Data publikacji:

Nowoczesne skrzynki na listy, czyli jak wybrać modną skrzynkę na listy

Skrzynki na listy to podstawowe wyposażenie każdego domu czy biura. Trudno jest sobie wyobrazić sytuację, w której listonosz nie ma możliwości wrzucenia korespondencji do skrzynki z powodu jej braku lub uszkodzenia. Chociaż świat idzie w kierunku korespondencji elektronicznej, to nie wszystko tak wysyłane będzie miało moc urzędową. Nadal urzędy komunikują się z obywatelami za pomocą listów poleconych. Sprawdź, jaka skrzynka na listy będzie dla Ciebie idealna!

Ładna skrzynka na listy dla każdego

W domach jednorodzinnych skrzynka na listy jest zazwyczaj zawieszana przy furtce lub przy bramie wjazdowej. Nie ulega wątpliwości, że skrzynka na listy ma pasować do estetyki otoczenia. Powinna być widoczna, ale nie może kłócić się kolorystycznie z dominującymi barwami na posesji. Jeśli chodzi o takie skrzynki, to jak najbardziej można decydować się na ich wybór w kolorystyce neutralnej.
Ważna jest pojemność skrzynki. Chodzi o to, że jeśli pod dany adres zwyczajowo przychodzi bardzo dużo korespondencji, to skrzynka powinna być duża. Ma to znaczenie w takich sytuacjach jak wyjazd na urlop czy dłuższa nieobecność w domu z jakiegokolwiek innego powodu. By listy były bezpieczne i trudne do wyjęcia przez osoby niepowołane, skrzynka powinna być zatem pojemna.
W przypadku prenumeraty czasopism można zdecydować się na montaż skrzynki pocztowej z gazetnikiem. Skrzynkę wówczas powinno się zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak opady śniegu i deszczu, by w żadnym wypadku nie doszło do zniszczenia gazety.

Jaka skrzynka na listy?

W przypadku skrzynek na listy na użytek prywatny potrzebny będzie solidny produkt, najlepiej ze stali nierdzewnej, a na dodatek taki, który nie ulegnie zniszczeniu po krótkim czasie użytkowania. Dobrze jest mieć zapasowe kluczyki do skrzynki. Jeśli chodzi o wymiary, to może to być sprawa uzależniona od indywidualnych preferencji. Nie zawsze da się przewidzieć, ile korespondencji będzie wpływać pod dany adres. Z tym może być różnie.
Jeśli chodzi o doręczanie korespondencji, to wygodną formą jest wrzut listów poleconych do skrzynki (składa się odpowiedni wniosek na Poczcie Polskiej). Wadą jest, że taka korespondencja, jeśli zaginie, jest uznawana za dostarczoną. Zaletą jest fakt, że po całym dniu pracy nie trzeba jechać po odbiór korespondencji do urzędu pocztowego. W mniejszych miejscowościach placówka pocztowa może być daleko, co utrudnia odbieranie listów poleconych. Listonosz nie wrzuci do skrzynki listów poleconych za potwierdzeniem odbioru. W tym przypadku trzeba będzie stawić się po odbiór osobiście z dowodem tożsamości, chyba że wcześniej złożone zostało pełnomocnictwo pocztowe.

Nowoczesne skrzynki na listy w budownictwie wielomieszkaniowym

Jeśli chodzi o skrzynki pocztowe w blokach, w kamienicach czy w biurach to w takich przypadkach obowiązują skrzynki lokatorskie. Zwyczajowo umieszcza się je na parterze budynku, by każdy mógł mieć do nich ułatwiony dostęp. Są to skrzynki modułowe. Oznacza się na nich numer mieszkania lub numer lokalu użytkowego. Każdy mieszaniec lub najemca powinien otrzymać kluczyk do skrzynki. Z reguły w przypadku dużej rodziny trzeba będzie sobie dorobić kluczyki (zazwyczaj są 2–3 na jedną skrzynkę).
Problemem skrzynek lokatorskich jest dość częste zapychanie ich ulotkami i gazetkami reklamowymi. Spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa może powiesić na drzwiach wejściowych informację o zakazie umieszczania tego typu korespondencji, gdyż takie materiały najczęściej zaśmiecają posesję.
Skrzynki powinny być starannie domykane. Chodzi o to, by ktoś przez zupełny przypadek nie przejął czyjejś korespondencji (na przykład podczas awarii oświetlenia ktoś „na pamięć” próbował wyjąć korespondencję ze skrzynki i omyłkowo wyjął nie swoje listy). Mogą to być też niezgodne z prawem działania zamierzone.
Warto regularnie opróżniać zawartość skrzynki pocztowej. Policja niejednokrotnie ostrzegała, że przepełniona skrzynka może być sygnałem dla włamywaczy, że od dłuższego czasu nikogo nie ma w domu. W trakcie urlopu można prosić o to zaprzyjaźnionych sąsiadów. Gdy oni będą na wakacjach, można odwdzięczyć się im tym samym.
W blokach mieszkalnych czy w kamienicach nie można montować indywidualnych skrzynek pocztowych. Wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek udostępnienia skrzynek pocztowych lokatorom. Koszty zakupu i montażu pokrywane są na przykład z zaliczek na fundusz remontowy lub z czynszów.
Zdjęcie: LightFieldStudios / Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.