Data modyfikacji:

Dobry i niedrogi wzmacniacz stereo. Ranking najlepszych wzmacniaczy

Każdy, kto nawet w niewielkim stopniu interesuje się dźwiękiem, wie, że aby uzyskać doskonałą jakość, konieczne jest wykorzystanie urządzenia takiego jak wzmacniacz stereo. Dobry niedrogi wzmacniacz stereo jest zdecydowanie jednym z kluczowych elementów w całym systemie audio, dlatego nad jego wyborem warto dobrze się zastanowić.
dobry niedrogi wzmacniacz stereo

Czym różnią się od siebie wzmacniacze?

Wzmacniacze dostępne obecnie na rynku różnią się od siebie pod wieloma względami. Jakie różnice są kluczowe dla użytkownika? Wybierając dobry niedrogi wzmacniacz stereo, warto skupić swoją uwagę na rodzaju wzmacniacza, jego funkcjonalności, wykonaniu, wykorzystanych do jego budowy materiałach oraz, co najważniejsze, na brzmieniu dźwięku.
Zatem jaki dobry niedrogi wzmacniacz stereo wybrać? Czym właściwie jest to urządzenie, do czego służy i kiedy warto po niego sięgnąć? Jaki wzmacniacz jest lepszym wyborem? Jakie złącza powinien mieć dobry niedrogi wzmacniacz stereo?Na co zwrócić uwagę, wybierając takie urządzenie? To lista podstawowych pytań, które należy zadać przed zakupem wzmacniacza stereo. Odpowiedzi na nie znaleźć można w poniższym artykule, dlatego warto zapoznać się z jego treścią.

Czym jest wzmacniacz stereo i do czego służy?

Wzmacniacz stereo to urządzenie, które w świecie dźwięków jest doskonale znane, jednak dla osób, które w strefie audio stawiają swoje pierwsze kroki, działanie wzmacniacza wciąż może być tajemnicą. Zatem czym jest wzmacniacz stereo?
Wzmacniacz stereo to nic innego jak urządzenie, które wzmacnia moc sygnałów elektrycznych pochodzących na przykład z mikrofonu, magnetofonu, gramofonu, radioodbiornika lub innych źródeł emitujących sygnał elektroakustyczny. Wzmacniacz stereo łączy ten dźwięk z kolumnami głośnikowymi lub słuchawkami, a następnie przetwarza ten sygnał elektroakustyczny w fale akustyczne. Chociaż brzmi to jak proces skomplikowany i czasochłonny, to prawdą jest, że odbywa się on błyskawicznie.
Jak zbudowany jest wzmacniacz stereo? Takie urządzenie może być zbudowane z użyciem tranzystorów, lamp elektronowych lub z użyciem obu tych technik, dając urządzenie hybrydowe. Budowę wzmacniacza stereo można podzielić na sekcje. Sekcja pierwsza to sekcja przedwzmacniacza, a sekcja druga to końcówki mocy. W niektórych przypadkach obie te sekcje mogą występować pod jedną obudową, dzięki czemu powstaje wzmacniacz zintegrowany.

Jak działa wzmacniacz stereo?

W pierwszej sekcji, czyli sekcji przedwzmacniacza, ma miejsce wstępna filtracja oraz wzmocnienie napięciowe sygnału. Działanie drugiej sekcji nie jest takie oczywiste, ponieważ działanie końcówki mocy może się różnić zależnie od konstrukcji i typu wzmacniacza.
W przypadku końcówki mocy opartej na tranzystorach, dzięki właściwościom tego elementu, wzmacniając sygnał elektryczny, wzmacniany jest zarówno prąd, jak i napięcie. We wzmacniaczach, w których znaleźć można lampy elektronowe, wzmocnienie następuje wskutek wykorzystania wiązek elektronów lub jonów poruszających się między elektrodami lampy, które są sterowane elektrodami. Sygnał wzmocniony w ten sposób zostaje przekazany do kolumn głośnikowych, a te z kolei pozwalają na powstanie fali akustycznej dzięki wychyleniom membrany.

Dobry niedrogi wzmacniacz stereo – dzielony czy zintegrowany?

Wybierając dobry niedrogi wzmacniacz stereo, warto wiedzieć, jakie są dwa podstawowe typy takich urządzeń. W ostatnim czasie niezwykle popularne stały się wzmacniacze zintegrowane. Są często wybierane oraz uznawane przez swoich użytkowników za najlepszy możliwy wybór. Zatem jak działają wzmacniacze zintegrowane?
Wzmacniacz zintegrowany to sprzęt przeznaczony dla osób, które chcą mieć zestaw od razu gotowy do pracy. Prawdą jest, że nawet wzmacniacze średniej klasy, po które warto sięgnąć na początku swojej drogi w świecie audio, są zbudowane z podzespołów, które w świetny sposób ze sobą współgrają, zapewniając doskonałą jakość.
Dzielone wzmacniacze stereo to z kolei świetny wybór dla tej grupy użytkowników, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad pozyskanym brzmieniem. Oczywiste jest, że dzielony wzmacniacz stereo to sprzęt dla osób zaawansowanych, którzy swoje pierwsze kroki mają już dawno za sobą.
Dzielony wzmacniacz stereo wymaga od użytkownika znacznie więcej umiejętności technicznych niż w przypadku wzmacniacza zintegrowanego, ale daje także nieco lepsze brzmienie. Decydując się na dzielony wzmacniacz, konieczne jest osobne dostrojenie przedwzmacniacza oraz końcówki mocy, co dla osób początkujących może być problematyczne.

Jakie złącza powinien mieć dobry niedrogi wzmacniacz stereo?

Jak wiadomo, dobry niedrogi wzmacniacz stereo ma za zadanie łączenie poszczególnych elementów wchodzących w cały zestaw muzyczny, dlatego oczywiste jest, że takie urządzenie musi być wyposażone w odpowiednią liczbę wejść, złączy oraz wyjść. Obecnie w sklepach ze sprzętem muzycznym można znaleźć dwa typy wzmacniaczy.
Jeden z nich to wzmacniacze z maksymalną liczbą wejść i wyjść różnego rodzaju. Taki zakup z pewnością pozwoli na rozbudowanie swojego zestawu muzycznego bez obaw o to, że wzmacniacz nie będzie miał już możliwości na podpięcie nowych urządzeń. Taki wzmacniacz nie należy oczywiście do urządzeń tanich, dlatego dla osób początkujących, które nie korzystają jeszcze z dużej ilości sprzętu, może okazać się zbędnym wydatkiem.
Druga kategoria to wzmacniacze, które mają wszystkie najważniejsze wejścia i wyjścia, ale z wyraźnie zmniejszoną liczbą. Decydując się na takie rozwiązanie, warto wziąć pod uwagę, które z wejść i wyjść są na ten moment najważniejsze. Decydując się na taki wybór, z łatwością można znaleźć dobry niedrogi wzmacniacz stereo.
Zatem jakie złącza powinien mieć dobry niedrogi wzmacniacz stereo, aby dobrze spełniał swoją funkcję?
  • Złącze USB – to oczywiście najpopularniejsze złącze, dlatego nie może go zabraknąć na takiej liście. Wszystkie rodzaje złącz USB są ważne, jednak szczególnie warto zadbać o to, aby dobry niedrogi wzmacniacz stereo miał wejście USB-A oraz USB-B. USB-A pozwala na podłączenie większości urządzeń przenośnych, z kolei USB-B daje możliwość strumieniowania muzyki z komputera.
  • Złącze RCA – to podstawowy typ wejścia, który można znaleźć w znacznej większości urządzeń analogowych.
  • Złącze RCA Phono – to wejście do wzmacniacza gramofonowego. Takie złącze jest ważne jedynie w przypadku planowania podłączenia gramofonu. W przypadku gdy gramofon nie będzie wykorzystywany, można zrezygnować ze złącza RCA Phono.
  • Złącze TOSLINK – to złącze optyczne dla dźwięku dwukanałowego. To złącze jest wyróżnikiem nowoczesnego sprzętu ze średniej półki.
  • Złącze koaksjalne – wiele osób wybierających wzmacniacz stereo rezygnuje z tego złącza, jednak warto wiedzieć, że złącze koaksjalne pozwala na przesłanie sygnału cyfrowego bez zmiany na sygnał analogowy.
  • Dobry niedrogi wzmacniacz stereo – czym powinien się charakteryzować?

    Jaki dobry niedrogi wzmacniacz stereo wybrać? Poniższy ranking tego typu urządzeń z pewnością ułatwi podjęcie tej decyzji.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!