Data publikacji:

Jaki multiswitch do domu jednorodzinnego wybrać?

Wybór zarówno telewizji satelitarnej, jak i cyfrowej jest naprawdę duży. Do tego dochodzi jeszcze coraz bardziej rozwijająca się naziemna telewizja cyfrowa. Można odbierać i jedną i drugą na wielu odbiornikach w domu jednorodzinnym. Niezbędnym urządzeniem, gwarantującym, że jest to możliwe jest multiswitch. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jaki multiswitch do domu jednorodzinnego wybrać? Jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?
jaki multiswitch do domu jednorodzinnego

Czym jest multiswitch?

Dla laika nazwa multiswitch może być niezrozumiała, choć osoby, które znają język angielski, przetłumaczą ją sobie jako „multiwtyczkę”. Nadal jednak wiele to nie mówi i w zasadzie nie oddaje tego, do czego służy multiswitch. Otóż jest to urządzenie aktywne, które sumuje sygnały telewizji naziemnej i satelitarnej. Daje dostęp wszystkim odbiornikom znajdującym się w domu jednorodzinnym czy większym budynku wielorodzinnym do jednej lub wielu anten satelitarnych, a jednocześnie sygnałów z telewizji rozsiewczej DVB-T. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje multiswitchy: pojedyncze lub kaskadowe. Te ostatnie przeznaczone są do budynków wielorodzinnych zaś końcowe są odpowiednie do domów jednorodzinnych. Wśród multiswitchy można znaleźć zarówno tanie, jak i drogie konstrukcje. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat tego, czym powinno charakteryzować się takie urządzenie.

Jaki multiswitch do domu jednorodzinnego? Poznaj cechy dobrego multiswitcha

Decydując się na multiswitch do domu jednorodzinnego, trzeba zwrócić uwagę na:
  • bezawaryjną i stabilną pracę;
  • brak utrudnień w dostępie do wszystkich tansponderów, zarówno z dolnego zakresu częstotliwości (950 MHz), jak i górnego (2150 MHz);
  • bardzo dobrą separację pomiędzy wejściami SAT;
  • jak największy poziom wejściowy sygnału telewizji naziemnej;
  • wydajność energetyczną;
  • cenę odzwierciedlającą jakość danego produktu.

Jaki multiswitch do domu jednorodzinnego? Poznaj dedykowane rozwiązania

Wybierając multiswitch do domu jednorodzinnego, można zdecydować się na pojedyncze (końcowe) albo multiswitche modułowe, które umożliwiają rozszerzenie jednostki bazowej o kolejne moduły. Aby rozprowadzić sygnały satelitarne do wszystkich odbiorników w domu, trzeba wybrać multiswitch z odpowiednią ilością wyjść. Wybór jest ogromny, bo można zdecydować się na multiswitch z 6, 8, 12, 24 lub nawet 32 wejściami. Zaawansowane multiswitche mogą obsłużyć nawet 4 satelity. Zatem nie musisz decydować się, czy wybierasz telewizję satelitarną, czy naziemną, bo możesz korzystać z wszystkich na każdym odbiorniku. Multiswitche modułowe są pod tym względem najlepszym rozwiązaniem. Podstawą takiego systemu jest zasilacz, a do niego podłączane są kolejne moduły dla czterech czy też ośmiu odbiorników. Warto wiedzieć, że zestaw można rozbudować aż do 32 odbiorników. Taka rozbudowa nie jest trudna i nie wymaga specjalistycznych narzędzi.

Kiedy sprawdzą się multiswitche w technologii Unicable?

Szczególnym rodzajem multiswitchy są te wykonane w technologii Unicable. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje jeden przewód, do którego podłączane są odbiorniki. Cała instalacja jest zatem niewielka i nie ma problemów z plątaniną kabli. Aby móc wykorzystać multiswitch wykonany w takiej technologii, trzeba posiadać odbiornik, który w niej pracuje. Nie będzie to zatem urządzenie kompatybilne z każdym odbiornikiem. W takiej technologii każdy odbiornik ma przypisaną na stałe częstotliwość, na której odbierane są sygnały satelitarne telewizji naziemnej, kablowej, a także radia analogowego i cyfrowego.

Multiswitche do domu jednorodzinnego – wybierz produkty, które polecają inni użytkownicy

Multiswitch ma znaczną przewagę nad zwykłym rozgałęźnikiem, ponieważ nie tłumi sygnału, ale go wzmacnia. Sygnał satelitarny jest wzmacniany automatycznie, natomiast wzmocnienie sygnału telewizji naziemnej jest opcjonalne. Multiswitche 4-wejściowe i 5-wejściowe są najpopularniejszym rozwiązaniem. Multiswitche 13-wejściowe mogą obsługiwać 3 niezależne satelity oraz sygnały naziemne. W przypadku multiswitchy 17-wejściowych można obsługiwać nawet 4 satelity. Jednym z polecanych multiswitchy jest Multiswitch SMS-5/8 5WE/8WY Signal. To urządzenie dystrybuuje sygnał z jednego satelity oraz telewizji naziemnej maksymalnie do ośmiu gniazd. Można zatem podłączyć do ośmiu jednogłowicowych tunerów satelitarnych. W przypadku, gdy tuner posiada dysk twardy PVR, należy zarezerwować dwa wyjścia multiswitcha. Niewykorzystane wyjście trzeba obciążyć rezystorem 75 Ω. Nie należy zwiększać poziomu wyjściowego sygnału naziemnego powyżej 82 dB, gdyż będzie to skutkowało utratą sygnału satelitarnego.

Polecanym modelem jest także Signal Multiswitch MRP-508. Ten model także przystosowany jest do odbioru sygnału satelitarnego dla ośmiu odbiorników. Tutaj zawsze konieczne jest zastosowanie konwertera typu Quattro. Przełącznik jest wyposażony w bierny tor telewizji naziemnej, dlatego zalecane jest w jego przypadku stosowanie przedwzmacniacza antenowego lub wzmacniacza, który redukuje tłumienie multiswitcha (14 dB), a także elementów biernych w instalacji w torze telewizji naziemnej.

Można zdecydować się także na Terra MV508. Jest przeznaczony do średnich i dużych zbiorczych instalacji telewizyjnych RTV/SAT, ale może być wykorzystany także w mniejszych instalacjach domowych. Podobnie jak w innych modelach, regulacja poziomu sygnału satelitarnego i DVB-T odbywa się za pomocą dedykowanych przełączników. Ma solidną obudowę, która zapewnia, że żadne sygnały zakłócające nie dotrą do wnętrza urządzenia. Urządzenie ma 5 wejść i 8 wyjść, zatem podobnie jak poprzednie modele umożliwia rozdzielenie sygnału na 8 odbiorników.

Bez wątpienia w każdym domu zwykle jest nie jeden, a więcej odbiorników telewizyjnych. Dzięki temu nie ma kłótni o pilota, a każdy może oglądać to, na co ma ochotę. Dzięki systemowi multiswitch możliwe jest uzyskanie silnego sygnału w każdym odbiorniku, a jednocześnie zachowanie takiej mocy, by uniknąć zakłóceń. Urządzenie można dobrać do technologii odbiornika i uzyskać możliwie najlepsze parametry bez zakłócania sygnału. Chcąc stworzyć sprawnie działającą sieć RTV/SAT w swoim domu, warto zdecydować się na multiswitch o odpowiedniej liczbie wyjść.

Autor: Justyna Kolorz