Data modyfikacji:

Laptop pancerny. Co to jest i czy warto kupić?

Osoby pracujące w trudnych warunkach zdają sobie sprawę, że ich laptop jest bardziej narażony na ewentualne uszkodzenia. Podpowiadamy, jak odpowiednio zabezpieczyć urządzenie, aby przetrwało najtrudniejsze zadania!  
pancerny laptop

Czym jest laptop pancerny?  

Laptopy pancerne w swoim założeniu mają zapewnić maksymalną ochronę urządzenia. Takie sprzęty są wykorzystywane szczególnie w przemyśle. Tam laptopy są narażone na działanie wody i kurzu. Z tego powodu potrzeba rozwiązań, które zapewnią komfort pracy. Laptopy typowo pancerne na polskim rynku są rzadkością i ilość dostępnych modeli można policzyć na palcach jednej ręki.  
Jeśli nie zamierzasz używać laptopa w skrajnych warunkach, to zakup solidnie wykonanego urządzenia powinien być wystarczający. Czym powinien charakteryzować się pancerny laptop? Przede wszystkim powinien mieć mocną i odporną na uderzenia obudowę. Pod tym względem doskonale sprawdzają się laptopy gamingowe. Ich gabaryty są nieco większe, przez co użytkownik może poczuć się dużo pewniej niż w przypadku standardowego notebooka.  
Chociaż notebooków nie warto skreślać. Na rynku znajdziemy dedykowane obudowy pancerne. Laptop jest wtedy zabezpieczony w taki sposób, że zabranie go w podróż nie stanowi najmniejszego problemu.   
Pewną alternatywą dla laptopów pancernych mogą być tablety pancerne. Brak zewnętrznej klawiatury sprawia, że przenośne urządzenie jest o wiele bardziej kompaktowe. Zawsze w razie potrzeby można dokupić zewnętrzną klawiaturę i połączyć ją bezprzewodowo za pośrednictwem modułu Bluetooth.  

Polecane laptopy i etui pancerne do laptopów  

Laptop Dell Latitude Rugged 

To drogi laptop, który został przystosowany do naprawdę wymagających warunków. Jego obudowa jest w stanie wytrzymać skrajne temperatury od -28 stopni Celsjusza do nawet +62 stopni Celsjusza. Standard IP65 pozwala na kontakt z wodą, pyłem, a także wilgocią. Procesor Intel Core i5 działa z 8 GB pamięci RAM, natomiast ekran 11,6-calowy ma rozdzielczość Full HD.
Dołączona do zestawu stacja dokująca oferuje dodatkowe porty USB, RJ45, a także USB typu C. W pancernym laptopie znajdują się dwa wymienne akumulatory. W ten sposób można zapewnić energię bez konieczności wyłączania sprzętu. Dodatkowo Dell zadbał o zaawansowane zabezpieczenia, takie jak kamera na podczerwień czy usługi pomocnicze dla przedsiębiorstw. Ten laptop to prawdziwa maszyna robocza, która sprawdzi się w firmach przemysłowych.  

Panasonic Toughbook  

Panasonic Toughtbook to kolejne solidne urządzenie przeznaczone dla użytkowników, którzy nie będą oszczędzać swojego laptopa. Obudowa została wykonana z magnezu i uszczelniona tak, aby woda i kurz nie mogły dostać się do podzespołów. Świadczą o tym rozmaite certyfikaty, które Panasonic otrzymał. Dodatkowo producent zapewnia, że upadek z wysokości 180 cm nie zrobi na Toughbooku najmniejszego wrażenia.
Specyfikacja tego modelu jest całkiem niezła. Otrzymujemy ekran w rozmiarze 10,4 cala, który może być obsługiwany rysikiem lub palcem. Procesor Intel Core i5 wraz z 8 GB pamięci RAM i dyskiem SSD 512 GB zagwarantują wydajność na najwyższym poziomie. Mimo że to nie jest laptop do zastosowań domowych, to z pewnością znajdą się osoby, dla których ten sprzęt będzie nieocenioną pomocą.  

Urban Armor Gear MacBook Pro  

MacBooki Pro z pewnością nie należą do grupy laptopów pancernych, ale z obudową UAG można to zmienić! Etui chroni przede wszystkim klapę przed upadkami z niewielkich wysokości. Certyfikat wojskowy MIL STD 810G jest gwarancją, że laptop wytrzyma również zarysowania!  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.