Słuchawki bezprzewodowe upowszechniły się w ostatnich latach głównie za sprawą spadających cen, a także wszechobecności urządzeń mobilnych w naszym życiu. Popularność ta sprawia, że czołowi producenci oferują setki modeli w rożnych konfiguracjach i typach. Przedstawimy każdy z nich i podpowiadamy, jak wybrać najlepsze słuchawki bezprzewodowe.
Polecamy: Ranking słuchawek bezprzewodowych
Słuchawki bezprzewodowe stały się nieodłącznym elementem życia wielu z nas. Stało się tak za sprawą upowszechniania się technologii Bluetooth oraz smartfonów. Z wygody po tego typu słuchawki sięgają już nie tylko osoby aktywne fizycznie, które trenują w siłowniach lub biegają w parkach, ale także przeciętni użytkownicy komputerów oraz fani telewizyjnych seriali zasiadający wieczorem przed telewizorem. Podpowiadamy zatem, jak odnaleźć się w gąszczu dostępnych na rynku modeli, i jak wybrać dla siebie najlepsze słuchawki bezprzewodowe.
Klasyczny typ słuchawek, który ze względu na swoją budowę w większości wypadków zapewnia najwyższą możliwą jakość dźwięku. Idealnie nadają się więc do telewizora, muzyki lub gier. W sklepach bez problemu znajdziemy setki przeróżnych modeli bezprzewodowych słuchawek nausznych i wokółusznych, które często dodatkowo wzbogacone są np. o wysuwany mikrofon, a także różnego rodzaju dodatkowe funkcje, takie jak wymienne nauszniki i kable, systemy redukcji szumów, a nawet podświetlenie LED.
Poza nimi popularne wśród bardziej wymagających odbiorców i audiofilów są również premiowe modele studyjne, w cenach od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Za cenę tę oferują np. doskonałe podzespoły zbudowane z najlepszych materiałów oraz znakomity dźwięk przestrzenny.
Wybranie urządzeń Bluetooth w tym przypadku pozwala też zaoszczędzić na kupnie odpowiednich wzmacniaczy. Niezmiennie wśród większości użytkowników największym powodzeniem cieszą się jednak najlepsze słuchawki bezprzewodowe w cenie do 200 lub 300 złotych, zapewniające solidne brzmienie i nie obciążające zanadto kieszeni oszczędnego fana muzyki.
Słuchawki nauszne dzielą się na trzy kategorie – otwarte, półotwarte oraz zamknięte, różniące się pomiędzy sobą konstrukcją muszli urządzenia. Jakie będą najlepsze słuchawki bezprzewodowe nauszne? Na półkach sklepowych najczęściej znajdziemy modele zamknięte, w których słuchawka przykrywa całe ucho, szczelnie izolując je od czynników zewnętrznych.
Cecha ta jest sporą zaletą dla osób, które chcą całkowicie odciąć się od świata zewnętrznego i zanurzyć w ulubionych dźwiękach. Modele zamknięte oferują też najmocniejsze basy, ale z też mogą zniekształcać niektóre dźwięki, co będzie zauważalne zwłaszcza przy słuchaniu muzyki.
Modele douszne są lekkie i łatwe w przenoszeniu oraz przechowywaniu. Dlatego chętnie są wybierane przez osoby uprawiające sport. Ich zaletą jest również ich przystępna cena. Dobre bezprzewodowe słuchawki douszne możemy kupić już za nieco ponad sto złotych, choć w przypadku dedykowanego i markowego sprzętu musimy liczyć się nawet z kilkukrotnie wyższymi wydatkami.
Czyni to z nich doskonałą alternatywę dla klasycznych modeli nausznych. Na plus trzeba zaliczyć im to, że nie uciskają one głowy i uszu, zapobiegając temu, że użytkownik powoli „gotuje się” w dużych i ciężkich nausznikach.
Ceny produktów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Za najlepsze słuchawki bezprzewodowe douszne, posiadające system redukcji szumów oraz wysokiej jakości komponenty, zapłacimy jednak ponad 600 złotych.
Bezprzewodowe słuchawki dokanałowe w ostatnich latach wypromowali profesjonalni atleci oraz sportowcy hobbyści, którzy korzystali z nich podczas długich sesji treningowych.
Zalety tego typu słuchawek szybko docenili jednak także przeciętni użytkownicy, którzy zauważyli, że pod względem komfortu, a także jakości dźwięku, większość dostępnych na rynku modeli dokanałowych zostawia w tyle standardowe słuchawki douszne, dorównując droższym rozwiązaniom nausznym.
Podobnie jak w przypadku modeli dousznych, wielką zaletą słuchawek dokanałowych pozostaje wygoda, z jaką z nich korzystamy. Słuchawki wkładamy głęboko do zewnętrznego przewodu słuchowego, co izoluje nas znacznie lepiej od otoczenia, podobnie jak w przypadku zamkniętych słuchawek nausznych. Dzięki temu dźwięk jest znacznie bardziej wyrazisty i mocniejszy.
Droższe modele oferują wymienne gumowe końcówki, które pozwalają dopasować słuchawki do kształtu ucha i poprawić wygodę słuchania. Konstrukcja modeli dokanałowych sprawia również, że nie będą one wypadać z uszu, nawet podczas wykonywania najbardziej intensywnych ruchów. Są więc najlepszymi słuchawkami do biegania lub ćwiczeń.
Ceny tego typu słuchawek wahają się od około 100 do nawet 1000 złotych za najlepsze modele true wireless, które pozbawione są kabli łączeniowych.
Przy wyborze słuchawek bezprzewodowych warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Przed zakupem zazwyczaj nie będziemy mieli okazji wypróbować na żywo wypatrzonego modelu ani tym bardziej przekonać się, czy sprawdzi się on podczas dłuższego słuchania i użytkowania.
W głównej mierze skazani jesteśmy więc na opinie innych osób oraz dostępne w internecie recenzje. Weźmy jednak pod uwagę to, że odbiór dźwięku jest jednak niezwykle subiektywnym doznaniem i często nawet świetnie oceniane modele mogą nie przypaść nam do gustu. Na szczęście istnieje wiele wskaźników pozwalających określić, czy warto zainwestować w dany model. Oto kilka z nich: