trwałe, mają jednak bardziej nowoczesny kształt, co może być jednocześnie wadą i zaletą. Najmniej popularne są urządzenia porcelanowe o pięknym, stylowym wyglądzie.

Jak zrobić kawę w kawiarce krok po kroku

Zastanawiasz się, jak parzyć kawę w kawiarce? To bardzo proste. Wystarczy kilka kroków:
  1. Woda. Powinna być miękka, to ważne z punktu widzenia dbałości o stan urządzenia. Wypełnij nią dolny zbiorniczek do wyznaczonego miejsca, czyli dolnej krawędzi zaworu bezpieczeństwa. Musi on pozostać odkryty.
  2. Ziarna. Muszą być średnio zmielone, co oznacza, że powinny przypominać kryształki cukru. Idealnie będzie, jeśli zmielisz je samodzielnie w młynku tuż przed przystąpieniem do całego procesu. Zmielona kawa musi znaleźć się w sitku, od jej ilości będzie zależała intensywność gotowego naparu. Parzenie mocnej kawy w kawiarce wymaga maksymalnego wypełnienia sitka, jednak zmielonych ziaren nie może też być za dużo. Jak zrobić słabszą kawę w kawiarce? Wypełnij sitko do połowy, jednak nie mniej, ponieważ wtedy napój byłby pozbawiony wyrazu. Zawartość pojemnika na kawę trzeba na koniec delikatnie wyrównać i uklepać.
  3. Napełnioną kawiarkę skręć i umieść na kuchence, uważając na boki i rączkę naczynia. Jeśli używasz kuchenki gazowej, pamiętaj, że ogień powinien być niewielki. W tym momencie zaczyna się proces przenikania wody przez kawę.
  4. Charakterystyczny dźwięk syczenia i bulgotania oznajmia, że kawa jest gotowa.
Zdjęcie: Satura_/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym