Data modyfikacji:

Jaki dysk SSD do PC wybrać?

Półprzewodnikowe dyski SSD stały się już stałym elementem wyposażenie laptopów oraz komputerów stacjonarnych, zastępując w dużej mierze mniej wydajne magnetyczne napędy HDD. Jak dysk SSD do PC warto więc wybrać i czy pomiędzy dostępnymi na rynku modelami występują jakieś znaczące różnice poza pojemnością?

dysk ssd
Dyski SSD (ang. Solid State Drive) już dawno przestały być technologiczną ciekawostką lub komponentem przeznaczonym wyłącznie dla entuzjastów komputerowych technologii. Dzięki spadającym cenom oraz sporej konkurencji na rynku, wybór typów oraz modeli tych nośników danych jest większy niż kiedykolwiek. Napędy półprzewodnikowe znajdziemy więc we wszystkich nowych pecetach oraz laptopach. Ze względu na niskie ceny stare magnetyczne dyski HDD wykorzystywane są obecnie już tylko do przechowywania dużej ilości plików i celów archiwizacyjnych. Składając lub kupując nowy sprzęt, warto więc zadać sobie pytanie – jaki dysk SSD do PC wybrać?

Dyski SSD – podstawowe informacje

Wszystkie dyski SSD łączy to, że informacje przechowują w półprzewodnikowych kościach pamięci NAND, zbliżonych do tych używanych w standardowych kartach pamięci lub pendrive’ach. Dla porównania, w przypadku dysków HDD nośnikiem danych są magnetyczne talerze, które odczytuje działająca niezwykle szybko precyzyjna głowica (technologia ta liczy sobie już kilkadziesiąt lat). Konstrukcja ta sprawia, że są podatne na uszkodzenia mechaniczne, a także stopniowe zużycie delikatnych podzespołów. Wpływa to oczywiście na ich żywotność.

Warto jednak zaznaczyć, że napędy SSD także z czasem mogą odmówić posłuszeństwa. Trwałość dysku jest opisana przez producentów pod postacią wartości maksymalnego limitu zapisu wyrażonego w terabajtach (skrót TBW) na przestrzeni całego życia urządzenia. Typowy dysk 250 GB pozwala np. na zapisane nawet 150 terabajtów danych, tak więc przy zwyczajnym użytkowaniu powinien wystarczyć na codzienne intensywne wykorzystywanie przez co najmniej kilka długich lat. Parametr ten jest często wprost połączony z gwarancją producenta. Wybierajmy więc modele z jak najdłuższym okresem ochrony konsumenta.

Dyski SSD są odporne na uszkodzenia i wstrząsy. Istnieje ponadto minimalne prawdopodobieństwo uszkodzenia umieszczonych na nich informacji, jak ma to często miejsce w przypadku talerzy magnetycznych podatnych na błędy i tzw. uszkodzone sektory. Ponieważ do odczytywania i zapisywania danych SSD nie używa żadnego fizycznego mechanizmu, urządzenia tego typu oferują kilkakrotnie wyższe prędkości transferu plików. Ma to ogromne znaczenie w przypadku codziennego korzystania z komputera, znacząco poprawia bowiem wydajność oraz w zauważalny sposób wpływa na stabilność systemu operacyjnego, a także działanie wielu aplikacji i gier.

Jaki dysk SSD do PC? Typy napędów

Dyski SSD przyjmują dwie podstawowe formy, które różnią się od siebie wielkością oraz maksymalnymi prędkościami przesyłu danych.

Dyski SSD 2,5 cala

Jest to starsze rozwiązanie technologiczne. W tym przypadku wszystkie komponenty dysku zamknięte są w standardowej obudowie 2,5 cala, w pełni kompatybilnej z kieszeniami wykorzystywanym przez napędy HDD o tych samych rozmiarach. Dysk bez problemu zamontujemy w każdym laptopie i komputerze stacjonarnym, a także w przenośnej obudowie. Możliwości dysku są jednak ograniczone przez złącze SATA III, z pomocą którego komunikuje się z resztą PC. Zostało ono opracowane z myślą o modelach magnetycznych, dlatego też zapewnia ono maksymalną szybkość zapisu i odczytu danych na poziomie 6 GB/s.

Dyski SSD M.2

Dyski SSD typu M.2 dostępne są na rynku od kilku lat i ze względu na swoje możliwości techniczne powoli zastępują napędy 2,5 cala. Napędy powstały oryginalnie z myślą o laptopach, jednakże ich osiągi szybko przyciągnęły uwagę użytkowników komputerów stacjonarnych. Modele tego typu przyjmują postać niewielkich kart rozszerzeniowych przypominających kości pamięci RAM. Wkładamy je do dedykowanego portu na płycie głównej komputera.

Wykorzystujące magistralę PCI Express złącze M.2 gwarantuje zwiększoną wydajność niż interfejs SATA. Dzięki temu zbiegowi maksymalna przepustowość przesyłania danych w dyskach SSD M.2 wynosi 8 GB/s (w przypadku płyty głównej z magistralą PCIe 4.0) lub 4 GB/s (PCIe 3.0). Co więcej, napędy korzystające z technologii NVMe pozwalają na jeszcze szybsze transfery.

Dyski SSD M.2 dostępne są w kilku standardowych wariantach różnicach się wymiarami. Obecnie najpopularniejszym jest Typ-2280.

  • M.2 Typ-2280 (22 na 80 mm) 
  • M.2 Typ-2230 (22 na 30 mm) 
  • M.2 Typ-2242 (22 na 42 mm) 
  • M.2 Typ-2260 (22 na 60 mm)
Dyski M.2 są o kilkanaście procent droższe od modeli 2,5 cala, ale rekompensują to swoją wydajnością. Pozwalają przy tym zapomnieć o zabawie z plątaniną kabli SATA. Dodatkowo niektóre modele wyposażone są także np. we własne oświetlenie LED RGB, które stanowi dodatkową dekorację wnętrza obudowy PC. Pamiętajmy, że podczas intensywnej pracy kości napędu mają tendencję do dość mocnego nagrzewania się. Dlatego też przy składaniu komputera stacjonarnego warto wziąć to pod uwagę i pomyśleć o zakupie dedykowanego sprzętowi radiatora.
Autor: Michał Kułakowski