Data modyfikacji:

Wybieramy najlepszy scyzoryk i multitool

Popularnego powiedzenia „przezorny zawsze ubezpieczony” można bez wahania użyć w odniesieniu do pakowania się na wyprawę z dala od miasta, a blisko natury: na zwykły biwak lub górską wędrówkę, na survivalowy spływ kajakowy lub wspinaczkę, w podróż autostopową, na wędkowanie... nigdy nie wiadomo, co może nam się przydać, a najbliższy sklep oddalony będzie o dobre kilka kilometrów.
Zabieramy więc nożyczki, otwieracz do konserw, nóż, zestaw śrubokrętów, kombinerki, korkociąg — długo by wymieniać. Wszystkie te przedmioty gubią się i zajmują dużo miejsca. Istnieją jednak przyrządy stworzone właśnie z myślą o przezornych — scyzoryki wielofunkcyjne i multitool, łączące w jednym urządzeniu nawet kilkanaście funkcji, oraz mniejsze, kieszonkowe pocket tool. Czym dokładnie są i co potrafią? Które z nich wybrać?

Scyzoryk wielofunkcyjny i multitool — co i jak?

Multitool wyglądem przypomina kombinerki i na nich też jest wzorowany. Za najpopularniejszą i najlepszą firmą produkującą multitoole uznawany jest amerykańska spółka Leatherman. Z uchwytów kombinerek można rozłożyć nożyczki, nóż, śrubokręt, piłę, miarkę, otwieracz — w różnych rozmiarach i o rozmaitych funkcjach.

Scyzoryki wielofunkcyjne, zwane też scyzorykami szwajcarskimi, w rękojeści skrywają więcej narzędzi niż tylko scyzoryk. Zazwyczaj jest ich kilkanaście, choć istnieją scyzoryki-giganty, mające nawet 87 narzędzi i 140 funkcji! Scyzoryki wielofunkcyjne wyposażone mogą być na przykład w ostrza, korkociąg, wykałaczkę, otwieracze, śrubokręty, pęsetę, nożyczki, hak, piłkę do drewna, szpikulec. W ostatnim czasie można kupić modele wyposażone nawet w wysokościomierz, odtwarzacz MP3 czy budzik. Nazwa scyzoryk szwajcarski pochodzi od kraju, w którym został on wynaleziony; ich twórcą jest szwajcarska firma Victorinox produkująca scyzoryki od 1897 r. Podobnie jak produkujący multitool Leatherman, Victorinox wśród scyzoryków tego typu jest zdecydowanym liderem.

Warto jeszcze wspomnieć o pocket toolach. Mogą one być mniejszą i lżejszą wersją multitool lub  kawałkiem metalu o nieregularnym kształcie, lekko przypominającym klucz francuski lub kartę kredytową. Mają trochę mniej funkcji, ale są bardzo lekkie i wystarczą dla osób, które potrzebują ich tylko do kilku określonych celów. Ponadto niektóre z nich można przyczepić jako brelok do kluczy.

Co wziąć pod uwagę?

  • cena — dobrej jakości scyzoryk szwajcarski można kupić w granicach nawet do 100 złotych, bardziej rozbudowane modele to wydatek rzędu 100‒400 złotych. Multitoole są jednak nieco droższe — w cenie do 200 złotych można kupić całkiem dobry sprzęt, jednak jakościowo wyższa półka to 400‒800 zł. Jeśli pojrzeć na tanie modele w supermarketach, wydaje się to sporo, jednak większy wydatek idzie w parze z wysoką jakością i trwałością, a także dłuższą gwarancją.
  • gwarancja — renomowane marki oferują na swoje produkty naprawdę długą gwarancję; przykładowo multitool Leatherman ma gwarancję 25-letnią, a scyzoryki Victorinox nawet dożywotnią! Warto wziąć to pod uwagę, jeśli wahamy się, czy przeznaczyć na te narzędzia większą sumę.
  • liczba narzędzi — każda dodatkowa funkcja sprawia, że przyrząd staje się cięższy. Poza tym multitoole i scyzoryki to gadżet przydatny nie tylko w turystyce, lecz także w codziennych zajęciach wymagających narzędzi. Warto więc dokładnie zastanowić się, które z nich się nam przydadzą.
  • możliwość blokady — mowa tu o blokowaniu narzędzi podczas ich użytkowania. Brak blokady zmniejsza ich skuteczność, ale może też spowodować, że zrobimy sobie krzywdę, jeśli narzędzie nagle się złoży. W tanich rozwiązaniach blokady raczej nie znajdziemy.
  • multitool czy scyzoryk —  multitool przydaje się, kiedy zajdzie potrzeba naprawienia czegoś, scyzoryk zaś to przyrząd codziennego użytku (także ze względu na mniejszą wagę), przydatny również na biwakach. Krótko mówiąc — im więcej cywilizacji, tym bardziej przyda się multitool, a im więcej survivalu, ty lepszym wyborem będzie scyzoryk.

Multitool Leatherman — top 3

Trudno kwestionować fakt, że liderem na rynku multitooli jest Leatherman, który ma ich w swojej ofercie najwięcej. Oto trzy modele tej firmy uważane za najlepsze:

1. Leatherman Wingman — cena od 169 zł

Najlepszy stosunek jakości do ceny. Dobry dla początkujących i osób, które jeszcze nie są pewne, czy chcą zainwestować w multitool więcej pieniędzy. Wykonany ze stali nierdzewnej, ma sprężynujące kombinerki, zwiększające komfort pracy, oraz blokadę noża i nożyczek. Ma 14 funkcji.

2. Leatherman Wave New — cena od 376 zł

Kolejny bestseller firmy. Oferuje możliwość otwarcia czterech narzędzi bez rozkładania kombinerek, ma też dwa gniazda dla wymiennych końcówek śrubokrętów. Używany przez żołnierzy podczas misji w Iraku i Afganistanie. Narzędzia zewnętrzne blokowane są niezależnymi blokadami typu liner-lock, co zapewnia wygodną obsługę nawet jedną ręką, pozostałe narzędzia zabezpieczają blokady typu back-lock. Ma 18 funkcji.

3. Leatherman Charge TTI — cena od 639 zł

Przez wielu uważany za najlepszy multitool Leathermana, a nawet najlepszy na rynku. Okładziny rękojeści wykonano ze stopu tytanowego, a jego lekko chropowata faktura zapewnia wygodę i pewność operowania. Jest też „cieplejszy” od stali, co pomaga w jego użytkowaniu w niskich temperaturach. Oprócz właściwości takich jak w Leatherman Wave zawiera ostrze wykonane z bardzo wysokiej jakości stali S30V. Ma 21 funkcji.

Inne multitoole

1. Victorinox Swisstool Spirit

Produkujący scyzoryki Victorinox ma w swojej ofercie kilka modeli multitooli charakteryzujących się doskonałą jakością. Zbierają one dobre recenzje użytkowników, którzy często podnoszą dyskusję, czy lepsze są Leathermany czy też Swisstoole. Swisstool Spirit ma aż 27 funkcji, lecz jest przez to cięższy.

2. Gerber Bear Grylls Ultimate — cena od 229 zł

Choć najtańsze modele marki Gerber można nabyć za około 90‒120 zł, najlepszym modelem tej marki jest Bear Grylls Ultimate, polecany przez samego Beara Gryllsa. Główne ostrza można otworzyć jedną ręką bez rozkładania multitoola, a wszystkie otwierane narzędzia mają opatentowaną blokadę. Porównując do Leathermanów, ma on niestety sporo mniej, bo zaledwie 11 funkcji.

Scyzoryki Victorinox — top 5

W przypadku scyzoryków szwajcarskich istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że traficie na scyzoryki Victorinox lub urządzenia przejętego przez nich Wengera. Doskonała jakość przy stosunkowo niskiej cenie sprawia, że firma właściwie nie ma konkurentów na rynku. Scyzoryki wielofunkcyjne są bardziej spersonalizowane niż multitoole; niektóre już w nazwie wskazują, dla kogo są przeznaczone, na przykład Fisherman dla wędkarzy, Rescue dla ratowników, Cybertool dla informatyków. Dodatkowo na scyzoryku można zamówić grawer. Poniżej prezentujemy pięć najbardziej popularnych scyzoryków szwajcarskich:
  1. Victorinox Huntsman — od 114 zł, 16 funkcji.
  2. Victorinox Spartan — od 62 zł, 12 funkcji.
  3. Victorinox Swisschamp — od 295 zł, 33 funkcje.
  4. Victorinox Mountaineer — od 135 zł, 18 funkcji.
  5. Victorinox Handyman — od 229 zł, 24 funkcje.

A może pocket tool?

Oprócz multitooli i scyzoryków wielofunkcyjnych możemy nabyć także pocket toole. Określenie to dotyczy małych, kieszonkowych wersji narzędzi wielofunkcyjnych. Raczej nie nadają się one do cięcia grubego drutu czy do innych wymagających zadań, ale w codziennym użytkowaniu są całkiem praktyczne. Oto kilka przykładów:

1. Leatherman Style PS — cena od 123 zł

Chyba pierwsze, co rzuca nam się w oczy, to cena — pełnowymiarowego multitoola od Leathermana w tym przedziale cenowym nie uda się znaleźć. To mniejsza wersja modelu Skeletool z karabinkowym zapięciem, dzięki któremu można przypiąć go do paska spodni czy plecaka, bez zakładania kabury. Zastosowano w nim usztywniającą wkładkę z włókna szklanego. Ma 8 funkcji.

2. Gerber Multitool Dime — cena od 83 zł

Firma Gerber produkuje multitoole w niższych cenach, wciąż zachowując dobrą jakość. Dime jest tak mały i lekki, że z powodzeniem można używać go jako breloku do kluczy. Dodatkowo, dla zwracających uwagę na estetykę, istnieje możliwość wybrania koloru uchwytów. Ma 10 funkcji.

3. Gerber Shard — cena od 29 zł

Oto przykład pocket toola wykonanego z jednego kawałka metalu. Nadaje się do noszenia nie tylko jako brelok, lecz także na szyi. Tytanowa powłoka sprawia, że jest bardziej wytrzymały. Ma 7 funkcji.

4. BCB Multitool Survivalowy — cena od 12 zł

Ta metalowa karta to z kolei przykład survival card — wielofunkcyjnego narzędzia wielkości karty kredytowej, które możemy bez problemu nosić w portfelu. Mimo małego rozmiaru ma aż 11 funkcji.

Podobne artykuły

uzdatnianie wody,

Sposoby na uzdatnianie wody w terenie

2020-05-28
Ciało dorosłego człowieka składa się w ok. 60-75% z wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pragnienie, bóle głowy, zmiana elastyczności skóry, ciemny kolor moczu – to tylko niektóre objawy odwodnienia. W awaryjnej sytuacji kluczową umiejętnością jest pozyskiwanie i uzdatnianie wody w terenie. Jak zrobić to bezpiecznie?
plecak ze stelażem

Jaki wybrać plecak ze stelażem?

2020-05-21
Nie musisz wybierać się na wielotygodniowy trekking, by potrzebować obszernego plecaka ze stelażem. Przyda się chociażby podczas bushcraftowego wypadu do lasu lub weekendowe wędrówki po polskich górach. Jaki plecak ze stelażem wybrać i co ma największe znaczenie?
jak rozpalić ognisko

Jak rozpalić ognisko? Wskazówki dla prawdziwego mężczyzny

2020-05-19
Rozpalanie ogniska to umiejętność, jaką każdy mężczyzna powinien mieć w małym palcu. Jak się jednak okazuje, nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. W tym tekście podpowiadamy czym i przede wszystkim jak rozpalić ognisko. Znajdziesz tu również rodzaje ognisk oraz informacje na temat drewna niezbędnego do rozpalenia ogniska.
czołówka do biegania

Jaką wybrać czołówkę do biegania?

2020-05-15
Polacy pokochali bieganie. Poranny lub wieczorny jogging to idealny sposób na rozruszanie ciała i zapomnienie o trudach dnia. Podstawą każdej aktywności fizycznej jest bezpieczeństwo, dlatego wyjaśniamy, jak zapewnić sobie widoczność w trakcie treningu po zmroku. Jaką czołówkę do biegania kupić, by biegać komfortowo?