Data modyfikacji:

iPhone 15 i iPhone 15 Plus oficjalnie. Nowe flagowce w odświeżonym wydaniu 

iPhone 15 i iPhone 15 Plus podczas konferencji Apple Event zostały oficjalnie zaprezentowane. W porównaniu do poprzednika wprowadzono nowe, mniejsze wycięcie w ekranie, a także znacząco ulepszono aparaty fotograficzne. Sprawdź pełną specyfikację nowych telefonów Apple. 

iPhone 15 wygląda zdecydowanie lepiej! 

Za nami długo wyczekiwana premiera nowych telefonów Apple. Na temat smartfonów w ostatnich tygodniach pojawiało się wiele informacji, dlatego wielkich zaskoczeń nie było, choć zmiany względem poprzedników są wyraźne. Przede wszystkim iPhone 15 i iPhone 15 Plus mają nowego notcha, który zadebiutował w zeszłym roku w iPhone’ach 14 Pro i 14 Pro Max. Dynamiczna Wyspa wykorzystuje wycięcie w ekranie do ukrycia kamer TrueDepth, ale również wyświetla powiadomienia i pozwala na interakcje z rozmaitymi aplikacjami podczas korzystania z urządzenia. Możliwość szybkiego podejrzenia alertów, wydarzeń na żywo, czy aktualnie odtwarzanej muzyki, to tylko mała próbka tego, co potrafi nowy iPhone
Obudowa została wykonana z lotniczego aluminium, natomiast plecki pokryto wzmocnionym barwionym szkłem, które zostało wykonane w procesie dwukrotnej wymiany jonowej. To sprawia, że telefon będzie jeszcze bardziej wytrzymały. 
Specyfikacja wyświetlaczy jest dość zbliżona do ubiegłorocznych modeli. W iPhonie 15 zastosowano 6,1-calowy panel OLED z rozdzielczością 2556x1179 px. Większy iPhone 15 Plus będzie dysponował panelem 6,7-calowym z rozdzielczością 2796x1290 px. Niestety, ale producent nadal stosuje standardową częstotliwość odświeżania wynoszącą 60 Hz. 

iPhone 15 z nowym procesorem Apple A16 Bionic

iPhone 15 i iPhone 15 Plus otrzymały procesor Apple A16 Bionic, czyli jednostkę stosowaną w iPhone’ach 14 Pro i 14 Pro Max. Standardowo nie mamy informacji o tym ile pamięci RAM mają urządzenia, jednak podejrzewamy, że jest to 6 GB. Na brak wydajności nikt nie powinien specjalnie narzekać. Ubiegłoroczna jednostka jest niezwykle mocna i poradzi sobie bez większych problemów. 
Apple nie podało oficjalnych pojemności akumulatorów, ale sądząc po sugerowanych czasach pracy są one identyczne jak w poprzednich modelach. iPhone 15 ma wytrzymać do 20 godzin odtwarzania wideo, natomiast iPhone 15 Plus powinien wytrzymać do 26 godzin. Producent twierdzi, że iPhone 15 działa o 3 godziny dłużej niż iPhone 12. W praktyce powinno to oznaczać, że urządzenie wytrzyma cały dzień intensywnej pracy. 
To na co wiele osób czekało to zastąpienie portu Lightning złączem USB typu C. O tym mówiło się od dawna i firma z Cupertino w końcu zdecydowała się na taki krok. To dobry ruch, ponieważ USB-C jest już na tyle powszechne, że otworzy to nowe możliwości do stosowania akcesoriów i w wielu wypadkach brak konieczności stosowania dodatkowych adapterów. 

Nowy zestaw aparatów wprowadza kilka nowości! 

Nie da się ukryć, że największe zmiany zaszły w aparatach fotograficznych. Główna kamera otrzymała matrycę o rozdzielczości 48 Mpix, która ma obiektyw 26 mm ze światłem f/1.6. Ponadto mamy optyczną stabilizację matrycy. Drugi aparat podobnie jak w poprzedniej generacji ma rozdzielczość 12 Mpix i światło f/2.4. Amerykański producent po raz pierwszy wprowadził 2-krotne przybliżenie, które ma jakością być zbliżona do teleobiektywu. W wielu sytuacjach może to faktycznie się sprawdzić, jednak dla wymagających użytkowników brak optycznego przybliżenie może być problematyczne. 
W iPhone’ach 15 został ulepszony tryb portretowy, który pozwala na łatwiejsze przeniesienie ostrości na inny obiekt. Ponadto zastosowano funkcje automatycznego rozpoznawania osób przez co nie trzeba przełączać się na tryb portretowy. Urządzenie automatycznie zarejestruje informacje o głębi ostrości. 
Ponadto tryb nocny automatycznie wykrywa ciemną scenerię i jest w stanie odwzorować więcej detali. W trybie inteligentnego HDR optymalizuje parametry dla postaci oraz tła, co pozwala zachować naturalne kolory skóry. Przedni aparat 12-megapikselowy jest wyposażony w autofokus i automatycznie ustawia ostrość na użytkowniku.  

iPhone 15 i iPhone 15 Plus - ceny i dostępność 

Ceny nowych iPhone’ów w porównaniu do ubiegłorocznych modeli wyglądają całkiem nieźle. iPhone 15 w konfiguracji ze 128 GB pamięcią RAM został wyceniony na kwotę 4699 zł. Dopłata do wersji 256 GB wynosi równe 600 złotych. Najdroższa będzie konfiguracja z 512 GB pamięcią, która ma kosztować aż 6499 zł. Za iPhone’a 15 Plus w bazowej konfiguracji ze 128 GB pamięcią wewnętrzną zapłacimy 5299 zł. Wersja 256 GB ma kosztować 5899 złotych, natomiast za 512 GB pamięć zapłacimy aż 7099 złotych. Przedsprzedaż telefonów rozpocznie się 15 września, natomiast do regularnej sprzedaży urządzenia trafią już 22 września. 
iPhone 15 specyfikacja: 
 • ekran: 6,1 cala 
 • rozdzielczość: 2556x1179 px 
 • procesor: Apple A16 Bionic 
 • pamięć RAM: 6 GB 
 • pamięć wewnętrzna: 128 GB/256 GB/512 GB  
 • aparaty: 48 Mpix + 12 Mpix
 • aparat przedni: 12 Mpix
 • bateria: do 20 godzin pracy 
 • system operacyjny: iOS 17 
 • iPhone 15 Plus specyfikacja: 
 • ekran: 6,7 cala 
 • rozdzielczość: 2796x1290 px
 • procesor: Apple A16 Bionic 
 • pamięć RAM: 6 GB 
 • pamięć wewnętrzna: 128 GB/256 GB/512 GB  
 • aparaty: 48 Mpix + 12 Mpix
 • aparat przedni: 12 Mpix
 • bateria: do 20 godzin pracy 
 • system operacyjny: iOS 17 
 • Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.