Data modyfikacji:

Jaka walizka do samolotu na bagaż podręczny i rejestrowany?

Jaka walizka do samolotu będzie dobrym wyborem? Walizka samolotowa powinna mieć odpowiednią wielkość, a także być zrobiona z materiałów najwyższej jakości. Zobacz, jakiej wielkości i z czego musi być walizka do samolotu.

jaka walizka do samolotu

Jaka walizka do samolotu?

Walizka do samolotu to idealny wybór zarówno na bagaż podręczny, jak i na rejestrowany. Jest znacznie bardziej poręczna niż torba na ramię, a dzięki kółkom można ją bez problemu przewozić. Ponadto jest sztywna i odporna na odkształcenia, co gwarantuje doskonałą ochronę zawartości przed uszkodzeniami.

Dobra walizka do samolotu doskonale sprawdzi się zarówno na krótkim weekendowym wypadzie, jak i w długiej podróży. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak wybrać idealną walizkę do samolotu. Zobacz, jakiej wielkości oraz z czego powinna być walizka do samolotu.

Walizka do samolotu: wymiary

Jakiej wielkości walizkę do samolotu wybrać? Istnieją dwa główne rodzaje walizek samolotowych – modele na bagaż podręczny oraz na rejestrowany.

Bagaż podręczny umieszcza się w schowku znajdującym się nad głowami pasażerów lub pod przednim siedzeniem. Jego dokładne wymiary oraz wagę ustala przewoźnik. Zazwyczaj jednak bagaż podręczny może ważyć maksymalnie 8-10 kg oraz mierzyć 55 × 40 × 25 cm.

Przeczytaj także: Niezbędnik turysty - akcesoria i pokrowce na walizki

Bagaż rejestrowany należy nadać przy odprawie. Na czas lotu zostaje umieszczony w luku bagażowym, do którego pasażerowie nie mają dostępu. Jego dopuszczalną wagę oraz wymiary również ustala przewoźnik.

Jaka walizka do samolotu na bagaż podręczny?

Mała i lekka walizka do samolotu idealnie sprawdza się w roli bagażu podręcznego. Jest poręczna, wygodna w transporcie i pojemna. W wielu liniach lotniczych bagaż podręczny jest wliczony w cenę biletu. Warto wiedzieć jednak, że u niektórych przewoźników (np. Ryanair) należy dopłacić również za ten rodzaj bagażu.

Bagaż podręczny to idealna opcja, gdy wyjeżdżasz gdzieś na krótko (np. na weekend) i nie potrzebujesz zabierać ze sobą wielu przedmiotów ani kosmetyków. Co ważne, w bagażu podręcznym nie wolno przewozić płynów o pojemności powyżej 100 ml ani ostrych, niebezpiecznych przedmiotów.

Jakie wymiary powinna mieć walizka samolotowa na bagaż podręczny? Poniżej przedstawiamy wytyczne najpopularniejszych linii lotniczych:

 • Ryanair – waga: 10 kg, wymiary: 55 × 40 × 20 cm
 • Wizz Air – waga: 10 kg, wymiary: 55 × 40 × 23 cm
 • LOT Economy – waga: 8 kg, wymiary: 55 × 40 × 23 cm
 • Lufthansa – waga: 8 kg, wymiary: 55 × 40 × 23 cm
 • EasyJet – waga: brak, wymiary: 56 × 45 × 25 cm
 • Emirates – waga: 7 kg, wymiary: 55 × 38 × 20 cm

Małe i lekkie walizki do samolotu dostępne w Internecie mają idealne wymiary na bagaż podręczny. Oprócz bagażu podręcznego możesz zabrać do kabiny również małą torebkę lub plecaczek.

Najlepsza walizka do samolotu na bagaż rejestrowany

Zakup bagażu rejestrowanego to idealna opcja, gdy wybierasz się gdzieś na dłużej i chcesz wziąć ze sobą sporo rzeczy. Możesz włożyć do niego kosmetyki i napoje o dowolnej pojemności. Należy nadać go w punkcie odprawy najpóźniej 40 minut przed planowanym odlotem. W dużej walizce samolotowej z pewnością zmieścisz wszystkie potrzebne przedmioty.

Jakiej wielkości i wagi może być walizka do samolotu na bagaż rejestrowany? Zazwyczaj może ważyć maksymalnie 20-30 kg. Poniżej przedstawiamy wytyczne poszczególnych linii:

 • Ryanair – waga: 20 kg, wymiary: 81 × 119 × 119 cm
 • Wizz Air – waga: 10 lub 20 lub 32 kg, wymiary: 149 × 119 × 171 cm
 • LOT Economy – waga: 23 kg, suma wymiarów: 158 cm (wysokość + długość + szerokość)
 • Lufthansa – waga: 23 kg, suma wymiarów: 158 cm (wysokość + długość + szerokość)
 • EasyJet – waga: 15 lub 23 lub 32 kg, suma wymiarów: 275 cm (wysokość + długość + szerokość)
 • Emirates – waga: max. 32 kg, suma wymiarów: 150 cm (wysokość + długość + szerokość)

Warto wiedzieć, że w większości linii można kupić więcej niż jeden bagaż rejestrowany. To świetna opcja, gdy wybierasz się w długą podróż i chcesz zabrać ze sobą kilka dużych walizek samolotowych.

Jaka walizka do samolotu: twarda czy miękka?

Wiesz już, jakie wymiary powinna mieć twoja walizka do samolotu. Zanim kupisz odpowiedni model, zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów. Pierwszym z nich jest materiał wykonania.

Wyróżniamy walizki samolotowe miękkie oraz twarde. Oba rodzaje mają zarówno wady, jak i zalety.

Miękkie walizki są bardziej elastyczne i lżejsze. Ponadto mają zazwyczaj kieszenie z przodu,w których możesz umieścić np. czasopisma czy dokumenty. Niestety łatwo się brudzą i niszczą.

Twarde walizki natomiast są łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe. Mogą jednak pęknąć, gdy zostaną gwałtownie rzucone, np. podczas przenoszenia na taśmę. Poza tym nie mają kieszonek z przodu.

Jak wybrać najlepszą walizkę do samolotu?

Niezwykle ważną kwestią jest bezpieczne zamknięcie. Warto wybrać walizkę samolotową wyposażoną w kłódkę na szyfr. Zwróć uwagę również na długość rączki oraz obecność uchwytów.

Jakie kółka powinna mieć dobra walizka do samolotu? Warto postawić na kółka kauczukowe, które są wytrzymałe i wygodne w użytkowaniu. Wyróżniamy walizki z dwoma lub z czterema kółkami. Te pierwsze sprawdzą się idealnie na mały bagaż podręczny, drugie zaś – na rejestrowany.

Warto wiedzieć, że kółka w walizkach mogą obracać się o 180 lub o 360 stopni. Druga opcja jest znacznie łatwiejsza w prowadzeniu i manewrowaniu po wąskich korytarzach samolotu. Jednak walizki obracające się we wszystkie strony mają również wady. Nie blokują się, więc mogą przemieszczać się i „uciekać“, np. w autobusie podczas gwałtownego skręcania.