Data modyfikacji:

Płyn do dezynfekcji ze spirytusu

Odpowiednia higiena rąk oraz różnego rodzaju powierzchni użytkowych to najlepsza profilaktyka w celu uchronienia się przed sezonowymi bakteriami oraz wirusami. Należy stosować się do niej przez cały rok, jednak to sezon wiosenno-zimowy najbardziej skłania do działań w tym zakresie ze względu na wzrost zachorowań chociażby na grypę. W takiej sytuacji warto sięgać po środki dezynfekcyjne, pomagające w zachowaniu odpowiedniej higieny. Jednak w sytuacjach ekstremalnych, gdy istnieje ogromne zapotrzebowanie na tego typu środki, trudno je otrzymać w sklepach. Czasem ich ceny również mogą być zaporowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby środki do dezynfekcji zrobić samodzielnie w domowych warunkach.

płyn do dezynfekcji ze spirytusu

Jak rozcieńczyć samodzielnie spirytus do 70%?

Aby stworzyć domowy środek dezynfekcyjny, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w spirytus. Wiele osób jednak nie do końca wie, jak rozcieńczyć spirytus wodą, aby otrzymać docelowe stężenie alkoholu w danym środku. Spirytus ratyfikowany to aż 95-96% alkoholu. Takie stężenie mogłoby wydawać się niezwykle skuteczne w procesie zwalczania bakterii i wirusów. Jednak ze względu na swoje silne działanie może ono uszkadzać odkażaną powierzchnię, czyli przykładowo skórę dłoni. Silne środki mogą zatem doprowadzić do upośledzenia naturalnej flory bakteryjnej i większej podatności skóry na bakterie oraz wirusy.

Spirytus ratyfikowany 96% o pojemności 500 ml należy rozcieńczyć z 200 ml wody, aby otrzymać stężenie 70%. Natomiast spirytus 95% potrzebuje 195 ml wody, aby jego stężenie po rozcieńczeniu także wynosiło 70%.

W przypadku taniego oraz ogólnodostępnego spirytusu salicylowego jego ogólne stężenie wynosi około 70%. Nie należy go zatem w żaden sposób rozcieńczać, ponieważ w jego składzie znajduje się kwas salicylowy, alkohol etylowy oraz woda. Taki spirytus zatem jest od razu rozcieńczony.

Jak przygotować domowy środek dezynfekujący?

Wiedząc już, jak rozcieńczyć spirytus do 70%, możemy przystąpić do tworzenia własnego środka dezynfekującego. Oczywiście już samo rozcieńczenie spirytusu z wodą sprawia, iż środek jest gotowy do użytku. Można za jego pomocą odkażać nie tylko różnego rodzaju powierzchnie, ale również i swoje dłonie. Istnieje jednak wiele innych sposobów na przygotowanie bardziej aromatycznego i łagodniejszego w zapachu środka, przykładowo służącego do dezynfekcji rąk.

Przed przygotowaniem artykułu do dezynfekcji warto zaopatrzyć się w wygodną buteleczkę ze spryskiwaczem bądź też z atomizerem. To pozwoli na szybsze i bardziej oszczędne gospodarowanie środkiem.

W przypadku środka do dezynfekcji rąk warto kupić spirytus salicylowy, żel aloesowy, olejek eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego oraz olejek lawendowy. Wszystkie te składniki w odpowiednich proporcjach należy dokładnie wymieszać, dlatego środek można przygotować przykładowo w szklance lub misce. Pół szklanki żelu aloesowego, należy wymieszać z 4 łyżkami stołowymi spirytusu salicylowego. Następnie trzeba dodać 20 kropel olejku herbacianego, 10 olejku eukaliptusowego oraz 5 olejku lawendowego.

Natomiast w przypadku płynu do odkażania powierzchni mieszamy 300 ml spirytusu, 20 kropel olejku lawendowego oraz tyle samo olejku tymiankowego. Do tego dolać należy 60 kropel olejku z drzewa herbacianego.

Takie domowe środki są bardzo proste do przygotowania, a użyte w nich składniki łatwo dostępne.

Spirytus do dezynfekcji – gdzie kupić?

Gdzie kupić spirytus do dezynfekcji? Najwygodniejszym sposobem jest poszukiwanie w sklepach internetowych, podobnie jak i pozostałych składników potrzebnych do przygotowania domowego preparatu do odkażania. Na Ceneo.pl dostępnych jest wiele różnorodnych spirytusów o odmiennym stężeniu alkoholu. Do kupienia jest zarówno standardowy spirytus ratyfikowany, jak i salicylowy, kamforowy.