Data modyfikacji:

Porównanie najlepszych smart TV – na co zwracać uwagę przy wyborze? 

Inteligentne telewizory, czyli popularne Smart TV to urządzenia, które łączą się z internetem i dają dostęp do filmów, seriali, gier czy rozmaitych aplikacji. Na tym jednak możliwości tych urządzeń się nie kończą! Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze nowego odbiornika.
porównanie smart tv

Jak działa telewizor ze Smart TV?

Można powiedzieć, że telewizory Smart TV działają podobnie jak smartfony, ponieważ mają swój własny system operacyjny, który pozwala na instalowanie rozmaitych aplikacji oraz rozszerzeń. Dzięki temu mamy możliwość oglądania nowych filmów, seriali, przeglądania internetu czy sprawdzania aktualnej prognozy pogody. Zestawiając urządzenie z kamerą internetową, można nawet prowadzić rozmowy z bliskimi.
Trzeba pamiętać, że telewizor ze Smart TV musi mieć dostęp do internetu. Można go uzyskać poprzez zastosowanie przewodowego złącza LAN lub po prostu wykorzystując moduł WiFi i łącząc się z routerem bezprzewodowo.  
Aktualnie zdecydowana większość telewizorów ma na podstawowym wyposażeniu Smart TV. Jeżeli posiadasz odbiornik starszego typu, to nic straconego. W sklepach można dostać specjalne adaptery takie jak chociażby Google Chromecast. Do podłączenia wystarczy wykorzystać złącze HDMI, a następnie skonfigurować urządzenie. Jest to tani i prosty sposób na uzyskanie dostępu do aplikacji.

Systemy operacyjne dostępne w popularnych Smart TV

Producenci telewizorów mają swoje autorskie systemy operacyjne do obsługi Smart TV. Niektóre marki korzystają ze wspólnych rozwiązań udostępnianych przez firmę Google. Systemy Smart TV głównie różnią się od siebie interfejsem oraz możliwościami współpracy z innymi urządzeniami mobilnymi takimi jak smartfony czy tablety.

Android TV

Bez wątpienia jeden z najpopularniejszych systemów Smart TV dostępny jest m.in. na telewizorach Sony, Philipsa czy TCL. Największym plusem Android TV jest możliwość instalowania rozmaitych aplikacji. Dzięki wbudowanemu Chromecastowi możliwe jest strumieniowe przesyłanie obrazu oraz dźwięku z urządzeń z systemem iOS oraz Android. Mocną stroną jest również bardzo dobra płynność działania oraz intuicyjny interfejs.  

Google TV

Jest tak naprawdę ewolucją systemu Android TV. Największą różnicą jest przeprojektowany interfejs użytkownika, który stawia przede wszystkim na spersonalizowane rekomendacje. Jeśli chcesz otrzymywać sugestie aplikacji, filmów czy seriali, to warto wybrać telewizor z Google TV. Ten system z racji tego, że jest nowszy częściej otrzymuje aktualizacje i nowe funkcje.

Tizen

Ten system operacyjny został opracowany przez Samsunga. Dostęp do zainstalowanych aplikacji znajduje się w dolnej belce, gdzie również można umieszczać skróty do szybkiego wybierania. W lewym rogu mamy zakładkę „Ostatnie” gdzie wyświetlane są ostatnio używane aplikacje.
Nawigacja oraz płynność działania są tutaj dobre. To, co na pewno jest ogromnym plusem, to dobra integracja ze środowiskiem Smart Things, czyli dedykowanej aplikacji oraz kompatybilnych urządzeń Samsunga.
Dla niektórych osób minusem może być brak spersonalizowanych rekomendacji przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Być może to w przyszłości się zmieni, bo Samsung coraz prężniej rozwija swoje Galaxy AI i być może rozwiązania z telefonów zawitają również do telewizorów.

WebOS

To system operacyjny opracowany przez firmę LG i jest on dostępny wyłącznie na telewizorach tego producenta. Użytkownicy cenią go za przejrzysty i funkcjonalny interfejs, który po wprowadzeniu aktualizacji do wersji 6.0 prezentuje się jeszcze lepiej.
Ciekawym rozwiązaniem jest rekomendowanie interesujących treści na podstawie historii wyszukiwania. LG ma swoją własną technologię rozpoznawania głosu LG ThinQ AI, która pozwala na wykorzystanie asystentów głosowych takich jak Amazon Alexa czy Asystent Google. Aplikacje na tym systemie działają płynnie i raczej nie sprawia on większych problemów, choć to oczywiście zależy od telewizora, bo w starszych modelach z niższej półki płynność działania może być nieco niższa.

Smart TV a serwisy streamingowe

Jedną z najważniejszych funkcji na telewizorach ze Smart TV jest dostęp do serwisów streamingowych oferujących rozmaite filmy, seriale oraz programy. Niestety, ale dostęp do nich nie jest darmowy i każdy serwis pobiera opłaty, które zwykle zaczynają się od 19,99 zł i sięgają około 59,99 zł. Jeżeli w gospodarstwie domowym mieszka więcej osób, to można wykupić dostęp na kilka osób i wtedy opłaty mogą być trochę niższe. Niestety, ale współdzielenie kont poza gospodarstwem domowym wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty. Z tego rozwiązania korzysta coraz więcej serwisów.  
Lista serwisów streamingowych dostępnych na większości telewizorów ze Smart TV  
  • Netfliks  
  • SkyShowtime 
  • Disney+  
  • Apple TV+  
  • Max  
  • Amazon Prime Video  
  • Viaplay  
  • Player  
  • Polsat Box Go  
  • Canal+ Online  
  • TVP VOD  
  • Smart TV a inne urządzenia inteligentnego domu

    Telewizory ze Smart TV mogą integrować się z urządzeniami inteligentnego domu, co jest niezwykle przydatnym rozwiązaniem. W ten sposób możesz sterować pralką, piekarnikiem czy zmywarką za pomocą pilota.
    Pamiętaj, że nie każdy sprzęt będzie współpracował z Twoim telewizorem. Najlepiej upewnić się przed zakupem, z jakimi urządzeniami będą integrować się dodatkowe urządzenia. Na tym polu prym wiedzie Samsung ze swoim Smart Things. Liczba współpracujących ze sobą urządzeń jest coraz większa i dodatkowo mamy możliwość bardzo szczegółowego kontrolowania zużycia energii. Dzięki temu możesz łatwiej zarządzać swoim domem oraz dbać o niższe rachunki.
    Całkiem nieźle z urządzeniami Smart Home integrują się telewizory z Android TV oraz Google TV.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.