Data publikacji:

Jaki system operacyjny wybrać?

System operacyjny to jeden z ważniejszych elementów, który ma bezpośredni wpływ na komfort pracy, bezpieczeństwo. a także płynne działanie komputera. Zobacz, jaki system operacyjny jest najlepszym wyborem.

jaki system operacyjny

Jaki system operacyjny: Windows

System Microsoft Windows po raz pierwszy został wydany w 1985 roku. Po pewnym czasie system operacyjny zdominował rynek i stał się podstawowym elementem wyposażenia wielu komputerów przenośnych, jak i stacjonarnych.

Za wyborem Windowsa przemawia prostota obsługi, ogromny wybór programów, a także częste aktualizacje. Dla osób, które zastanawiają się, jaki system operacyjny do gier do laptopa czy PC będzie dobrym wyborem, odpowiedź po raz kolejny brzmi – Windows. Na Windowsie zagrasz w wiele tytułów. Także programy do obróbki zdjęć czy filmów dostępne są na tym systemie operacyjnym.

Przeczytaj także: Laptop dla studenta. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Jaki system operacyjny Windows kupić? Aktualnie najnowszy jest system Windows 10. Na jego pokładzie znajdują się przydatne programy, a także funkcje. Szybki podgląd najważniejszych aplikacji, kontaktów oraz list odtwarzania znacznie przyspiesza pracę.

Użytkownicy doceniają również funkcję dzielonego ekranu, która umożliwia korzystanie z dwóch aplikacji jednocześnie. Windows 10 jest zainstalowany na większości nowych laptopów, jednak jest również dostępny do samodzielnego zainstalowania.

Jaki system operacyjny wybrać: macOS

System operacyjny instalowany w komputerach stacjonarnych oraz laptopach Apple od 2002 roku, choć swoje pierwsze wydanie miał rok wcześniej. System, ze względu na ograniczoną dostępność, nie jest tak popularny jak Windows.

Charakterystyczną cechą macOS jest pasek programów umieszczony na głównym ekranie monitora. Z tego miejsca można uruchomić wszystkie programy. Zarządzanie plikami odbywa się przez Findera, czyli miejsce, gdzie znajdują się wszystkie pliki, aplikacje, a także inne elementy komputera.

Zaletą tego systemu operacyjnego jest prostota. Wszystkie akcje, jak i funkcje są maksymalnie uproszczone. Za wyborem macOS przemawia również świetna optymalizacja programów dostępnych na wyłączność. Przykładowo Final Cut Pro X działa niezwykle płynnie i umożliwia efektywną obróbkę materiałów filmowych bez obawy o zacięcia czy przypadkowe wyłączenia.

Apple co jakiś czas aktualizuje swój system operacyjny. We wrześniu każdego roku są udostępniane nowe wersje z udoskonalonym wyglądem i funkcjami. Na bieżąco pojawiają się jednak poprawki zabezpieczeń i drobne usprawnienia. Warto wspomnieć, że aktualizacje macOS obejmują urządzenia, które mają nawet sześć lat.

Jaki szybki system operacyjny: Linux

Linuxa można zaliczyć do niszowych systemów operacyjnych, który jest przede wszystkim dedykowany do utrzymywania stron internetowych, kont pocztowych czy baz danych. Kod źródłowy Linuxa jest w pełni otwarty, dlatego użytkownicy mogą go modyfikować w dowolny sposób.

Użytkownicy korzystający na co dzień z tego systemu, doceniają go za szybkość działania i dowolną możliwość personalizacji. Warto zaznaczyć, że nie jest on tak prosty i intuicyjny w obsłudze, dlatego przeciętnemu użytkownikowi może nie przypaść do gustu.

Jaki system operacyjny wybrać?

Każdy użytkownik ma inne preferencje, dlatego system operacyjny powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb. Jaki system operacyjny do gier będzie najlepszy? Graczom do gustu przypadnie Windows 10 lub Windows 10 Pro, który oferuje ogromną liczbę tytułów. Z instalacją klientów, takich jak GoG czy Steam, nie będzie większych problemów.

Do profesjonalnej pracy system macOS sprawdzi się doskonale. Prostota obsługi, stabilne i intuicyjne aplikacje przemawiają na plus tego systemu operacyjnego. Dodatkową zaletą macOS jest wysoki poziom zabezpieczeń i stałe aktualizacje producenta. System Apple’a doceniają również filmowcy, głównie ze względu na program Final Cut Pro X.

Jaki system operacyjny sprawdzi się przy codziennym użytkowaniu? Możesz wybrać zarówno Windows, jak i macOS. Dla osób szukających oszczędności lepiej będzie kupić komputer z systemem Microsoftu. Koszt MacBooka to kilka tysięcy złotych, dlatego nie każdy może być gotowy na taki wydatek. Po poznaniu możliwości Linuxa również ten system operacyjny jest ciekawym wyborem.