Data publikacji:

Co zrobić, gdy laptop nie widzi WiFi? Możliwe przyczyny

Szczególnie popularnym problemem technicznym w wypadku laptopów jest niemożliwość połączenia się z siecią WiFi. Od razu na wstępie uświadamiamy, że nie musi to oznaczać poważnych i kosztownych usterek. Wbrew przeciwnie, wielokrotnie laptop nie widzi WiFi, przez błahostki, które użytkownik jest w stanie usunąć. 

Laptop nie widzi WiFi. Co zrobić? 

Laptop nie widzi żadnej sieci WiFi? Przede wszystkim nie panikuj, ponieważ nie zawsze oznacza to konieczności wydania dużej ilości pieniędzy. Najczęstsze błędy są bowiem łatwe do naprawy i każdy sobie z nimi poradzi, jednakże o tym porozmawiamy w dalszej szczęści artykułu. 
Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić, gdy pojawi się problem z siecią, jest sprawdzenie poprawności działania routera i jego zasilania. Jeśli zasilanie działa poprawnie, kolejnym elementem, który należy sprawdzić, jest połączenie z routerem. Można to zrobić poprzez menedżera sieci, w którym w razie przerwania połączenia znajdziemy stosowny komunikat. Warto również sprawdzić, czy nie został włączony tryb samolotowy, który ogranicza wszelkie możliwości komunikacji przez WiFi. 

Brak WiFi w laptopie – inne przyczyny 

Zadajesz sobie pytanie, dlaczego nie mogę połączyć się z WiFi w laptopie? Nieco mniej popularnymi przyczynami problemów z WiFi mogą być również problemy z samą kartą WiFi, zarówno w aspekcie sprzętowym, jak i programowym. Karta może bowiem ulec uszkodzeniu, wynikającym ze zużycia czy zwarcia obwodów elektrycznych, co będzie objawiało się całkowitym brakiem reakcji na próby instalacji nowych sterowników czy jej restartowania. 

Laptop nie łączy się z WiFi. Aspekty natury konfiguracyjnej 

Jeśli mowa o sterownikach właśnie, to one również odgrywają znaczącą rolę w funkcjonowaniu systemu. Dlatego też regularne update są niezbędne, a ich brak może właśnie powodować brak możliwości łączenia z siecią WiFi. Gdy więc laptop nie widzi żadnej sieci WiFi, warto uruchomić program menedżer urządzeń i tam w zakładce kart sieciowych, sprawdzić, czy sterowniki są aktualne. Jeśli nie, wystarczy pobrać uaktualnienie i problem powinien zostać usunięty. 
Nieco mniej oczywistym problemem, który może powodować brak połączenia z siecią, jest konfiguracja połączenia zarówno po stronie samego komputera, jak i routera czy odbiornika internetowego. Tutaj wiele może zmienić aktualizacja lub przypadkowe zmienienie ustawień. Niestety samemu bardzo trudno coś zdziałać i niezbędne będzie wezwanie specjalistów, którzy zweryfikują, czy ustawienia są odpowiednie. 
Rzadko występującym problemem, o którym niejednokrotnie zapominają, szczególnie mniej doświadczeni użytkownicy, jest włączenie karty sieciowej. Zdarza się bowiem, że w wyniku aktualizacji bądź instalacji różnych aplikacji karta sieciowa się wyłącza, co skutkuje brakiem WiFi w laptopie. Wówczas rozwiązaniem problemu jest uruchomienie Panelu Sterowania następnie Wszystkich elementów sterowania oraz Połączeń sieciowych. Tam należy sprawdzić, czy karta nazwana zwykle WiFi, jest uruchomiona i działa poprawnie. Jeśli jest podświetlona na szaro, to należy wówczas prawym przyciskiem otworzyć menu i wybrać opcję włącz. Po tej operacji problem powinien zniknąć.    

Laptop nie widzi WiFi? Uszkodzenia i wady techniczne  

Twój laptop wciąż nie wykrywa WiFi? Oprócz elementów związanych z odpowiednią konfiguracją karty, istotne są również czynniki techniczne. Jak każdy element w komputerze, tak i karta sieciowa może się uszkodzić na skutek złego użytkowania czy zwyczajnego zużycia. Na skutek usterek, spięć czy rozłączenia okablowani, komputer może zostać skutecznie pozbawiony połączenia.  
Myślę, że nie muszę tłumaczyć, kiedy może dojść do zwarcia czy uszkodzenia na skutek upadku, jednakże sądzę, że warto wspomnieć o uszkodzeniu okablowania. Do rozpięcia przewodów może bowiem dojść podczas ingerencji w obudowę czy inne podzespoły. Kable mogą się również rozłączyć podczas intensywnego poruszania ekranem czy innych tego typu aktywności. 
Nie oznacza to niemniej poważnych uszkodzeń. W przypadku rozłączenia okablowania wystarczy bowiem podłączyć wszystko, by karta sieciowa ponownie zadziałała. 
Równie dobrze uszkodzeniom technicznym może ulec sam router. Taką diagnozę można postawić na podstawie kilku objawów prezentowanych przez urządzenia. 
Pierwszym i zarazem najbardziej widocznym jest brak zasilania, który objawia się niedziałającymi kontrolkami na urządzeniu. Niezależnie od modelu jest ich co najmniej kilka, przez co nawet nie wiedząc, co sygnalizują, można z całą dozą stwierdzić, że jeśli nie świecą, urządzenie nie działa. Wówczas należy sprawdzić podłączenie do zasilania oraz sam zasilacz. Najlepiej zrobić to na innym routerze lub urządzeniu, które może być podłączone do zasilacza routera. 
Jeśli urządzenie nie zareaguje, to przyczyną braku WiFi w laptopie może być uszkodzony zasilacz, jeśli natomiast na zadziała, to uszkodzeniu najprawdopodobniej uległ router.  

Laptop nie wykrywa WiFi. Podusmowanie 

Jeśli więc twój laptop nie widzi WiFi, te kilka przydatnych informacji pozwoli ci w zaciszu domowym zdiagnozować prawdopodobną przyczynę usterki. Dzięki temu będzie ci o wiele łatwiej poszukiwać rozwiązań, czy zorientować się co do ceny i wykonania konkretnych napraw. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz doświadczenia z komputerami, nie warto, byś samemu go demontował i wymieniał podzespoły. Istnieje bowiem ryzyko, że bardziej mu zaszkodzisz, niż pomożesz. 
Zdjęcie: poungsaed_eco / Envato Elements
Autor: Jakub Grzelak