Napędy optyczne zniknęły już praktycznie ze współczesnych laptopów i komputerów stacjonarnych. Mimo upowszechnienia się zewnętrznych dysków twardych, kart pamięci i pendrive’ów, niektórzy użytkownicy komputerów wciąż mają okazjonalnie potrzebę skorzystania z płyty CD lub DVD. Zobacz, jaki napęd zewnętrzny do laptopa wybrać.
Od czasu debiutu pierwszej płyty CD minęło już kilkadziesiąt lat. Mimo zdobycia niezwykłej popularności optyczne nośniki danych już dawno straciły na popularności i zostały zastąpione przez zewnętrzne dyski twarde, pendrive’y, karty pamięci oraz usługi w chmurze.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku dystrybuowanych na nich mediach. Gdy chcemy obejrzeć jakiś film, łatwiej zajrzeć do sieci i któregoś z licznych serwisów VoD, niż szukać płyty DVD lub Blu-ray. Mimo tego niektórzy użytkownicy komputerów wciąż mają od czasu do czasu potrzebę skorzystania z dysków po to, by sięgnąć np. po zarchiwizowane kiedyś pliki.
Napędy optyczne nie są już jednak od dawna montowane w większości laptopów. Nowe komputery stacjonarne również pozbawione są tego typu urządzeń. Dobrym rozwiązaniem jest więc w takim przypadkach zakup napędu zewnętrznego do laptopa.
Większość z dostępnych na rynku modeli napędów zewnętrznych do laptopa nie różni się obecnie od siebie w żaden istotny sposób. Posiadają podobne funkcje i współpracują z tymi samymi formatami dysków, pełniąc równocześnie funkcję nagrywarek. Z komputerem łączą się za pomocą kabla USB 2.0 lub 3.0, który zapewnia im również odpowiednie zasilanie.
Tak więc kluczowymi cechami przy wyborze napędu będą jego rozmiary, które zazwyczaj nie przekraczają znacząco średnicy zwykłej płyty, a także waga, zazwyczaj wahająca się w granicach zaledwie kilkuset gramów.
Z fizyczną konstrukcją urządzenia wiąże się także jego odporność na wstrząsy oraz uszkodzenia zewnętrzne. Jest ona tym ważniejsza, im częściej będziemy go przenosić. Wybór napędu zewnętrznego do laptopa z solidną obudową powinien ochronić przed tego typu niebezpieczeństwami.
Powinniśmy również zwrócić uwagę na głośność pracy. Niektóre napędy zewnętrzne do laptopów przy nagrywaniu i odtwarzaniu z maksymalnymi prędkościami potrafią bowiem mocno hałasować, co może okazać się uciążliwe, zwłaszcza gdy np. oglądamy film na DVD.
Kolejną istotną cechą przy wyborze najlepszego napędu zewnętrznego powinna być jego szybkość, na którą składają się dwa komponenty – szybkość zapisywania oraz szybkość odczytywania danych. Różni się ona w zależności od formatu płyty, najszybciej działają CD, a najwolniej dyski Blu-ray. Na prędkość nagrywania i odczyt ma również wpływ sposób podłączenia napędu do komputera. Lepiej w tym wypadku sprawdzą się urządzenia korzystające ze złącza USB 3.0. Nagranie płyty może, w zależności od wybranych opcji, zająć od kilku do nawet kilkudziesięciu minut.
Warto dodać, że w przypadku komputerów stacjonarnych rozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup napędu wewnętrznego. Okaże się on znacznie szybszy i wydajniejszy, głównie za sprawą zasilania dostarczanego bezpośrednio z płyty głównej, które pozwala pracować mu na zwiększonych obrotach. Niestety spora część z dostępnych na rynku obudów komputera nie posiada już slotów na napędy. Ich posiadacze zmuszeni są więc do kupna zewnętrznych nagrywarek lub podłączania napędu do zewnętrznego portu SATA na specjalnej karcie rozszerzeniowej.
Kilka dostępnych w sprzedaży modeli napędów zewnętrznych potrafi odczytywać, a także zapisywać płyty Blu-ray, korzystając ze stosunkowo drogich i trudno dostępnych dysków BD-R oraz BD-RE, potrafiących przechowywać maksymalnie nawet 128 GB danych.
Napędy tego typu współpracują również ze wszystkimi formatami CD oraz DVD, jednak ich wybór mija się z celem nawet wtedy, gdy chcemy tylko obejrzeć film Blu-ray na komputerze. W podobnej cenie kupimy bowiem samodzielny odtwarzacz do telewizora.
Autor: Michał Kułakowski