Data publikacji:

Czym jest kompozycja diagonalna?

W sztukach plastycznych jest to układ elementów zestawionych ze sobą w taki sposób, aby tworzyły one harmonijną całość. Kiedy ją wykorzystywać w fotografii, a kiedy lepiej wybrać inną kompozycję? Czym jest kompozycja diagonalna? 
kompozycja diagonalna

Czym jest kompozycja w fotografii?

Co to jest kompozycja w fotografii? Jest to sposób ustawienia elementów obrazu w taki sposób, by tworzył on całość, która jest zgodna z intencją twórcy.
Składowe kompozycji to: 
  • kształt (bryła),
  • linia (kontur), 
  • faktura,
  • kolor,
  • światłocień,
  • perspektywa.
  • Fotografując, mniej lub bardziej (albo bardzo!) świadomie dobierasz kompozycję na danym zdjęciu, czyli w kadrze. Jeśli celowo „głowisz się” nad osiągnięciem jakiejś kompozycji, to masz w intencjach przekazanie, a raczej wywołanie w odbiorcy twojego zdjęcia jakiejś konkretnej emocji. Temat, który fotografujesz, jest zatem równie ważny, co sposób jego ukazania. Czasem dzieje się więc tak, że kompozycja w zamierzony sposób wprowadza spokój. Innym razem - niepokój. 

    Czym jest kompozycja diagonalna? 

    Kompozycja diagonalna – co to? Jest to kompozycja polegającą na akcentowaniu jednej lub kilku osi ukośnych i ograniczeniu kompozycyjnego znaczenia pionów i poziomów
    Co to oznacza w efekcie? To, że horyzont się przekrzywia w prawo lub lewo, ale jest on na tyle mało istotny, że często pomijany wzrokiem odbiorcy fotografii. Jego oczy kierują się bowiem prosto na osobę lub przedmiot, która jest istotą zdjęcia.

    Diagonalna kompozycja – jaką funkcję pełnią skosy?

    Skosy podkreślają ruch, dynamizm, akcję. Wprowadzają zdjęcia w inny wymiar. Fotografie z kompozycją diagonalną oznaczają więcej energii. Przyciągają uwagę. 

    Kompozycja diagonalna – kiedy stosować i dlaczego?

    Z powodów opisanych wyżej (diagonalna kompozycja podsyca na zdjęciu energię) ten rodzaj kompozycji w fotografii sprawdza się najlepiej na zdjęciach pokazujących ruch, czyli w fotografii sportu. Muskularny mężczyzna podnoszący hantle, wyścig kolarski, zawodniczka skoku o tyczce tuż przed wybiciem się w górę… Ale nie tylko sport. To wszystkie ujęcia, które zawierają ruch – dziecko na huśtawce, młodzieńcy na deskorolkach, mama ze spacerówką pędząca przez park na rolkach. 
    Drugie zastosowanie kompozycji diagonalnej to portrety. W fotografii portretowej możesz pozwolić sobie na krzywy horyzont. Odbiorca najprawomocniej nie zauważy, że Ziemia się przewraca, bo jego wzrok skieruje się bezpośrednio na obiekt zdjęcia, czyli na człowieka lub ludzi. Z tego właśnie powodu diagonalna kompozycja dobrze sprawdza się w reportażach ślubnych. Jest tylko jedno „ale” – zdjęcia z tejże kompozycji niech będą dodatkiem, urozmaiceniem sesji. Wtedy ożywią oglądającego album i nie przytłoczą go.

    Kompozycja diagonalna – kiedy musisz się jej wystrzegać?

    Tam, gdzie każde odstępstwo od linii prostej poczytane będzie za odbiorcę twojej fotografii za szaleństwo, czyli:
  • w fotografii krajobrazowej – tu równaj kadr do granic możliwości. Niech horyzont się nie przewraca! Każde odstępstwo od poziomu zostanie niezwłocznie zauważone i… nie pozostawi na tobie suchej nitki! Dlaczego? Ponieważ próby pochylenia spowodują zaburzenie linii horyzontu. Co za tym idzie – odbiorcy uznają to za twój błąd, a nie za wspaniałą diagonalną kompozycję, którą chciałeś zabłysnąć; 
  • w fotografii miejskiej – tam masa pionów. Pilnuj ich jak oka w głowie;
  • jeśli fotografujesz zbiorniki wodne takie jak jeziora i morza – te są płaskie w miejscach, gdzie sięga oko, czyli na horyzoncie, nawet gdy jest sztorm i szkwał. Jeśli przekrzywisz horyzont, woda „odpłynie” ze zdjęcia. A przecież ma tam zostać i cieszyć oko twoje i oglądających twoje prace, tak? 
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.