Data publikacji:

Jaki zasilacz do komputera stacjonarnego? 

Zasilacz do komputera stacjonarnego to, wbrew pozorom, bardzo ważny element, na którym nie warto oszczędzać. Sprawdź, jaki model wybrać, a także na co zwracać uwagę podczas zakupu. 

Dlaczego zakup dobrego zasilacza do komputera jest tak ważny? 

Jeśli masz komputer stacjonarny do gier lub innych wymagających zadań, to zakup solidnego zasilacza jest niezbędny. Dlaczego? Podzespoły znajdujące się wewnątrz urządzenia generują ogromną moc, którą zasilacz musi być w stanie obsłużyć. W innym wypadku dobra karta graficzna czy wydajny procesor nie zapewnią tak dobrych osiągów.

W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia komputera stacjonarnego, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Tym samym nie warto oszczędzać przy zakupie dobrego zasilacza do komputera stacjonarnego. Taka inwestycja zwróci się bardzo szybko i pozwoli na uzyskanie maksymalnej wydajności.  

Na co zwracać uwagę podczas zakupu zasilacza komputerowego? 

Jednym z podstawowych parametrów, który powinien decydować o wyborze danego modelu jest moc. Ta wartość podpowiada, ile energii zostanie dostarczone do wszystkich podzespołów znajdujących się w komputerze.

Tanie zasilacze do komputerów oferują moc na poziomie 400 W, co w średniej klasy podzespołach powinno być wystarczające. Jeśli masz w domu naprawdę mocny sprzęt, który wykorzystujesz do grania, czy innych wymagających zadań, to powinieneś sięgnąć po coś droższego.

Najlepsze zasilacze do komputerów stacjonarnych dysponują mocą od 500 W do nawet 800 W. To wartość w zupełności wystarczająca do zasilenia wszystkich komponentów. 

Drugi istotny parametr każdego zasilacza to jego sprawność. Ta wartość określa pobór energii przez dany model. Producenci ten parametr wyrażają poprzez certyfikaty sprawności, które na rynku europejskim prezentują się następująco: 

  • Certyfikat 80 Plus (sprawność 82%) 
  • Certyfikat 80 Plus Bronze (sprawność (85%)
  • Certyfikat 80 Plus Silver (sprawność 87%) 
  • Certyfikat 80 Plus Gold (sprawność 90 %) 
  • Certyfikat 80 Plus Platinium (sprawność (92%)
  • Certyfikat 80 Plus Titanium (sprawność (94%) 

Najwyższej klasy zasilacze z serii Titanium pozwolą ci zaoszczędzić trochę na rachunkach za prąd. Jeśli korzystasz z komputera naprawdę często, to taki zakup będzie opłacalny. Warto również wspomnieć, że wyższej klasy zasilacze mają mniejszą tendencje do przegrzewania. 

Mówiąc o przegrzewaniu należy wspomnieć o systemie chłodzenia. Zazwyczaj wewnątrz obudowy zasilacza montuje się jeden duży wentylator. Wpływ na efektywność jego działania ma średnica.

W podstawowych modelach wentylator ma 120 mm średnicy. W znacznie droższych modelach wiatraki mają wymiary 135 mm lub 140 mm. Przy znacznie większej mocy obniżenie temperatury jest niezwykle istotne. 

Ile kosztuje zasilacz do komputera? 

Najtańsze zasilacze do komputerów stacjonarnych kosztują około 100 złotych. Za modele charakteryzujące się wyższą mocą, niższym poborem energii oraz lepszym chłodzeniem zapłacisz od 200 złotych do nawet 2000 złotych.

Pamiętaj, aby dobrać zasilacz odpowiedni do podzespołów, jakie masz w swoim komputerze. Może okazać się, że nie ma konieczności stosowania bardzo mocnego zasilacza. 


Polecane zasilacze do komputerów stacjonarnych 

Silentiumpc Vero L2 Bronze

Bardzo dobry zasilacz dysponujący potężną mocą 600 W. Chłodzenie w tym modelu odbywa się za pomocą jednego wentylatora o średnicy 120 mm. Doskonały stosunek jakości do ceny sprawia, że Silentiumpc będzie odpowiedni do wielu komputerów stacjonarnych. 

Seasonic Focus 

Zasilacz o mocy 550 W ma pozłacane końcówki przewodów, a także opcję refulację napięć dla linii 3.3V, 5V oraz 12V. Układ hybrydowej pracy wentylatora dobrze wpływa na chłodzenie. Konstrukcja Seasonic Focus pozwala na stosowanie go do praktycznie każdej obudowy ATX. 

Be Quiet! System Power 9 

Niedrog i bardzo mocny zasilacz wyróżnia się na tle konkurencji niskim hałasem wentylatora. Producent dodatkowo zastosował filtr przeciwprzeciążeniowy, a także dodatkową stabilizację napięcia. Moc 500 W powinna być wystarczająca do wielu komputerów.