NanoCell - co to jest? Czym jest technologia NanoCell?

Telewizory wykonane w technologii NanoCell to as w rękawie koreańskiej firmy LG, które od kilku lat są przez nią bardzo mocno promowane. Przedstawiamy ich właściwości oraz zalety, a także tłumaczmy, co odróżnia panele NanoCell od produktów konkurencji.
nanocell
Firma LG narodziła się pod koniec lat 50. XX wieku tuż po zakończeniu wojny koreańskiej oraz podziału Korei na dwa konkurujące ze sobą państwa reprezentujące przeciwne ideologie. Spółka zaczynała od drobnych kroków i produkcji prostej elektroniki, bardzo szybko stając się lokalnym liderem w tej dziedzinie. Z czasem wprowadziła do swojego katalogu zupełnie nowe rodzaje urządzeń. Poza radiami i telewizorami zajęła się także pralkami, lodówkami, telefonami oraz innym sprzętem AGD i RTV. LG znane jest również z wprowadzania wielu innowacyjnych technologii oraz eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami technicznymi. Jednym z nich są telewizory z ekranami NanoCell. Przedstawmy zatem najważniejsze informacje na ich temat, a także wymieńmy ich atuty w porównaniu z produktami konkurencji.

Czym jest technologia NanoCell?

Technologia NanoCell została opracowana przez inżynierów LG i jest dostępna wyłącznie w telewizorach tej firmy. Wiele osób może podchodzić do niej z rozsądną dawką sceptycyzmu, ponieważ walczący o klientów producenci telewizorów prześcigają się w implementowaniu w swoich urządzeniach przeróżnych patentów, którym nadają nośne marketingowe nazwy. Często kryją się pod nimi niewiele zmieniające lub wnoszące rozwiązania, powstałe wyłącznie na potrzeby promocji nowych linii urządzeń. NanoCell od LG z pewnością jednak nie jest burzą w szklance wody i rzeczywiście, jak zapewnia producent, poprawia wygląd obrazu na ekranie telewizora.

Co różni ekrany NanoCell od standardowych telewizorów LCD? Po pierwsze, korzystają one z matrycy IPS, podczas gdy większość modeli na rynku posiada matryce VA (ang. Vertical Alignment). Panele IPS (ang. In-Plane Switching) używane są głównie w profesjonalnych monitorach komputerowych. Oferują one znacznie lepsze i bardziej realistyczne odwzorowanie wyświetlanych kolorów, a także bardzo duże kąty widzenia. Te ostatnie przydają się zwłaszcza gdy oglądamy telewizję siedząc nieco z boku, np. w towarzystwie wielu osób na jednej kanapie. Dodatkowo modele z linii posiadają także podświetlenie LED z technologią Local Dimming. Oznacza to, że telewizor może przyciemniać pojedyncze diody lub ich całe grupy, co przekłada się na lepszy kontrast pomiędzy ciemnymi a bardzo jasnymi fragmentami obrazu.

Czytaj również: Matryca VA czy IPS?

Najbardziej promowanym atutem technologii są tzw. nanocząsteczki o wielkości zaledwie 1 nanometra, od których pochodzi nazwa NanoCell. Znajdują się one w komórkach z ciekłymi kryształami matrycy ekranu i według producenta oczyszczają one emitowane przez nie kolory i zapewniają jeszcze czystsze barwy niż zwykłe panele LCD używane przez innych producentów.

Telewizory LG NanoCell a OLED

Telewizory NanoCell są odpowiedzią LG na technologię OLED, a także QLED promowaną przez konkurencyjnego Samsunga. Pod względem jakości otrzymanego obrazu, żywych kolorów i głębokiej czerni telewizory OLED prawie zawsze wygrywają walkę z NanoCell. Niestety ich cena jest co najmniej dwukrotnie wyższa. Dla wielu przeciętnych użytkowników różnica pomiędzy oboma typami ekranów nie jest warta aż tak dużych pieniędzy. Stają się one przez to bardzo atrakcyjną alternatywą dla droższych i premiowych modeli, zwłaszcza w segmencie modeli ze średniej półki. Warto jednak zaznaczyć, że LG nie skupia się wyłącznie na tańszych telewizorach i w swoim katalogu posiada także premiowe ekrany NanoCell pracujące w rozdzielczości 8K.

Polecane modele telewizorów LG NanoCell

LG NANO91

Telewizor dostępny w dwóch rozmiarach (55 i 65 cali), który współpracuje z rozdzielczością 4K oraz standardami HDR 10 oraz HLG Pro. Jego zaletą jest również wydajny procesor α7 Gen3 AI 4K, który odpowiada między innymi za skalowanie obrazu do rozdzielczości 4K, poprawiając wygląd obrazu.

LG NANO80

Najprostszy i najtańszy model w linii NanoCell, który dostępny jest w rozmiarach 65, 55 oraz 49 cali. Urządzenie oferuje ekran działający w rozdzielczości 4K, który współpracuje ze standardami HDR 10 oraz HLG Pro. W jego wnętrzu zamontowany został dedykowany czterordzeniowy procesor odpowiadający za skalowanie obrazu.

LG NANO99

Flagowy model z serii NanoCell. Został on przygotowany przez producenta do współpracy z rozdzielczością 8K. W jego wnętrzu znajdziemy potężny układ α9 Gen3 AI 8K, który analizuje treści przy pomocy algorytmów głębokiego uczenia i przekazuje na ekran obraz w optymalnej jakości, w zależności od potrzeb skalując go do oczekiwanej rozdzielczości. Model współpracuje ze standardami HDR 10 oraz HLG Pro, a także pozwala na sterowanie głosem bez użycia pilota.