Data publikacji:

Jak zrobić rysik do telefonu w domu? Poradnik

Rysik do telefonu nie jest obowiązkowym wyposażeniem smartfona, jednak precyzja i dokładność, jakie oferuje, bardzo często bywają przydatne. Wiele urządzeń jest w niego wyposażone już przy zakupie, jednak jeszcze więcej go nie posiada. Z pomocą rysika można obsługiwać niemal każdy ekran dotykowy, także w urządzeniach, które nie zostały w niego wyposażone przez producenta. Zanim jednak zainwestuje się pieniądze w zakup dodatkowego akcesorium, warto dowiedzieć się, jak samemu zrobić rysik do telefonu.
Jak zrobić rysik do telefonu w domu?

Co to jest rysik i do czego służy?

Rysik do telefonu to małe akcesorium przywodzące na myśl długopis. Jednak w odróżnieniu od długopisu na końcu nie posiada wkładu z atramentem, a miękką gumeczkę. Ma ona imitować dotyk opuszka palca. Rysik zastosowany do tabletu może także z powodzeniem zastępować myszkę. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie obsługi urządzenia z ekranem dotykowym w jak najbardziej precyzyjny i dokładny sposób.
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli, spośród których wiele odznacza się eleganckim lub nieszablonowym wyglądem. W wielu sytuacjach zawodowych, np. związanych z grafiką, korzystanie z tego akcesorium może pomóc wyglądać bardziej profesjonalnie. Prezencja nie jest jednak jedyną zaletą rysików. Rysik do telefonu jest szczególnie przydatny w przypadku osób, które mają problem z precyzyjną obsługą smartfonów lub po prostu zimą, gdy grube rękawiczki uniemożliwiają korzystanie z ekranu dotykowego.
Rysik do telefonu jest przedmiotem, którego posiadanie nie stanowi konieczności, ale może znacząco ułatwić funkcjonowanie i podnieść komfort korzystania ze smartfonu. Oferta tego rodzaju akcesoriów jest bardzo szeroka, jednak warto dowiedzieć się, jak samemu zrobić rysik do telefonu.

Co jest potrzebne, aby zrobić rysik do telefonu?

Stworzenie własnego rysika do telefonu nie wymaga dużych nakładów pracy ani wielu środków. Materiały potrzebne do wykonania funkcjonalnego akcesorium można znaleźć w szufladach niemal każdego domu. Zanim przejdziemy do informacji, jak zrobić własny rysik do telefonu – oto lista potrzebnych rzeczy:
  • długopis lub flamaster,
  • taśma klejąca,
  • nożyczki,
  • wacik lub patyczek kosmetyczny,
  • gęsta folia aluminiowa lub cynowa.

Jak zrobić rysik do telefonu z długopisu?

To, jak zrobić rysik do telefonu dotykowego, jest bardzo proste. Jeżeli dysponujemy potrzebnymi narzędziami, cała praca nie powinna zająć więcej niż kilka minut. Najprościej jest wykonać rysik z długopisu, ponieważ nie wymaga on żadnej dodatkowej obróbki.
Aby zrobić rysik, w pierwszej kolejności trzeba długopis pozbawić wkładu, a następnie dokładnie go wyczyścić. Patyczek kosmetyczny z jednej strony warto uciąć nieco poniżej czubka, drugi koniec należy wepchnąć w otwór długopisu. Można w tym celu wykorzystać także bawełniany wacik. Powstałą konstrukcję trzeba szczelnie owinąć folią aluminiową bądź cynową i dokładnie zabezpieczyć taśmą klejącą. Folia powinna cały czas mieć styczność z końcówką, która będzie dotykać ekranu. Na koniec należy lekko zwilżyć wacik, aby zapewnić przewodnictwo. Powstały w ten sposób rysik powinien doskonale przewodzić impulsy pomiędzy palcami a ekranem, umożliwiając jego obsługę.
Zamiast patyczka kosmetycznego można użyć gąbki elektrostatycznej, często służącej do pakowania sprzętu elektronicznego. Jest to rozwiązanie wymagające dodatkowego materiału, jednak na dłuższą metę wygodniejsze. Kawałek gąbki wystarczy wyciąć i wcisnąć do środka długopisu. Stworzony w ten sposób rysik powinien działać bez konieczności moczenia go.

Rysik do telefonu – jak zrobić go w inny sposób?

Jasne jest już, jak zrobić rysik do telefonu dotykowego z długopisu. Jednak czy można w tym celu wykorzystać inne przedmioty? Jak najbardziej. Akcesorium można stworzyć z niemal każdej rzeczy, która będzie komfortowo i stabilnie leżeć w ręce. Jeżeli wie się już, jak zrobić w domu rysik do telefonu, jedynym ograniczeniem jest kreatywność i dostępność materiałów.
Rysik do telefonu można wykonać z przedmiotów takich jak ołówek, słomka, metalowa rurka, flamaster, pisak czy nawet klucz nasadowy. Nada się w zasadzie każda rzecz, która będzie pusta w środku i wygodna do trzymania.
Po odszukaniu odpowiedniego przedmiotu służącego jako baza, dalsze postępowanie jest takie samo jak w przypadku wykonania rysika z długopisu. Wystarczy opróżnić i wyczyścić wnętrze przedmiotu, dobrze będzie również stępić wszelkie ostre krawędzie, aby nie ryzykować porysowania ekranu, a następnie zamocować w środku patyczek higieniczny, bawełniany wacik lub fragment gąbki elektrostatycznej.
Wykonany domowym sposobem rysik do telefonu będzie działał tak samo dobrze jak ten zakupiony w sklepie. Umożliwi precyzyjne tworzenie czy też edytowanie grafik, robienie estetycznych notatek, wypełnianie dokumentów oraz arkuszy, wygodną pracę z tekstem. Taki domowy rysik nie będzie posiadał funkcji takich jak sterowanie aplikacjami czy aparatem, jednak jego koszt jest nieporównywalnie mniejszy. Konstruowanie takiego akcesorium może także być dobrą zabawą dla starszych dzieci (oczywiście pod nadzorem osoby dorosłej) oraz ciekawą lekcją fizyki o elektrostatyce i przewodnictwie.
Zdjęcie: Rawpixel / Envato Elements
Autor: Karolina Grad