Data publikacji:

Notebook a laptop. Czym się różnią i który z nich wybrać?

Komputery przenośne są nieodłączną częścią życia większej części społeczeństwa. Co ciekawe, mogłoby się wydawać, że producenci oraz konsumenci nie są w stanie zdecydować się, jakim terminem określać te maszyny. Przeglądając ofertę sklepów, możemy bowiem zetknąć się z laptopami, notebookami, netbookami i ultrabookami. Odpowiadamy na to, czy nazwy te mają jakiekolwiek znaczenie, czy też opisują urządzenia tego samego typu.
notebook a laptop

Laptop a notebook – czy istnieją jakieś różnice?

Pierwsze komputery „przenośne” pojawiły się w latach 80. Sprzęt ten ważył wiele kilogramów i przyjmował kształt ciężkich walizek lub skrzynek. Kosztowały one fortunę i mogli sobie na nie pozwolić wyłącznie wybrani. Wraz z postępującym w szybkim czasie postępem technologii, na rynku w latach 90. pojawiły się przenośne pecety przyjmujące formę, która nie zmieniła się znacząco do dziś. Wówczas też spopularyzowała się opisująca je nazwa „laptop”. Wzięła się ona wprost od metody, z jakiej najczęściej z nich korzystano, a więc „lap top” (ang. na kolanach).
Pierwsze laptopy nadal ważyły kilka kilogramów i były dość toporne w obsłudze, jednak z końcem dekady w sklepach zaczęły się pojawiać również znacznie bardziej kompaktowe modele. Charakteryzowały się one mniejszymi rozmiarami i smuklejszą obudową, dzięki czemu znacznie łatwiej można było je transportować oraz korzystać z nich np. w trakcie podróży samolotem.
Operujący na tym rynku producenci laptopów ukuli wówczas nowy termin – notebook. W domyśle opisywał on niewielkie komputery o wielkości zbliżonej do przeciętnego tradycyjnego notatnika A4. Sprzęt charakteryzował się także wbudowaną baterią, pozwalającą na pracę w dowolnym miejscu. Wiele dużych laptopów wciąż wówczas nie oferowało takie możliwości, była ona więc zaletą przyciągającą dużą liczbę nowych kupujących.
Końcówka lat 90. i początek XXI wieku były również czasem boomu dziś już kompletnie zapomnianych elektronicznych organizerów oraz tzw. palmtopów (PDA), a więc kieszonkowych komputerów o bardzo ograniczonych możliwościach (czarno -biały wyświetlacz LCD, niska moc). Notebooki stanowiły więc wówczas pomost pomiędzy palmtopami i laptopami. Urządzenia typu PDA zostały jednak całkowicie zastąpione przez telefony komórkowa, a później smartfony i tablety. Rozróżnienie to więc straciło z czasem rację bytu, a granice pomiędzy oboma typami komputerów praktycznie się zatarły.
Dziś pojęcia laptop i notebook są stosowane całkowicie zamiennie na całym świecie i znaczą dosłownie to samo. W rozmyciu się różnic pomiędzy oboma typami pecetów pomogło to, że nigdy nie były one oficjalnie sformalizowane, wielu wytwórców całkowicie arbitralnie określało swoje urządzenia jedną albo drugą nazwą.

Netbook a laptop i notebook – jakie są różnice?

Co ciekawe, ponieważ różnice pomiędzy laptopami i notebookami kompletnie zniknęły w świadomości konsumentów, nie oznacza to, że z rynku zniknęły bardziej kompaktowe wersje komputerów przenośnych. Wręcz przeciwnie, dzięki nowoczesnym wyświetlaczom, miniaturyzacji i poprawie wydajności baterii spory sukces zaczęły odnosić niewielkie i tanie maszyny z wyświetlaczami 11–14 cali, które charakteryzowały się niższą wydajnością oraz brakiem niektórych funkcji (np. napędu optycznego, wielu portów USB itd.).
Aby wyróżnić ten sprzęt, ukuto termin „netbook”, wskazujący na komputer przeznaczony głównie do korzystania z internetu i najprostszych zadań biurowych. Obecnie nazwa „netbook” nie jest już jednak używana tak chętnie jak kilka lat temu i wiele wskazuje na to, że termin wyjdzie z użycia, ponieważ nie kojarzy się już najlepiej.

Ultrabook a laptop i notebook – jakie są różnice?

Świetnie trzyma się natomiast pojęcie ultrabook. Jest ono względnie dobrze zdefiniowane. Nazwa składa się z członów „ultramobilny” i „notebook”. Pierwsze ultrabooki wprowadzone do sprzedaży w 2011 roku zaskakiwały więc swoimi kompaktowymi wymiarami oraz mocą porównywalną z najlepszymi klasycznymi laptopami.
Z początku pojęcie ultrabook było zarezerwowane wyłącznie dla najbardziej premiowych komputerów z katalogów wiodących wytwórców na rynku. Dziś ich oferta jest jednak znacznie szersza i znajdziemy wśród nich sprzęt przeznaczony do codziennego użytku (internet, aplikacje biurowe), jak i radzący sobie z najbardziej wymagającymi zadaniami (edycja filmów, grafiki, programy do projektowania).
Obecnie możemy wyodrębnić kilka podstawowych cech wyróżniających ultrabooki na tle innych laptopów. Ich waga nie powinna przekraczać 2 kilogramów. Ważna jest też grubość obudowy, które nie może przekracza około 2 centymetrów. Nie bez znaczenia jest też przekątna ekranu, zamyka się ona prawie zawsze w przedziale od 13 cali do 15 cali. Na pokładzie sprzętu zamontowane są też zazwyczaj bardzo mocne podzespoły (CPU, układ graficzny) ze średniej lub najwyższej półki. Komputery odznaczają się przy tym energooszczędnością, potrafiąc pracować na jednym ładowaniu przez wiele godzin.
Ultrabooki przykuwają też wzrok eleganckim i minimalistycznym designem. Wszystkie elementy obudowy są wykonane przy tym z wysokiej jakości materiałów, takich jak aluminium lub tworzywa sztuczne o wzmocnionej wytrzymałości. Minusem urządzeń jest brak możliwości rozszerzania ich pamięci RAM lub dodawanie i zmienianie dysków przechowujących pliki.
Zdjęcie: Envato Elements