Data publikacji:

Kwas salicylowy na twarz – właściwości i działanie

Świat pielęgnacji obfituje w dziesiątki składników aktywnych. Jednym z nich jest kwas salicylowy, polecany w szczególności osobom z cerą tłustą, trądzikową i z tendencją do powstawania zaskórników. To wszystko za sprawą jego właściwości, które są chętnie wykorzystywane nie tylko w gabinetach kosmetologów, ale także w domowej pielęgnacji. Jak działa kwas salicylowy na twarz, kiedy go stosować i jakie efekty zapewnia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule!
kwas salicylowy na twarz

Kwas salicylowy – co to takiego?

Zacznijmy od podstaw. Czym jest kwas salicylowy? Salicylid Acid to beta-hydroksykwas (BHA), będący pochodną kwasu benzoesowego, który występuje naturalnie w roślinach, np. w korze wierzby. Jednak w kosmetyce najczęściej wykorzystuje się jego syntetyczną i stabilniejszą formę. W przeciwieństwie do kwasów AHA, czyli np. migdałowego czy glikolowego, kwas salicylowy rozpuszcza się w tłuszczach oraz alkoholu.
Dzięki temu związek chemiczny bez problemu przenika przez warstwę sebum na skórze, docierając do porów, czyli mieszków włosowo-łojowych. Tam rozpuszcza zanieczyszczenia i martwy naskórek oraz redukuje zaskórniki. Oprócz tego kwas salicylowy ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Co ciekawe, znajdziesz go nie tylko w kosmetykach. Równie często wykorzystuje się go w produkcji leków, np. preparatów przeznaczonych do miejscowego leczenia skóry.

Na co jest kwas salicylowy? Jak działają kosmetyki z kwasem BHA w składzie?

Zastanawiasz się, jakie właściwości ma kwas salicylowy i na co pomaga? Substancja aktywna wykazuje wielokierunkowe działanie, takie jak:
  • złuszczanie naskórka – kosmetyki z kwasem salicylowym na twarz delikatnie usuwają martwe komórki z powierzchni skóry, wspierając jej odnowę. Dzięki działaniu keratolitycznemu cera staje się gładsza i bardziej promienna;
  • oczyszczanie porów – możesz stosować kwas salicylowy na zaskórniki, ponieważ doskonale radzi sobie z rozpuszczaniem sebum i zanieczyszczeń. Do tego substancja dociera do wnętrza porów i je odblokowuje;
  • regulacja wydzielania sebum – stosując regularnie kwas salicylowy na twarz, zauważysz widoczne ograniczenie przetłuszczania się skóry. To z kolei – jak możesz się domyślać – prowadzi do redukcji niedoskonałości;
  • działanie przeciwzapalne – kwas salicylowy to nie tylko popularna substancja złuszczająca. Składnik kosmetyków do pielęgnacji twarzy może także działać kojąco, łagodzić podrażnienia, zmniejszać zaczerwienienia i przyspieszać gojenie niedoskonałości;
  • redukcja przebarwień – jak się okazuje, polecany składnik aktywny radzi sobie równie dobrze z rozjaśnianiem plam posłonecznych i pozapalnych. Dzięki temu możesz z powodzeniem stosować kwas salicylowy na przebarwienia.
  • Tak wielowymiarowe działanie sprawia, że kwas salicylowy w kosmetykach oczyszcza skórę, matuje ją i ogranicza produkcję sebum, jednocześnie wspomagając walkę z zaskórnikami, przebarwieniami i niedoskonałościami.

    Kwas salicylowy do twarzy – do jakiej cery jest polecany?

    Czy warto sięgnąć po kwas salicylowy do twarzy? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli masz cerę tłustą lub trądzikową. To właśnie w terapiach przeciwtrądzikowych kwas BHA cieszy się największą popularnością. Oprócz tego przyda się również osobom, które zmagają się z zaskórnikami i rozszerzonymi porami, a także z przebarwieniami i nierównym kolorytem.

    Czy kwas salicylowy jest szkodliwy?

    Zastanawiasz się, czy kwas salicylowy jest szkodliwy? Podobnie jak w przypadku wielu innych składników aktywnych, tak i tu problemem jest alergia na salicylany albo stosowanie go w zbyt dużych stężeniach lub w niewłaściwy sposób. Na szczęście regulacje prawne skutecznie chronią przed użyciem zbyt silnego kosmetyku – maksymalne i bezpieczne stężenie w produktach do pielęgnacji wynosi 2%.
    Oprócz tego zachowaj ostrożność w trakcie stosowania kwasu salicylowego, jeśli masz bardzo suchą lub wrażliwą cerę. Używanie go zbyt często może pogłębiać przesuszenie i powodować podrażnienia. Podobnie wygląda to w przypadku uszkodzonej bariery hydrolipidowej, która objawia się uczuciem ściągnięcia skóry, pieczeniem, a nawet łuszczeniem. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować ze stosowania kwasu salicylowego na twarz i sięgnąć po kosmetyk dopiero w momencie odbudowania naturalnej warstwy ochronnej.
    Lista pozostałych przeciwwskazań obejmuje:
  • ciążę i okres karmienia piersią,
  • kurację izotretynoiną,
  • czynne zapalenie skóry.
  • Kwas salicylowy na twarz – efekty

    Czego możesz się spodziewać, stosując regularnie kwas salicylowy? Efekty widać już nawet po kilku użyciach, jednak na większe zmiany trzeba zazwyczaj poczekać około kilku tygodni. To przede wszystkim:
  • dogłębne oczyszczenie skóry,
  • redukcja niedoskonałości i stanów zapalnych,
  • regulacja wydzielania sebum,
  • rozjaśnienie przebarwień,
  • wygładzenie skóry.
  • Jak stosować kwas salicylowy?

    Jak stosować kwas salicylowy? Kosmetyki do pielęgnacji zawierające ten składnik aktywny najlepiej wprowadzać do rutyny stopniowo i obserwować reakcję skóry, zwłaszcza jeśli masz tendencję do podrażnień. W zależności od stężenia i formuły możesz używać produktu 1–2 razy w tygodniu (peeling) lub nawet codziennie (krem).
    A skoro mowa o kwasie salicylowym w kosmetykach do pielęgnacji, to znajdziesz go w praktycznie każdym produkcie. Do wyboru masz peeling, żel do mycia twarzy, krem, tonik czy serum. Kwas salicylowy – chociaż może być bez obaw stosowany latem – wymaga używania kremu z filtrem, ponieważ może zwiększyć wrażliwość skóry na słońce.

    Z czym łączyć kwas salicylowy?

    Z czym łączyć kwas salicylowy na twarz? Kosmetyki z Salicylid Acid w składzie mogą być bezpiecznie stosowane z wieloma składnikami aktywnymi. To np. substancje nawilżające – kwas hialuronowy czy gliceryna. Dobrym pomysłem jest również używanie kwasu salicylowego w duecie z łagodzącym pantenolem lub alantoiną oraz ceramidami, które wzmacniają barierę hydrolipidową skóry.
    Istnieje jeszcze jeden duet, który warto przetestować: kwas salicylowy z zieloną glinką. Dzięki niemu skutecznie i dogłębnie oczyścisz pory. Jak go używać? Na początek użyj toniku lub serum z kwasem salicylowym. Po 30–40 minutach nałóż maseczkę z glinki i pozostaw ją na około 10–15 minut.

    Kwas salicylowy na twarz – unikaj tych połączeń!

    Skoro wiesz już, z czym łączyć kwas salicylowy, to czas sprawdzić, jakich duetów unikać. Jednym z nich jest stosowanie go z innymi kwasami (AHA czy PHA) – wspólnie mogą doprowadzić do podrażnienia skóry i uszkodzić jej barierę hydrolipidową. Równie ryzykowne jest łączenie kwasu salicylowego z retinoidami, zwłaszcza w jednej rutynie, a także z witaminą C (kwasem askorbinowym) czy niacynamidem.
    Jeśli nie chcesz rezygnować z witaminy C i niacynamidu, to wystarczy, że będziesz używać ich o innej porze dnia, np. rano, a kwas salicylowy – wieczorem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.