Data modyfikacji:

Jakie polskie smartfony warto kupić?

Często trafne okazuje się przysłowie: cudze chwalicie, swego nie znacie. A jak jest, jeśli chodzi o polskie smartfony? Okazuje się, że mają one swoich odbiorców i coraz więcej osób zwraca na nie uwagę. Jeśli niewiele wiesz o polskich markach, to w naszym poradniku poznasz najlepiej oceniane smartfony polskich producentów.

smartfon

Polskie marki smartfonów — co warto wiedzieć?

Pierwsze polskie smartfony nie mogły konkurować z zagranicznymi odpowiednikami. Odznaczały się niezbyt efektownym designem, kiepską obudową oraz wykorzystaniem technologii LCD TM do budowy wyświetlaczy, które nie gwarantowały dobrych kątów widzenia.

Obecnie powstają coraz lepsze modele z panelem LCD, Gorilla Glass 3 generacji czy Dual Sim. Nie są to na pewno smartfony dla miłośników nowych technologii i wymieniających telefony co sezon czy dwa, by nadążyć za zmianami, ale dobre produkty dla osób, które kupują pierwszy smartfon dla dziecka albo dla osób starszych, a często dla tych, którzy szukają smartfonu do pracy, do której nie chcą zabierać najnowszego modelu, ze względu na warunki w niej panujące. W dzisiejszym poradniku przedstawimy ranking smartfonów z polskim logo, które są wybierane najchętniej.

Jakie marki produkują smartfony w Polsce?

Kruger&Matz to jedna z nich. Powstała w 2010 roku i na początku specjalizowała się w produkcji sprzętu audio do samochodów. W swoim katalogu firma posiada ponad 30 smartfonów, które można zakupić za kwoty od 200 do 900 zł.

Polskie smartfony produkuje także Gloclever. To firma działająca od 11 lat, która specjalizuje się w tworzeniu nie tylko smartfonów, ale również tabletów i innych urządzeń elektronicznych. Produkuje między innymi smartfony z serii Quantum, które doczekały się aż 6 wersji.

Do polskich producentów smartfonów należy także myPhone. Smartfon myPhone był pierwszym polskim smartfonem z Androidem. Ta marka oferuje także submarkę zwaną Hammer. Jak sama nazwa wskazuje, są to modele przeznaczone do użytkowania w trudnych warunkach, które mogą sporo znieść.

Na rynku można znaleźć również smartfony Manta. To polski producent elektroniki, który produkuje własne urządzenia, ze sporym wyświetlaczem, modułem GPS, czy też sprawnymi aparatami.

Do polskich marek oferujących po kilka dostępnych na rynku smartfonów należą także MaxCom, Modecom, Pentagram czy Colorovo. Należy zauważyć, że smartfony produkowane w Polsce bazują na chińskich komponentach, z których są składane w całość. Tak jest oczywiście taniej.

W polskich smartfonach bardzo rzadko wykorzystywane są aparaty o matrycy powyżej 12 Mpix. Do niedawna również można było zakupić jedynie modele z pojedynczym obiektywem, ale pojawiają się już pierwsze z potrójnym. Jednak czy jest to wada?

Polskie smartfony o niewygórowanych parametrach mają służyć głównie do SMS-owania i dzwonienia. Dla niewymagającej klienteli, czy oczekującej właśnie tego, będą zupełnie wystarczające. Często bazują na układach 4-dzeniowych i 8-rdzeniowych MediaTek. Na pewno dużą zaletą wielu z nich są wydajne baterie, które mają pojemność 4000 mAh, a nawet większą! To świetny wybór, jesli szukasz telefonu z dobrą baterią.

Jakie polskie smartfony warto wybrać? Poznajcie najlepsze modele

Hammer Blade 2 Pro

Pierwszym modelem, na który chcemy zwrócić uwagę, jest najdroższy obecnie polski smartfon Hammer Blade 2 Pro. To pancerny smartfon, czyli odporny na upadki, choć użytkownicy wskazują, że ekran jest podatny na zarysowania. Ale przecież można to rozwiązać, kupując dodatkową ochronę wyświetlacza. Wskazują na jego elegancję, dobry głośnik, a także płynność działania.

Plusem tego modelu jest też na pewno czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Przy dzwonieniu i przeglądaniu Internetu może wytrzymać nawet 3 dni użytkowania. Dużą zaletą tego modelu jest również wodoodporność.

Jeśli komuś zależy na smartfonie wytrzymałym, wodoodpornym, do dzwonienia, SMS-owania i przeglądania Internetu, a do tego odpornym na upadki, wodę i pył, to będzie zadowolony. Design też jest na plus. Telefon ma 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Działa na systemie Android 8.1 Oreo. Stopień ochrony IP to aż 68.

Telefon działa w oparciu o procesor 8-rdzeniowy MediaTek MTK 6763. Aparat główny ma 16 Mpix, a przedni 8 Mpix. Dostępna jest funkcja zdjęć seryjnych, panoramy, wykrywania twarzy, HDR i zoom cyfrowy. Zaletą dla wielu osób będzie też Dual Sim.

Kruger&Matz Flow 7s

Kolejnym modelem jest Kruger&Matz Flow 7s. Zaletą tego smartfonu jest czas pracy na baterii, funkcjonalność, łatwość obsługi i czytelny duży ekran dotykowy. Zastosowany system operacyjny w tym polskim smartfonie to Android 9 Pie. Procesor to MediaTek Helio P22 MT 6762.

Przekątna ekranu ma długość 6,21 cala. W tym modelu zastosowano potrójny aparat 13 Mpix+2Mpix+2Mpix, a także przedni - 5 MPix. Wersja Bluetooth w tym smartfonie to 5.0, zatem łączność jest na bardzo dobrym poziomie. Pojemność baterii wynosi aż 3400 mAh.

Dla kogo będzie odpowiedni ten polski smartfon? Oczywiście dla poszukujących praktycznych rozwiązań i eleganckiego designu. Wśród funkcji aparatu jest aż 9 trybów dopasowywanych automatycznie do scenerii, dzięki funkcji sztucznej inteligencji. Zabezpieczenie telefonu nie będzie problemem dzięki funkcjom biometrycznym: czytniku linii papilarnych czy Face Unlock. Cena modelu to tylko kilkaset złotych i świetnie sprawdzi się np. jako pierwszy smartfon dla dziecka.

MyPhone City 2

Naszą trzecią propozycją jest MyPhone City 2. To telefon z kategorii budżetowej, podobnie jak Kruger&Matz. Jak na cenę kilkuset złotych ma bardzo dobre podzespoły i zbiera też pozytywne recenzje klientów. Przekątna ekranu w tym modelu to 5,4 cala. Działa na 8-rdzeniowym procesorze z częstotliwością takowania 1,60 GHz.

Zaletą modelu jest pojemna bateria - 3000 mAh, dzięki czemu bez problemu, serfując po Internecie i wykonując rozmowy, można z niego korzystać przez cały dzień na jednym ładowaniu. Telefon robi też dobre, wyraźne zdjęcia. Co ciekawe, został wyposażony w zabezpieczenia biometryczne. Jest zarówno czytnik linii papilarnych, jak i Face Unlock.

Polskie smartfony mogą spełnić oczekiwania użytkowników, którzy wymagają standardowych funkcji. To na pewno dobre propozycje pierwszych smartfonów, zarówno dla dzieci, jak i osób starszych.

Autorka: Justyna Kolorz