Data publikacji:

Wybieramy dobry mikrofon do nagrywania

Mikrofon do nagrywania to kluczowy element podczas produkcji materiałów wideo oraz podcastów. To on zapewnia nam doskonałą jakość dźwięku, której nie osiągniemy w inny sposób. Jakie właściwości powinien mieć dobry mikrofon? Sprawdzamy najlepsze studyjne mikrofony do nagrywania.

Przeczytaj również: Jak działa mikrofon pojemnościowy?

mikrofon do nagrywania

Mikrofon do nagrywania na YouTube

Coraz częściej twórcy decydują się na zakup profesjonalnego mikrofonu. Nic dziwnego – na jakość materiału w znacznej mierze wpływa jakość dźwięku. Nieodpowiednia głośność nagrania, pogłos czy szumy w tle to jedne w elementów wpływających na negatywny finalny odbiór materiału. Przygotowując materiał przeznaczony na serwis YouTube, warto zaopatrzyć się zatem w odpowiedni mikrofon. Dzięki użyciu dobrego mikrofonu do nagrywania, mamy kontrolę nad efektem końcowym naszego nagrania. Zazwyczaj w celu uzyskania optymalnego efektu, używamy mikrofonów studyjnych. Do tej kategorii sprzętu należą mikrofony pojemnościowe oraz dynamiczne.

Mikrofony pojemnościowe

Mikrofony pojemnościowe charakteryzują się niezwykle dokładnym rejestrem dźwięku. Za pomocą tego rodzaju mikrofonu nagramy zarówno szept, jak i głośne dźwięki. Mikrofon pojemnościowy cechuje się wysoką jakością nagranego dźwięku, który jest bogaty w detale. Mikrofony pojemnościowe używane są do nagrań w studio. Rejestrujemy nimi zarówno głos (mówiący, śpiewający etc.), jak i instrumenty. Sprzęt ten jest delikatny i lepiej nie sprawdzać jego granic możliwości w skrajnych warunkach atmosferycznych.

Przegląd mikrofonów pojemnościowych

Prezentujemy przegląd mikrofonów pojemnościowych, które posiadają dodatkowe opcje i walory. Warto porównać różne modele mikrofonów, by skonfrontować ich dane techniczne z własnymi wymaganiami i specyfikacją wykonywanej pracy.

Novox Nc-1

Novox Nc-1 to mikrofon pojemnościowy wyróżniający się jakością dźwięku oraz niezawodnością. Można zakupić go osobno bądź w zestawie ze stojakiem i pop filtrem. Po podłączeniu go do komputera, dioda informuje nas o uruchomieniu urządzenia. Mikrofon ten umożliwia nagrywanie podcastów, a także muzyki. Odpowiedni będzie również do nagrywania programów w pomieszczeniu.

Behringer C1

Model mikrofonu C1 marki Behringer to budżetowa opcja warta rozważenia. Podczas rozpoczęcia swojej przygody z nagrywaniem może okazać się on ciekawą alternatywą dla drogich mikrofonów studyjnych. Pamiętajmy również o tym, by używać interfejsu audio, pozwalającego na dokładne monitorowanie naszego nagrania pod względem technicznym.

Akcesoria do mikrofonu do nagrywania: pop filtr

Pop filtr to „siateczka”, którą umiejscowić należy pomiędzy mikrofonem a osobą nagrywającą. Jest to swego rodzaju zasłona pozwalająca na uzyskanie miłego dla ucha, miękkiego odczucia głosu. Dzięki tej przysłonie, nawet głośno wypowiedziana spółgłoska „p” nie będzie razić odbiorcy. Pop filtr możemy również zakupić osobno do naszego mikrofonu.

Mikrofony dynamiczne

Mikrofon dynamiczny, w przeciwieństwie do swojego pojemnościowego odpowiednika, cechuje się niezwykłą odpornością na urządzenia mechaniczne. Jest on bardziej wytrzymały, jednak jednocześnie za jego pomocą nie nagramy tylu niuansów, co w przypadku mikrofonu pojemnościowego. Mikrofon dynamiczny używany jest podczas koncertów, a pojemnościowy – podczas nagrań w studio. W zależności zatem od rodzaju przygotowanych materiałów, warto rozważyć obie te opcje.

Mikrofony pojemnościowe używane są zazwyczaj przez profesjonalistów, muzyków działających w studiach nagraniowych. Mikrofony dynamiczne są zdecydowanie tańsze, przez co wydają się być bardziej popularne wśród początkujących twórców. Na ich zakup decydują się także osoby, które nagrywają dźwięk w terenie, gdzie panują zmienne warunki, a otoczenie wykazuje się mniejszą delikatnością w stosunku do sprzętu. Mikrofon dynamiczny jest zatem solidniejszy w swej budowie, natomiast mikrofon pojemnościowy używany jest w pomieszczeniach i rejestruje on dźwięk z niezwykłą dokładnością.

Mikrofony dynamiczne – przegląd najciekawszych modeli

Prezentujemy przykład klasycznego mikrofonu dynamicznego oraz mikrofonu dynamicznego stworzonego z myślą o nagrywaniu podcastów.

Behringer SL 85S

Kształtem model SL 85S firmy SE Behringer przypomina klasyczny mikrofon, który znamy z koncertów. To właśnie ten kształt jest charakterystyczny dla mikrofonów dynamicznych. Jest on wytrzymały i odpowiedni do wystąpień w różnych warunkach. Posiada on przycisk włącz/wyłącz umieszczony na rączce. Doskonały dla początkujących, którzy chcą sprawdzić swoich sił w nagrywaniu dźwięków.

Model ten jest przykładem na to, że mikrofony dynamiczne z reguły są tańsze od pojemnościowych, jednak także i w tej kategorii możemy znaleźć bardzo zróżnicowane produkty – zarówno pod względem ceny, jak i możliwości technicznych.

Røde Podmic

Jednym z profesjonalnych mikrofonów dynamicznych jest Podmic marki Røde. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej oraz zawiera wbudowany filtr pop. Twórcy tego modelu twierdzą, że stworzyli mikrofon idealny do nagrywania podcastów.

Dobry mikrofon do nagrywania – dylemat każdego twórcy

Nie istnieje łatwy przepis na wybór mikrofonu do nagrywania. Twórcy często dopasowują odpowiedni mikrofon metodą prób i błędów. Zanim jednak zakupimy wymarzony sprzęt, ustalmy warunki, w jakich będzie on używany, a także przedstawmy sobie jasno własne oczekiwania. Z pewnością te kryteria ułatwią nam nieco wybór najlepszego dla siebie mikrofonu.

Zdjęcie: nunezimage/Envato Elements
Autor: Justyna Belkiewicz