Data publikacji:

Najlepsze marki telewizorów. Jakiej marki telewizor kupić? 

Szukasz idealnego telewizora, ale nie wiesz, na jaką markę się zdecydować? W naszym przewodniku znajdziesz najważniejsze informacje o popularnych markach telewizorów, które aktualnie cieszą się największym zainteresowaniem na rynku!
marki telewizorów

Jakiej firmy telewizor kupić?

Producenci telewizorów rywalizują ze sobą, stosując w najnowszych modelach rozmaite technologie, które mają sprawić, że przyjemność z oglądania będzie jeszcze większa. Odpowiedź na pytanie, jakiej marki telewizor kupić, na pewno nie jest łatwa. Pomocny będzie na pewno ranking telewizorów. Aby ułatwić sobie wybór, należy w pierwszej kolejności wybrać odpowiednie parametry takiego telewizora. Uwagę powinieneś zwrócić przede wszystkim na:
  • rozdzielczość (Full HD, 4K, 8K), 
  • rodzaj matrycy (LCD, OLED, QLED),
  • odświeżanie matrycy (60 Hz, 120 Hz), 
  • czas reakcji, 
  • tryby gry, 
  • system Smart TV, 
  • dostępne złącza. 
  • Podczas wybierania marki telewizora warto zwrócić uwagę na opinie klientów. Użytkownicy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, a to może być przy zakupie bardzo pomocne. Przyjrzymy się teraz poszczególnym markom telewizorów, które obecnie cieszą się największą popularnością.

    Popularne technologie obrazu stosowane przez producentów telewizorów

    Na rynku znajdziemy wielu producentów telewizorów, którzy chcą przyciągnąć klientów swoimi unikalnymi rozwiązaniami. Dlatego w naszym poradniku przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania, które znajdziemy w telewizorach Samsunga, Sony, LG, czy Philipsa. To oczywiście tylko przykłady rozwiązań mających na celu optymalizację obrazu i dostarczenie jak najwyższej jakości.  

    Samsung AI Quantum 8K

    Samsung jako jeden z pierwszych producentów wprowadził na rynek telewizory dysponujące rozdzielczością 8K. Efektem tego jest procesor AI Neo Quantum 8K, który wykorzystuje 16 wielomodelowych sieci neuronowych, które mają za zadanie skalowanie treści do rozdzielczości zbliżonej do 8K.
    Dzięki temu zwykłe materiały filmowe, a także programy telewizyjne wyglądają wprost perfekcyjnie. Warto dodać, że procesor wykorzystuje technologię głębokiego uczenia, dlatego każda klatka obrazu jest na bieżąco analizowana. Producent zapewnia, że nawet materiały wideo sprzed lat będą wyglądały dużo lepiej.  

    Samsung Quantum Mini LED

    To zupełnie nowa technologia podświetlenia wykorzystująca tysiące diod Quantum Mini LED. W porównaniu do standardowych telewizorów, diody w Samsungu są mniejsze, co przekłada się na precyzyjne sterowanie podświetleniem, a także lepsze odwzorowanie kolorów i szczegółów. Autorska technologia poolega na wykorzystaniu mikrowarstw, które są nakładane wewnątrz diody LED. Quantum Mini LED jest gwarancją świetnych kolorów, ale również bardzo głębokich czerni!  

    Sony Mini LED i Full Array LED

    W telewizorach Sony również stosowane jest podświetlenie Mini LED. Diody są nie tylko mniejsze, ale również gęściej ułożone. Producent stosuje swój autorski system odpowiedzialny za sterowanie podświetleniem. XR Backlight Master Drive zapewnia doskonałe kolory, wyższy kontrast, a także zmniejsza rozmycie i poświatę.  
    Full Array LED to natomiast technologia podświetlenia, która występuje w tańszych modelach. Sekretem tego rozwiązania jest lokalne przyciemnianie obrazu, które ma zapewnić realistyczną reprodukcję jasności, a także głębsze czernie. W porównaniu do krawędziowego podświetlenia obrazu, Full Array LED jest dobrym kompromisem pomiędzy dobrą jakością obrazu a atrakcyjną ceną.  

    Sony XR

    XR Triluminos Pro to technologia odpowiadająca za poprawę oświetlenia a także kolorystyki na zdjęciach. W połączeniu z procesorem Cognitive Processor XR kontrolowany jest odcień i jasność każdego koloru przy zachowaniu naturalnych barw.  
    Kontrast XR to rozwiązanie mające na celu dostosowanie jasności i zrównoważenie najjaśniejszych i najciemniejszych elementów obrazu. To sprawia, że obraz jest bardziej szczegółowy.  
    XR HDR Remaster polega na identyfikacji obiektów na ekranie i analizę ich kolorystyki. W ten sposób urządzenie przetwarza każdą scenę i jeszcze precyzyjniej dostosowuje barwy, wektor ruchu, przepustowość oraz inne parametry. To z kolei powoduje, że obraz jest bardziej realistyczny.  
    Interpolacja XR 4K w praktyce oznacza konwersję materiałów 2K do rozdzielczości 4K. Procesor przetwarza scenerię oraz stara się zrekonstruować utracone detale. W efekcie uzyskujemy świetny obraz, mimo niższej jakości wyjściowej.  
    jaka marka telewizora jest najlepsza

    LG NanoCell

    NanoCell to autorska technologia LG, która wykorzystuje matrycę IPS z funkcją Local Dimming polegającą na przyciemnianiu poszczególnych stref znajdujących się za ekranem telewizora. Dzięki precyzyjnej kontroli można zwiększyć kontrast oraz zredukować efekt poświaty. Ponadto technologia NanoCell wykorzystuje nanocząsteczki, które są zintegrowane z panelem. Ich zadaniem jest pozbycie się zanieczyszczeń i zagwarantowanie idealnie odwzorowanych kolorów. Można powiedzieć, że nanocząsteczki działają jak filtry, które usuwają niepożądane fale kolorów.  

    LG A9 AI Processor

    W topowych telewizorach LG znajduje się zupełnie nowy procesor obrazu, który wykorzystuje algorytm głębokiego uczenia do usuwania szumów, optymalizacji kontrastu, a także zwiększenie nasycenia kolorów. Każda scena w filmie jest błyskawicznie analizowana i ulepszana.
    Jednostka automatycznie wykrywa krajobraz, nocną scenerię, miasto lub inne elementy. Dzięki temu obraz jest dostosowywany do konkretnego motywu uwzględniając nie tylko kolory, ale chociażby ostrość. Telewizory 8K ponadto mają możliwość przetwarzania treści 2K oraz 4K i zwiększanie ich jakości, aby móc w pełni wykorzystać potencjał telewizora.   

    LG Brightness Booster

    Technologia polegająca na zwiększaniu jasności obrazu nawet o 30%. Taki zabieg ma za zadanie zwiększyć wyrazistość obrazu i zapewnić użytkownikowi lepsze wrażenia podczas oglądania ulubionych materiałów filmowych.  

    Filmmaker Mode

    System, który wyłącza ustawienia przetwarzania obrazu, aby zapewnić treści zgodne z tym, co prezentuje reżyser w swoim materiale filmowym. Ponadto tryb zachowuje oryginalne proporcje obrazu, kolory oraz liczbę klatek na sekundę. Ten tryb nie współpracuje z każdym materiałem filmowym. Od pewnego czasu tryb Filmmaker działa z treściami wyświetlanymi na Prime Video.  

    Philips Ambilight

    Unikalna technologia stosowana wyłącznie w telewizorach marki Philips. Ambilight składa się z diod LED umieszczonych na obudowie z tyłu telewizora. Podświetlenie dostosowuje się do odtwarzanych treści i reaguje na zmieniającą się akcje. W ten sposób wrażenia podczas oglądania są zupełnie inne i zdecydowanie ciekawsze. Oczywiście użytkownik może sterować podświetleniem według własnego uznania. Ambilight stało się wizytówką telewizorów Philips.  

    Jaka marka telewizora jest najlepsza?

    Samsung, Sony, LG, czy Philips? Odpowiedź na pytanie której marki telewizor wybrać jest niezwykle trudna. Każda topowa marka wprowadza co roku nowe rozwiązania, które mają sprawić, że oglądanie ulubionych filmów będzie jeszcze większą przyjemnością. Wybierając swoją markę telewizora zwróć uwagę na to jakie technologie będą przez Ciebie wykorzystywane. Oczywiście sam wybór marki to nie wszystko, ponieważ warto porównywać konkretne modele, które mają swoją unikalną specyfikację. Wymienione przez nas marki telewizorów aktualnie wyznaczają trendy na rynku i to w kolejnych latach oni będą plasować się w ścisłej czołówce.  
    Zdjęcie: Envato Elements
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.