Data publikacji:

Najlepsze programy do modelowania 3D

Pierwsze komputerowe programy do tworzenia grafiki 3D powstawały już kilkadziesiąt lat temu. Przez bardzo długi czas edytory tego typu mogły być używane jednak wyłącznie na najwyższej klasy stacjach roboczych i niezwykle wydajnych komputerach. Obecnie pierwsze kroki w modelowaniu 3D możemy stawiać na przeciętnym laptopie lub stacjonarnym pececie wyposażonym w solidny procesor oraz kartę graficzną. Podpowiadamy więc, jaki program do modelowania 3D warto rozważyć, przedstawiając listę najpopularniejszych i najlepszych pozycji.
najlepsze programy do modelowania 3d
Zanim przejdziemy do przeglądu programów do modelowania, warto podkreślić, że nie sposób wskazać aplikacji, która odpowiadałaby na wszystkie potrzeby i górowała nad konkurencyjnymi edytorami 3D. Inne potrzeby ma bowiem grafik zajmujący się tworzeniem modeli używanych w animacjach lub grach, a inne potrzebne będą architektowi i specjaliście od projektowania przemysłowego lub specowi od efektów specjalnych w filmach. Pamiętaj także, że potrzebny ci jest odpowiedni komputer dla grafika lub laptop dla grafika, którego parametry powinny być dostosowane do wybranego programu.
Oczywiście na rynku istnieje kilka powszechnie używanych programów, których znajomość jest obowiązkowa dla dużej części profesjonalistów. Ale w przypadku bardzo specyficznych zastosowań znacznie lepsze od nich okazują się bardziej niszowe edytory 3D.
O ile pierwsze zetknięcie się nowicjusza z programem do edycji 3D może być kompletnie onieśmielające, warto zaznaczyć, że dostępne na rynku popularne edytory są wbrew pozorom ergonomiczne i przyjazne dla użytkownika, co zawdzięczają latom doświadczenia ich twórców. Zanim zaczniemy pracę, powinniśmy poznać jednak podstawy i terminy, które używane są przez zawodowców oraz twórców oprogramowania. Mając takie fundamenty, dość szybko odnajdziemy się w podstawowych funkcjach każdej aplikacji do wizualizacji 3D.

Modelowanie 3D a darmowe programy

Tworzenie oprogramowania do modelowania trójwymiarowych obiektów to bardzo kosztowne zadanie, dlatego też praktycznie wszystkie wiodące pozycje na rynku są płatne. W ostatnich latach coraz popularniejsze są subskrypcje, po których wykupieniu otrzymujemy dostęp do edytora, a czasami też do serwerów, na których w chmurze możemy przechowywać oraz dzielić się plikami z projektami.
Ceny abonamentów oraz licencji są zazwyczaj niezwykle wysokie i nastawione na odbiorców komercyjnych. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy bardzo dobrych bezpłatnych alternatyw, wystarczy tylko spojrzeć na pierwszą pozycję w naszym przeglądzie. Niektórzy twórcy komercyjnych edytorów oferują też za darmo ich uproszczone wersje lub demo.

Najlepsze programy do modelowania 3D – przegląd

Blender

Najlepszy darmowy program do modelowania 3D, który rozwijany jest na licencji open source. Korzystają z niego zarówno zawodowcy, jak i amatorzy, dzięki czemu w sieci znajdziemy ogromną liczbę poradników oraz wtyczek do programu.
Pod względem możliwości dorównuje on najdroższemu oprogramowaniu na rynku. Stworzymy tutaj nie tylko modele, ale przygotujemy też animacje. Blender dostępny jest na komputerach z systemami Linux, Windows i MacOS.

Autodesk 3DS Max

Najpopularniejszy komercyjny program do modelowania 3D, który rozwijany jest od ponad ćwierć wieku. Umiejętność korzystania z jego wszystkich funkcji otwiera wiele drzwi przed grafikami poszukującymi pracy w wielu różnych branżach. Jest on na przykład preferowany przez studia deweloperskie zajmujące się produkcją gier.
3DS Max wspiera także masę specjalistycznych pluginów oraz dodatków ułatwiających wykonywanie wielu zadań. Program dostępny jest tylko na komputerach pracujących z systemem Windows. Dostęp do niego otrzymujemy po opłacaniu regularniej subskrypcji.

Autodesk Maya

Profesjonalny program do modelowania 3D, dorównujący swoją popularnością 3DS Maksowi i Blenderowi. Sięgają po niego przede wszystkim osoby zajmujące się również animacją trójwymiarowych obiektów. Jest bardzo często wykorzystywany przez artystów, filmowców oraz deweloperów gier.
Z obsługą aplikacji poradzą sobie też początkujący graficy. Maya wymaga regularnego opłacania abonamentu i dostępna jest na komputerach z systemami Linux, Windows i MacOS.

SketchUp

Program do modelowania i wizualizacji 3D, z którego korzystają przede wszystkim artyści, projektanci oraz architekci. Jego funkcje doceniają przede wszystkim ci ostatni, pozwala bowiem od podstaw zbudować wirtualne budynki i stworzyć atrakcyjnie wyglądające trójwymiarowe makiety dla inwestora.
Edytor odznacza się też przyjaznym interfejsem, z którym poradzą sobie również początkujący graficy. Jeżeli wykorzystujemy SketchUp do zastosowań domowych, możemy pobrać program za darmo. W przypadku użytku komercyjnego wykupujemy licencję lub abonament.

ZBrush

Program do modelowania 3D, który oddaje w ręce użytkowników wirtualny pędzel, pozwalający z dużą dokładnością rzeźbić i formować trójwymiarowe formy. Przez wielu porównywany jest do wirtualnego studia rzeźbiarskiego.
Dla najlepszego efektu edytor oferuje pełne wsparcie dla graficznych tabletów ze stylusem wrażliwym na nacisk. Z ZBrush korzystają przede wszystkim artyści i graficy pracujący w branżach rozrywkowych (film, animacja, gry). Program dostępny jest po opłaceniu subskrypcji. Warto też dodać, że jest świetną propozycją dla osób eksperymentujących z drukiem 3D.
Zdjęcie: Envato Elements