Data publikacji:

Movano Ring. Jak prezentuje się pierścień monitorujący zdrowie?

Smartwatchei smartbandy w przeciągu zaledwie kilku lat, z drogich i ekskluzywnych urządzeń zamieniły się w popularne gadżety, w które zaopatrzyć może się każdy z nas. Większość z ich użytkowników wykorzystuje je głównie do monitorowania swojego zdrowia, a także ruchu. Dzięki współpracy z dedykowanymi aplikacjami, sprzęt tego typu pozwala na uzyskanie niezwykle wyczerpujących danych na temat codziennej aktywności. Movano Ring, przyjmujący kształt niewielkiego pierścionka na palec, może być kolejnym etapem ewolucji tych urządzeń. Przyjrzyjmy się zatem, co zaoferuje to unikalne urządzenie i kiedy możemy spodziewać się jego premiery.
movano ring
Movano Ring został pokazany światu na początku 2022 roku, na największych globalnych targach elektroniki użytkowej CES. Sprzęt przyciągnął uwagę wielu branżowych specjalistów. Chociaż pomysł budowy biometrycznego pierścienia nie jest do końca nowy, atutem wynalazku mają być niezwykle zaawansowane sensory. Nie bez znaczenia jest tutaj także niezwykle elegancki design. Twórcy w dużej mierze skupiają się bowiem na kobiecych odbiorcach, dlatego też gadżet przypomina na pierwszy rzut oka zwykłą biżuterię.
Na oficjalnej stronie Movano Ring, wytwórca wspomina, że pierścień dostępny będzie w kilku wersjach kolorystycznych. Wszystkie wykonane będą z metalu, w kolorach czarny, miedzianym, srebrnym oraz złotym. Liczba planowanych wariantów oraz ich wygląd może jednak wciąż ulec zmianom.
Według producenta, Movano Ring będzie monitorować tętno i rytm serca, temperaturę ciała, natlenienie krwi, spalone kalorie, liczbę pokonanych kroków, częstotliwość oddechów, komfort snu itd. Są to oczywiście standardowe pomiary, które wykonuje większość inteligentnych zegarków oraz opasek. Warto jednak pamiętać, że mamy tutaj do czynienia ze znacznie mniejszym i bardziej kompaktowym urządzeniem.
Ambicją twórców jest wprowadzenie w przyszłości (najprawdopodobniej dopiero w kolejnych wersjach pierścienia) dodatkowych funkcji pomagających osobom przewlekle chorym. Producent ma testować w tej chwili np. możliwość nieinwazyjnego badania poziomu glukozy we krwi, co będzie niezwykle pomocne dla osób z cukrzycą. Dokładność i przydatności tych pomiarów jest w tej chwili kontrolowana przez państwie organizacje w USA, które wystawiają odpowiednie certyfikaty sprzętowi medycznemu.
Atutem Movan Ring ma być również aplikacja mobilna, z którą pierścień będzie komunikować się za pomocą połączenia bluetooth o niskiej częstotliwości. Oferuje ona drobiazgowy system raportowania zebranych danych, pozwalający na łatwiejszą kontrolę stanu naszego organizmu. Poza tym, ma ona także dostarczać na bieżąco różnego typu porady zdrowotne i sugestie. Deweloperzy oprogramowania obiecują, że będzie ono znacznie bardziej przejrzyste i wygodne w użyciu niż podobne aplikacje konkurencji.
Producent Movano Ring spodziewa się, że pierwsze testowe egzemplarze pierścienia trafią do szerszej grupy odbiorców w drugiej połowie 2022 roku. Premiera komercyjnej wersji urządzenia nie jest w tej chwili znana, należy spodziewać się jej w 2023 lub 2024 roku. Wytwórca nie wspomina też o docelowej cenie. Dla porównania, sprzedawany od jakiegoś czasu biometryczny pierścień Oura Ring kosztuje około 300-400 dolarów (ponad 1200-1600 złotych) i wymaga opłacania miesięcznej subskrypcji do korzystania z jego wszystkich funkcji, która obniża jednorazowy koszt zakupu urządzenia.
Zdjęcie: Materiały producenta