Data modyfikacji:

Jaki program do nagrywania ekranu?

Program do nagrywania ekranu komputera może przydać się w wielu sytuacjach, ponieważ pozwala on zarejestrować akcje przeprowadzane przez użytkownika peceta na całym pulpicie, jego wycinku lub wyłącznie w konkretnych aplikacjach czy oknach systemowych. Z oprogramowania tego typu korzystają internetowi streamerzy, jak również pracownicy biurowi lub osoby mające problemy techniczne ze swoim PC. W sieci znajdziemy wiele programów do nagrywania ekranu i są one dostępne zarówno w darmowych, jak i komercyjnych wersjach przeznaczonych również dla dużych organizacji. Podpowiadamy, które z nich warto wybrać.
program do nagrywania ekranu

Podstawowe cechy dobrego programu do nagrywania ekranu PC

Aplikacje do nagrywania powinny odznaczać się kilkoma podstawowymi cechami, na które zawsze należy zwracać szczególną uwagę.
  • Przyjazny i prosty w obsłudze interfejs.
  • Możliwość wyboru rejestrowanych elementów ekranu (pulpit, konkretne aplikacje lub okna).
  • Funkcja pozwalająca na modyfikowanie nagrania poprzez dodawanie komentarzy tekstowych, animacji lub zmiany jego parametrów (np. jasność i kontrast).
  • Obsługa dźwięku z mikrofonu lub innych zewnętrznych źródeł (np. streamdeck, instrumenty muzyczne, inny komputer).
  • Możliwość niezależnej rejestracji obrazu pochodzącego z zewnętrznych źródeł (np. kamera internetowa, inny komputer).
  • Opcja eksportowania zarejestrowanego obrazu do plików wideo w różnych formatach.
  • Polecane programy do nagrywania ekranu

    OBS Studio – najpopularniejszy program do nagrywania

    Zdecydowanie najpopularniejszy program do nagrywania ekranu, który jest używany przez amatorów i profesjonalistów pracujących dla dużych organizacji i firm. Cieszy się ogromnym powodzeniem zwłaszcza wśród osób zajmujących się streamingiem w serwisach YouTube oraz Twitch, a także przygotowujących różnego rodzaju nagrania wideo, takie jak np. poradniki lub recenzje. Zainteresowanie OBS Studio wynika w dużej części z tego, że program jest całkowicie darmowy, korzysta z licencji Open Source, jest stale rozwijany i dostępny na komputerach z systemem Windows, macOS i Linux.
    Program oddaje w ręce użytkowników wszystkie najważniejsze funkcje, oferując bezproblemowe wsparcie dla wielu źródeł sygnału wideo i audio, a także bardzo szerokie możliwości łączenia i montażu zarejestrowanego materiału. Pozwala też na ustawianie animacji, ścieżek muzycznych, napisów i nakładek graficznych. Jedynym problemem jest to, że program skierowany jest głównie w stronę osób publikujących treści wideo w internecie. Jeżeli chcemy nagrać krótki klip ekranu, lepiej sięgnąć po mniej skomplikowane i łatwiejsze w użyciu programy.

    Free Cam – prosty i darmowy program do nagrywania

    Prosty w obsłudze i darmowy program do nagrywania ekranu przeznaczony do komputerów z systemem Windows. Aplikacja pozwala na rejestrowanie całego lub samodzielnie ustalonego fragmentu pulpitu peceta. Aplikacja obsługuje wysokie rozdzielczości ekranu, posiada wbudowaną bibliotekę efektów dźwiękowych. Mimo tego, że jest całkowicie darmowa, nie pozostawia w pliku wideo żadnych znaków wodnych. Minusem jest to, że zapisuje klipy wyłącznie w rozdzielczości 720p i formacie WMV, co oznacza, że ich przeniesienie do innego formatu będzie wymagało zewnętrznego oprogramowania. Free Cam nie obsługuje też kamer internetowych.

    Camtasia Studio – aplikacja do nagrywania ekranu przeznaczona do profesjonalnego użytku

    Rozbudowana aplikacja do nagrywania ekranu komputera w systemie Windows i macOS, która jest przeznaczona dla entuzjastów i profesjonalistów używających jej podczas pracy. Oprogramowanie przyjmuje zewnętrzne sygnały audio i wideo, pozwalając nawet na ich niezależne nagrywanie i łączenie w całość podczas renderowania wideo. Do atutów Camtasii należy zaliczyć też rozbudowany edytor grafik oraz nakładek i animacji, pozwalających w czasie rzeczywistym ingerować w rejestrowany materiał. Przed zapisaniem pliku wideo możemy również samodzielnie go zmontować z poziomu programu, klatka po klatce.
    W zestawie otrzymujemy również dostęp do biblioteki dźwięków oraz muzyki, której możemy użyć w nagraniach. Za względu na te wszystkie cechy Camtasia Studio nie jest darmowa – za licencję musimy zapłacić 337 euro.

    ShareX – świetny program do nagrywania ekranu w systemie Windows

    Darmowy i pozbawiony reklam program do nagrywania ekranu, który korzysta z licencji open source. ShareX może pochwalić się szeroką paletą opcji konfiguracyjnych zazwyczaj zarezerwowanych dla komercyjnych i płatnych aplikacji. Program skupia się przede wszystkim na nagrywaniu okien systemowych oraz aplikacji użytkowych. Z tego powodu jest np. świetną propozycją dla programistów i innego typu specjalistów pracujących np. w pomocy technicznej lub zapisujących przebieg swojej pracy. Pomocne dla nich będą chociażby opcje dodawania komentarzy, animacji lub śledzenia kursora myszki.
    Ze względu na stosunkowo niską jakość nagrywania ShareX nie nadaje się specjalnie do rejestrowania gier, nie obsługuje też kamer internetowych i nie ma edytora pozwalającego na montowanie filmów. Program może zapisywać obraz wideo pod postacią plików GIF, jak i standardowych klipów w popularnych formatach.

    ScreenFlow – polecany program do nagrywania ekranu komputera dla właścicieli MacBooków

    Kompleksowy program do nagrywania ekranu oraz edycji wideo, który został stworzony z myślą o komputerach firmy Apple z systemem macOS, choć jest dostępny także na pecetach z Windowsem. Aplikacja odznacza się niezwykle przyjaznym i przejrzystym interfejsem, pozwalającym na korzystanie z niej także kompletnie początkującym. Obsługuje zewnętrzne źródła sygnału wideo i audio, posiada bogatą bibliotekę animacji i nakładek graficznych, choć jeżeli chodzi o dodatkową konfigurację parametrów nagrywania, nie oferuje aż tak wielu opcji, jak inne komercyjne programy.

    Icecream Screen Recorder – kompaktowy i szybki w obsłudze program do nagrywania ekranu

    Program do nagrywania dla właścicieli pecetów z systemem Windows oraz macOS. Jego atutem jest prosty i łatwy w opanowaniu interfejs oraz niskie wymagania sprzętowe, sprawiające, że uruchomi się nawet na słabszych laptopach. Będzie on bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli poszukujemy programu bez zbędnych zaawansowanych funkcji, który wspiera również kamery wideo oraz zewnętrzne źródła dźwięku.
    Program dostępny jest w darmowej oraz profesjonalnej wersji, za tą drugą płacimy 29,95 dolarów rocznie lub jednorazowo 79,93 dolarów. Komercyjna wersja oferuje wsparcie dla większej liczby formatów wideo, nie ogranicza maksymalnego czasu nagrań do 5 minut oraz nie zostawia na nich znaku wodnego.
    Zdjęcie: Envato Elements