Data publikacji:

Czy warto kupić pralkę z możliwością dołożenia prania?

Pralka jest jednym z podstawowych urządzeń AGD, które możemy znaleźć w prawie każdym mieszkaniu lub domu. Z pozoru sprzęt ten nie zmienił się znacząco na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. W rzeczywistości jego producenci intensywnie konkurowali ze sobą, wprowadzając na rynek wiele nowych rozwiązań technologicznych, których celem było obniżenie zużycia wody, energii elektrycznej, a także rozszerzenia dostępnych funkcji. Jedną z najciekawszych innowacji wprowadzonych w ostatnim czasie jest możliwość szybkiego dołożenia prania w trakcie pracy. Wiele osób poszukujących nowego urządzenia zastanawia się, czy warto zainwestować w model wyposażony w takie rozwiązania. Przedstawiamy jego najważniejsze zalety i wady. 
Laundry
Funkcja dokładania prania, często określana również angielskim terminem „AddWash”, daje o sobie znać w widoczny sposób pod postacią zmienionej konstrukcji sprzętu. Jest ona dostępna przede wszystkim w urządzeniach firmy Samsung. Pralka ma dodatkowe drzwiczki zamontowane w górnej części klasycznych drzwi. Możemy otworzyć je w dowolnym momencie pracy urządzenia i dorzucić do bębna dodatkowy wkład. Co ciekawe, rozwiązanie to zostało zapożyczone wprost z pralek ładowanych od góry – było ono jedną z głównych zalet tych modeli. Dzięki sprytnej konstrukcji inżynierowie poradzili sobie z ich instalacją w sprzęcie ładowanym od frontu. 

Pralka z możliwością dołożenia prania – jak działa?

Oczywiście dodatkowy otwór umieszczony w drzwiach pralki może wzbudzać podejrzenia co do bezpieczeństwa tego typu patentu. Możemy jednak uspokoić wątpiących w jego niezawodność. Pralka nie pozwala na otworzenie drugich drzwiczek w trakcie aktywnego prania lub wirowania, nie zrobi tego więc np. ciekawskie dziecko. W pierwszej kolejności musimy wcisnąć przycisk pauzy, który zwolni blokadę mechanizmu. Dla dodatkowego bezpieczeństwa drzwiczki są bardzo dobrze uszczelnione, wygodne jest też ich otwieranie – wystarczy je tylko lekko przycisnąć. Warto dodać, że drzwiczek nie otworzymy też, jeżeli wewnątrz bębna będzie zbyt wysoka temperatura, wynosząca ponad 40–50 stopni Celsjusza. 

Możliwość dokładania prania w pralce – zalety rozwiązania

Funkcja AddWash sprawdza się doskonale w przypadku osób zabieganych i zapominalskich, pozwala szybko dorzucić ubrania niedługo po rozpoczęciu prania, co zapobiega potrzebie wykonywania kolejnego cyklu. Oszczędzamy w ten sposób nie tylko czas, ale też wodę i energię elektryczną. 
Za pomocą drzwiczek do bębna możemy też dorzucić bezpośrednio dodatkową porcję płynu do płukania, a nawet proszku. Możliwość ta jest przydatna w przypadku bardzo mocno zabrudzonych tkanin. W ten sam sposób dodajemy też np. chusteczki pochłaniające barwnik z ubrań łatwo puszczających kolory. 
Drzwiczki pozwalają też na dodanie delikatnych rzeczy do już rozpoczętego cyklu prania. Ma to znaczenie, gdy chcemy uniknąć zniszczenia tkanin, a równocześnie oszczędzić na detergentach, wodzie i prądzie. 
Do pralki na etapie płukania lub wirowania dorzucimy też uprzednio ręcznie wyprane rzeczy, unikając dalszej pracy i ręcznego wyciskania wody. 
Uchylenie dodatkowych drzwiczek umożliwia też skutecznie wentylować wnętrze bębna po praniu, co pozwala uniknąć otwierania drzwi na oścież. Dobrze wywietrzone wnętrze pralki nie będzie zachowywało nieprzyjemnego zapachu.
Zdjęcie: Envato Elements