Data publikacji:

Jaki jest prąd w gniazdku?

Opanowanie elektryczności przestawiło naszą cywilizację na zupełnie nowe tory i otworzyło zupełnie nowe możliwości w życiu każdego człowieka. Oczywiście proces adaptacji tego wynalazku był bardzo długi i wyboisty, jeszcze długo po II wojnie światowej elektryfikacja wszystkich domów w naszym kraju była palącym problemem. Gniazdka elektryczne w ścianach traktujemy dziś jako zwykłą normalność i oczywistość, nie zastanawiając się nad ich działaniem. Jaki jednak prąd płynie w naszych domach i czym się charakteryzuje?
jaki prąd jest w gniazdku

Jaki prąd płynie w gniazdku?

Prąd elektryczny jest uporządkowanym ruchem ładunków elektrycznych, które podróżują w obwodzie zbudowanym z materiałów stawiających im niewielki opór (najczęściej metali, takich jak miedź). Rozróżnia się prąd stały (DC) oraz prąd zmienny/przemienny (AC).
Upraszczając sprawę, ładunki w pierwszym przypadku płyną w jedną stronę ze stałą prędkością. W drugim zachowują się zgoła inaczej, zmieniają bardzo szybko kierunek swego ruchu, a tym samym swoje natężenie. Parametr opisujący to zjawisko określamy mianem częstotliwości.

Jaki znajdziemy prąd w gniazdku, AC czy DC?

W domach i mieszkaniach wszystkie gniazdka oferować będą prąd zmienny. Każde urządzenie domowego użytku, od sprzętu AGD i RTV na oświetleniu kończąc, pracuje wyłącznie na prąd zmienny. Prąd stały znajduje zastosowanie wyłącznie w wielu specjalistycznych zadaniach. Jest on np. idealny do transportowania energii elektrycznej na duże odległości, do zasilania wrażliwego sprzętu elektronicznego oraz maszyn lub silników.

Czym jeszcze charakteryzuje się prąd w naszych gniazdkach?

Należy wspomnieć tutaj o jego napięciu. W Europie, w tym w Polsce, napięcie w sieci elektrycznej wynosi 230 V. Jak już wspomnieliśmy, ulega ono stałym zmianom, które następują w powtarzających się cyklach wynoszących 20 milisekund, w sumie w ciągu sekundy jest ich 50. Oznacza to więc, że napięcie prądu ma częstotliwość 50 Hz.
Wspomniane wartości nie są przypadkowe, ale wynikają wprost z troski o bezpieczeństwo sieci elektrycznej oraz jej użytkowników. Na wczesnym etapie budowy sieci elektrycznych inżynierowie eksperymentowali z wieloma wartościami napięcia w gniazdku. Wartość 230 V okazała się tutaj optymalnym rozwiązaniem.
Prąd tego typu dostarcza bowiem na tyle dużo mocy, by zasilić większość urządzeń domowego użytku, równocześnie nie jest w stanie uszkodzić kabli elektrycznych. Gdyby w naszych ścianach płynął prąd o wyższym napięciu, ulegałby one błyskawicznie stopieniu, a nawet zapłonowi. Ponadto krótkie porażenie prądem 230 V nie jest też (w większości przypadków) śmiertelne lub groźne dla życia.
Większość urządzeń przystosowana jest do pracy z prądem o określonym napięciu oraz częstotliwości. Podłączając je do sieci o innych parametrach, narażamy je na zniszczenie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku napięcia. Dlatego też wybierając się np. do Stanów Zjednoczonych, musimy zabrać ze sobą specjalne przejściówki, zabezpieczające sprzęt przed uszkodzeniem.
Zdjęcie: Envato Elements