Data publikacji:

Czym jest i jak działa mikrofon kardioidalny?

Zainteresowanie konsumentów zewnętrznymi mikrofonami wzrosło dość radykalnie w ostatnich latach. Sięgają po nie obecnie nie tylko profesjonaliści, ale także przeciętni użytkownicy, poszukujący dobrej alternatywy dla komputerowych headsetów. Urządzenia te przydają się bowiem zarówno podczas streamowania, nagrywania różnego rodzaju treści, takich jak podcasty, jak i podczas zabawy z grami wieloosobowymi oraz przeprowadzania telekonferencji. Poszukując odpowiedniego sprzętu, możesz zetknąć się z pojęciem takim jak mikrofon kardioidalny. Tłumaczymy zatem, co się pod nimi kryje.
Microphone, computer and musical equipment guitars and piano background

Mikrofon kardioidalny – co to?

Kardioidalność mikrofonu to termin związany bezpośrednio ze sposobem, w jaki rejestruje dźwięk. Choć z perspektywy wszystkie mikrofony wydają się do siebie zbliżone pod tym względem, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.
Na rynku znajdziemy sprzęt przystosowany do pełnej rejestracji odgłosów otoczenia (urządzenia wszechkierunkowe), które stosowane są w studiach lub w salach koncertowych. Odbiera on dźwięki nawet w promieniu 360 stopni, co niesie jednak ze sobą pewne wyzwania, bowiem wychwytuje wiele niechcianych odgłosów oraz szumów, jeżeli miejsce nagrania nie jest odpowiednio wytłumione.
Z drugiej strony znajdziemy mikrofony jednokierunkowe. Jak sama nazwa wskazuje, rejestrują one dźwięki w zawężonym polu odbioru, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy nagrywamy głos lub chcemy wyciszyć wszystkie dźwięki otoczenia, by np. zarejestrować konkretny instrument. Urządzenia z tej grupy świetnie sprawdzają się w codziennym użytku, począwszy od rozmów online, a skończywszy na występach wokalnych.
Mikrofony kardioidalne należą do rodziny urządzeń jednokierunkowych. Warto jednak podkreślić, że od reszty modeli tego typu odróżnia je przede wszystkim szersze pole odbioru dźwięku, które na dwuwymiarowym planie przyjmuje kształt nerki (stąd też mikrofony kardioidalne są też czasem określane mianem nerkowych). Ich dodatkową zaletą jest też bardzo skuteczne tłumienie szumów. Dzięki temu sprzęt tego typu może zostać użyty także w nagraniach studyjnych. W tym wypadku, dzięki eliminacji pogłosu i niechcianych dźwięków z otoczenia, mogą zapewniać lepszą jakość rejestrowanego materiału audio niż modele wszechkierunkowe.
Mikrofony kardioidalne dostępne są również w kilku wariantach, różniących się zastosowaniem oraz konstrukcją.
Urządzenia superkardioidalne charakteryzują się większą czułością, zapewniają więc bardziej skupiony odbiór dźwięku w porównaniu do standardowych modeli. Sprzęt hiperkardioidalny wzmacnia jeszcze bardziej czułość, co jednak przekłada się na powstawanie zakłóceń, gdy użytkownik przesuwa urządzenie w trakcie rejestracji. Oba typy mikrofonów są wykorzystywane zazwyczaj na scenach muzycznych podczas występów wokalnych. Ich poprawne ustawienie i skonfigurowanie, pozwalające osiągnąć optymalne wyniki, wymaga jednak odpowiedniej wiedzy.
Wyróżniamy też modele typu subkardioidalnego, będące połączeniem mikrofonu jedno- i wszechkierunkowego. Mikrofony kardioidalne typu shotgun odznaczają się z kolei najmniejszym polem odbioru dźwięku, zapewniając nagrania skupione na niewielkim wycinku przestrzeni tuż przed urządzeniem.