Data publikacji:

NanoCell czy OLED? Którą technologię w telewizorze wybrać?

OLED oraz NanoCell to matryce klasy premium, które są elementami nowoczesnych telewizorów. Pomimo niebywałej popularności zainteresowanie nimi wzrasta coraz bardziej i to wręcz z miesiąca na miesiąc. Dlaczego? Pozwalają na niesamowite wrażenia podczas oglądania naszych ulubionych filmów, seriali czy teledysków. Sprawdzą się więc doskonale do kina domowego, oglądania sportu, jak i grania na konsoli. Czym jednak charakteryzuje się technologia NanoCell, a czym OLED? Dowiesz się tego z kolejnej części naszego artykułu.
telewizor

OLED – co to jest?

OLED to skrót od angielskich słów „Organic Light Emitting Diode”, które w tłumaczeniu na polski oznaczają diodę elektroluminescencyjną (LED) wykonaną ze związków organicznych. Początkowa owa technologia była stosowana jedynie w wyświetlaczach oraz monitorach o niewielkiej przekątnej, a więc w laptopach i smartfonach. Jednak bardzo szybko okazało się, że jest to technologia, która sprawdzi się także w telewizorach, nawet tych z bardzo dużą liczbą cali. 
Technologia OLED pozwala na otrzymanie panelu o naprawdę niewielkiej grubości, co przekłada się na bardzo cienki monitor telewizora. Istotną zaletą OLED jest to, że panele świecą samoistnie, mogą także uzyskać bardzo wysoki współczynnik kontrastu (nawet 1 000 000 : 1). Ponadto powyższa technologia pozwala na szeroki kąt widzenia obrazu, który wynosi prawie 180 stopni. Kąt patrzenia na wyświetlacz nie wpływa na intensywność barw czy ostrość wyświetlanego obrazu.

NanoCell – co to jest?

Zastanawiasz się, co to jest NanoCell? Spieszymy z odpowiedzią. Technologia NanoCell to także matryca premium, która charakteryzuje się poszerzonym zakresem kolorów. Tę cechę NanoCell uzyskano dzięki zastosowaniu w tejże technologii filtra z kolorami podstawowymi RGB. Dzięki temu barwy stają się bardzo nasycone, w szczególności zaś czerwień i zieleń. Jest to cecha, którą bardzo trudno otrzymać w innych technologiach.
W NanoCell zastosowano panel LCD IPS, który pozwala na szeroki kąt widzenia. W ten sposób, bez względu na kąt patrzenia, obraz nie traci na jakości oraz intensywności barw.
Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać NanoCell, czy OLED – w kolejnej części artykułu porównujemy oba typy technologii, co z pewnością ułatwi ci wybór.

NanoCell vs OLED – na jaką technologię się zdecydować?

OLED czy NanoCell? Odpowiedź nie jest prosta, gdyż wybór technologii powinniśmy opierać na naszych potrzebach. Jeśli zależy nam na większym kontraście oraz bardzo dobrej widoczności czerni – powinniśmy wybrać OLED. Co więcej, matrycę OLED charakteryzuje także krótszy czas reakcji, co zapewnia bardziej płynny obraz. 
Zaletą matrycy NanoCell, w porównaniu z OLED, jest większa jasność obrazu. Co jednak istotne, jaśniejszy obraz nie powoduje w żadnym stopniu pogorszenia jakości wyświetlanego obrazu. NanoCell sprawdzi się także przy oglądaniu filmów HDR 4K bez względu na jasność otoczenia. W przypadku technologii OLED filmy i seriale HDR 4K wygodniej oglądać w zaciemnionym pomieszczeniu. 
Warto jednak pamiętać, że obie technologie łączy bardzo dobry kąt widzenia, szeroka paleta kolorów oraz rozdzielczości 4K oraz 8K.