Data publikacji:

Jaka listwa zasilająca bez kabla? 

Listwa zasilająca bez kabla to bardzo wygodne rozwiązanie, które daje dużą swobodę w przygotowaniu stanowiska pracy zarówno w biurze, jak i w domu. Podpowiadamy, jaka listwa bez kabla będzie dla najlepsza.
listwa zasilająca bez kabla

Dlaczego warto kupić listwę zasilającą bez kabla?

Listwy zasilające bez kabla nie mają przewodu zasilającego, dlatego możemy ich użyć jako rozgałęźnika do innej listwy lub po prostu wybrać optymalną długość przewodu. Tradycyjne listwy mają kable od długości od 1 metra do 5 metrów, a to czasami może okazać się niewystarczające.
Tym samym listwa zasilająca bez kabla jest rozwiązaniem wygodniejszym, które daje bardzo duże możliwości personalizacji. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że listwy zasilające tego typu wymagają samodzielnego podłączenia przewodu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze listwy zasilającej bez kabla? 

Wybór listwy zasilającej bez kabla jest podobny do tego, co w przypadku standardowych modeli. W pierwszej kolejności musisz określić liczbę gniazd, które będziesz mieć do dyspozycji. Do wyboru mamy od 3 do 10 gniazd. Im więcej gniazd, tym więcej urządzeń podłączysz. Ale takie małe listwy również dobrze się sprawdzają, jeżeli chcesz mieć dodatkowe źródło prądu przy biurku. Tutaj wszystko zależy od tego, jakie masz potrzeby.
Ale istotny jest rodzaj dostępnych gniazd, bo oprócz standardowej wtyczki wiele modeli ma gniazda USB, które można wykorzystać do ładowania urządzeń. Tutaj warto postawić na listwę ze złączem USB-A oraz USB-C. W przypadku tego drugiego standardu mamy większe możliwości, bo bardzo dużo urządzeń korzysta z tego rozwiązania.
Listwa zasilająca musi mieć funkcje chroniące przed nagłymi skokami napięcia. Brak takiego dodatku może skutkować uszkodzeniem podłączonych urządzeń, dlatego warto dopłacić do trochę droższego modelu. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe najbardziej sprawdza się np. podczas burzy!
Przy wyborze dobrej listwy antyprzepięciowej konieczne spójrz na to, jakie maksymalne obciążenie będą w stanie wytrzymać. Dobre listwy powinny wytrzymać co najmniej 2500 W. Warto wybrać listwę, która poradzi sobie z większym obciążeniem, jeżeli planujesz podłączyć sprzęty małego lub dużego AGD.
Oczywiście nie zapominajmy o dodatkowych funkcjach, które w dobrej listwie zasilającej powinny się znaleźć. Mowa tutaj o włączniku zasilania, który jest prostym udogodnieniem, ale sprawdza się, gdy chcemy szybko wyłączyć wszystkie podpięte urządzenia. Przydatna jest obecność filtra EMI/RFI, który redukuje zakłócenia elektromagnetyczne, a to jest istotne przy podłączaniu sprzętu elektronicznego.

Ile kosztuje dobra listwa zasilająca bez kabla?

Listwy zasilające bez kabla mogą kosztować około 100-200 złotych, ale w sklepach znajdziesz modele, które mogą kosztować nawet 800-1000 złotych. Tutaj mamy wysokiej klasy filtry antyprzepięciowe i najwyższy stopień ochrony. Jeżeli zależy Ci na rozszerzeniu portów do podłączenia sprzętów, ale jednocześnie ich ochronie, to zdecydowanie warto zainwestować w droższy model.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.