Data publikacji:

Jak działa kamera termowizyjna do telefonu?

Kamera termowizyjna do telefonu była jeszcze do niedawna pomysłem rodem z filmów science fiction, bowiem urządzenia rejestrujące obraz cieplny obiektów były zarezerwowane dla profesjonalistów i służb mundurowych. Dziś jednak skorzysta z nich każdy właściciel smartfona.

kamera

Pierwsze prototypowe egzemplarze kamer termowizyjnych pojawiły się na początku lat 30. ubiegłego wieku, ale formę przypominającą współczesną osiągnęły dopiero kilkadziesiąt lat później. Obecnie technologia ta na tyle się upowszechniła i staniała, że kamera termowizyjna do telefonu nie jest cudem miniaturyzacji, ale tylko jednym z wielu dostępnych na rynku mobilnych gadżetów.

Jak działa kamera termowizyjna?

Zamiast widzialnego światła kamera termowizyjna rejestruje szeroki zakres promieniowania podczerwonego, którego ilość odpowiada ciepłu generowanemu przez obserwowane obiekty. Oznacza to, że kamera może widzieć z daleka temperaturę zwierząt, ludzi oraz przedmiotów martwych. Z powodzeniem możemy używać jej w dzień, jak i w kompletnych ciemnościach. Dlatego też jest podstawą wszelkiego rodzaju systemów noktowizyjnych, które wykorzystuje wojsko oraz inne służby mundurowe. Dokładność pomiarów temperatury zależy wprost od jakości i stopnia skomplikowania urządzenia. Rejestrowane wartości są natomiast wizualizowane za pomocą różnych kolorów wyświetlanych na ekranie lub w wizjerze. Skala oraz używane barwy mogą być różne, ale generalnie najcieplejsze są obiekty oznaczone czerwienią i żółcią, a najzimniejsze granatem i czernią.

Zastosowanie kamery termowizyjnej

Kamery termowizyjne wykorzystywane są w wielu dziedzinach życia. Wojsko i służby mundurowe doceniają możliwość nocnego śledzenia pozycji pojazdów i ludzi. W podobny sposób korzystają ze sprzętu przyrodnicy i biolodzy, którzy śledzą szlaki wędrówek zwierząt oraz badają ich zachowanie po zapadnięciu zmroku. Na pomoc kamer termowizyjnych liczą też budowniczowie i inżynierowie. Pomagają one określić sprawność energetyczną budynków oraz ocenić poprawne wykonanie izolacji termicznych. W medycynie ułatwiają natomiast np. wczesne wykrywanie chorób.

Kamera termowizyjna do telefonu

Kamery termowizyjne do smartfonów przyjmują formę niewielkich urządzeń przenośnych, które podłącza się bezpośrednio do urządzenia za pomocą portu USB (micro USB lub USB-C). Możemy użyć do tego celu kabla lub przymocować kamerę bezpośrednio do obudowy komórki. Po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania sterującego obraz z czujnika sprzętu będzie wyświetlany w czasie rzeczywistym na ekranie telefonu. Gadżet czerpie energię bezpośrednio z baterii telefonu.

Na rynku znajdziemy modele kilku producentów, między innymi firm, takich jak Seek oraz Flir. Ceny najtańszych modeli przekraczają jednak ponad 1000 złotych. Kamerki nie są więc gadżetem na każdą kieszeń i skierowane są do osób, które mają konkretny pomysł na ich wykorzystanie. Zakres wykrywanych temperatur wynosi zazwyczaj od -40 do około 330 stopni Celsjusza. Przy wyborze modelu zwracamy uwagę na jego kompatybilność z telefonem, a także rozdzielczość sensora, jego pole widzenia i maksymalny zasięg.

Autor: Michał Kułakowski