Data publikacji:

AMD Zen 4. Kiedy premiera nowego procesora?

Od czasu debiutu pierwszych procesorów AMD Ryzen, który nastąpił w 2017 roku, kolejne generacje układów opartych o architekturę Zen wciąż zaskakują swoją wydajnością i ergonomicznością, a także wsteczną kompatybilnością z nawet kilkuletnimi płytami głównymi. Najnowsze CPU z serii Ryzen, oparte o mikroarchitekturę AMD Zen 4, mają wprowadzić kolejną małą rewolucję na rynku. Ponownie podniosą też poprzeczkę konkurencyjnemu Intelowi, który radzi sobie coraz gorzej w segmencie układów przeznaczonych dla konsumentów poszukujących procesorów ze średniej i niższej półki cenowej, a także modeli sprawdzających się w najnowszych grach. Przyjrzyjmy się zatem, co wiemy o specyfikacji Zen 4.
amd zen 4

AMD Zen 4 – najważniejsze informacje o architekturze i procesorach

Procesory oparte o architekturę Zen 4 zostaną tradycyjnie podzielone na kilka rodzin produktów, wszystkie otrzymają numeryczne oznaczenie Ryzen 7000. Najważniejszą z nich są CPU przeznaczone do komputerów stacjonarnych, które otrzymały nazwę kodową Rembrandt. Układy zostaną wyprodukowana w nowym procesie 5 nm, w którym pojedyncze tranzystory będą miały wielkość 5 nanometrów. Pozwoli on na znaczące zwiększenie wydajności przy obniżeniu jego zużycia energii.
Według testów producenta, układy Zen 4 są wydajniejsze od Zen 3 nawet o 40 procent, co jest porównywalne z różnicami istniejącymi pomiędzy poprzednimi generacjami architektury Zen. Oczywiście realne osiągi poszczególnych modelów zostaną zweryfikowane dopiero po tym jak trafią na półki sklepowe.
Wraz z premierą Zen 4, Intel starci też jeden z atutów jego najnowszych CPU z rodziny Adler Lake. Nadchodzące czipy obsługiwać będą bowiem pamięci DDR5 oraz magistralę PCIe 5.0. Zmiany te wiążą się jednak z porzuceniem podstawki Socket AM4, używanej przez wszystkie poprzednie generacje procesorów Ryzen. Ryzeny 7000 nie będą więc kompatybilne ze starszymi płytami głównymi, bowiem wykorzystują wyłącznie nowe wejście Socket AM5.
Dobrą wiadomością dla osób przesiadających się na Ryzeny kolejnej generacji możemy być jednak to, że podstawka będzie kompatybilna z systemami chłodzenia dla Socket AM4, co w części zredukuje koszty upgrade’u.
Warto też wspomnieć o procesorach AMD Zen 4 dla przenośnych PC. Firma podzieli je na dwie wyspecjalizowane grupy. Energooszczędne układy o kodowej nazwie „Phoenix” przeznaczone są dla smukłych i lekkich ultrabooków, a mocniejsze chipy „Dragon Rage” dla większych laptopów z wydajniejszym systemem chłodzenia.

AMD Zen 4 – premiera, kiedy powinniśmy się jej spodziewać?

Jeżeli AMD nie napotka żadnych niespodziewanych i poważnych problemów logistyczno-produkcyjnych, pierwsze układy Zen 4 pojawią się w sprzedaży w trzecim kwartale 2022 roku, najprawdopodobniej na przełomie września i października. Zadebiutują one wraz z nowymi kartami graficznymi producenta. Laptopy z procesorami Ryzen 7000 mają z kolei trafić do sklepów na początku 2023 roku.

AMD Zen 4 – jakie ceny?

Należy spodziewać się, że sugerowane przez AMD ceny procesorów będą o co najmniej kilkanaście procent wyższe, od których z którymi mieliśmy do czynienia w przypadku procesorów Ryzen 5000 i 6000. Podwyżki obejmą prawie na pewno wszystkie produkty w obrębie serii, największych powinniśmy oczekiwać w przypadku najbardziej wydajnych modeli.
Zdjęcie: Envato Elements