Data publikacji:

Projektory do kina domowego: najlepsze propozycje

Po projektory do kina domowego sięga coraz więcej osób, zastępując nimi panele telewizyjne. Urządzenia tego typu mają wiele zalet i pozwalają w optymalnych warunkach cieszyć się obrazem zbliżonym jakością do tego, które oferują najnowsze telewizory. Radzimy, na co jednak zwracać uwagę podczas ich zakupu, a także jakie modele mogą okazać się trafnym wyborem, gdy poszukujemy solidnego sprzętu do oglądania ulubionych filmów i seriali, a także zabawy z grami na konsoli lub PC.
Men Adjusting Home Multimedia Projector
Nowoczesne projektory do kina domowego są wybierane w dużej mierze ze względu na komfort oglądania, jaki oferują. Poprawnie skonfigurowane urządzenie będzie wyświetlać obraz o przekątnej 100–120 cali, co daje wrażenia nieporównywalne ze zwykłym telewizorem. Tak duże wartości znajdziemy jedynie w najwyższej jakości panelach TV, które warte są często nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Oczywiście rozmiary wyświetlanego obrazu zależą od wielkości salonu oraz odległości, w jakiej rzutnik jest ustawiony od ściany. Producenci znaleźli jednak interesujące rozwiązanie tego problemu, dzięki czemu w sklepach znajdziemy modele o konstrukcji pozwalającej im pracować tuż przy ścianie, ponieważ mają specjalny obiektyw skierowany pod kątem w górę. Rozwiązanie to pozwala uniknąć podwieszania na stałe urządzenia pod sufitem, co jest z różnych przyczyn niemożliwe w wielu domach.
Decydując się na dobry projektor do kina domowego, musimy pamiętać, że jest on tylko jednym z elementów zestawu. Dla najlepszych efektów musimy zaopatrzyć się też w specjalne rozwijane ekrany do rzutników, pomagające wydobyć kolory oraz zwiększyć kontrast obrazu. W sklepach znajdziemy wiele modeli tych akcesoriów, pracujących w różnych systemach (np. są ukrywane mechanicznie pod sufitem lub w szafce). Dodatkową pomoc w słoneczne dni zapewnią też dobrze izolujące światło rolety i zasłony.
Musimy też pamiętać o tym, że rzutnik powinien mieć solidną podstawę lub półkę, która zapobiegnie wypadkom. Musimy też rozważyć, w jaki sposób poprowadzimy kable zasilające urządzenie, by się o nie nie potykać. Zwieńczeniem zestawu kina domowego są odpowiednie kolumny i głośniki przestrzenne, ewentualnie dobry soundbar z subwooferami.

Projektor do kina domowego – na co zwracamy uwagę na zakupach?

Wspierana rozdzielczość

Standardem wśród projektorów do kina domowego jest w tej chwili obraz wyświetlany w rozdzielczości 1080p (Full HD), w której nadaje spora część kanałów telewizji cyfrowej i kablowej. Jest to też standard dla większości popularnych serwisów streamingowych oraz płyt Blu-ray.
W sklepach znajdziemy też droższe rzutniki obsługujące 4K. Modele te są lepszym rozwiązaniem, jeżeli planujemy oglądać materiały w UHD, takie jak relacje z wydarzeń sportowych, a także zależy nam na dużej przekątnej obrazu. Warto podkreślić, że modele te, podobnie jak telewizory, mają specjalne komponenty i zaawansowane oprogramowanie, które podbija rozdzielczość sygnału wideo do 4K

Matryca projektora

Matryca projektora odpowiada za wyświetlanie obrazu, który następnie jest rzucany na ścianę przy pomocy układu optycznego. Ten element konstrukcji rzutnika jest wykonywany w trzech technologiach, różniących się dość znacząco swoimi osiągami (kontrast, odwzorowanie kolorów oraz inne kluczowe cechy wpływające na jakość wideo).
Matryce LCD znajdują się w najtańszych projektorach. Zapewniają ona najmniej klarowny obraz, pozbawiony intensywnych kolorów i mocnego kontrastu.
Matryce 3LCD to ulepszona wersja klasycznych model LCD o znacząco poprawionych parametrach. Montuje się je w projektorach ze średniej półki, a najlepsze z nich nie ustępują znacznie droższym technologiom.
Matryce DLP pozwalają osiągnąć wysokie częstotliwości odświeżania obrazu, odznaczają się też bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów i kontrastem. Są one preferowane przez osoby używające rzutnika do zabawy z grami oraz miłośników filmów.
Matryce SXRD/LCOS są połączeniem cech wymienionych już technologii. Gwarantują one świetne odwzorowanie kolorów, wysoki kontrast oraz częstotliwości odświeżania. Producenci wzbogacają ich konstrukcję także o dodatkowe techniczne patenty, poprawiające płynność i ogólną jakość obrazu.

Źródło światła

Źródłem światła w projektorze do kina domowego jest najczęściej klasyczna lampa. Warto zwrócić uwagę na to, że charakteryzuje się ona ograniczoną żywotnością, która wynosi przeciętnie kilka tysięcy godzin. Po jej przepaleniu wymieniamy ją na nową. Droższą alternatywą są rzutniki laserowe, odznaczające się lepszą jakością obrazu i większą niezawodnością.

Maksymalna jasność

Im jaśniejszy jest obraz projektora, tym mniejsze będziemy mieli problemy z kontrastem i nasyceniem kolorami obrazu w mniej optymalnych warunkach, a więc np. w dzień lub przy włączonym oświetleniu pokoju. Specjaliści zalecają poszukiwanie rzutnika o jasności co najmniej 3000 ANSI Lumenów.

Kontrast

Kontrast łączy się po części z jasnością obrazu. Jego wysoka wartość pozwala bez problemu dostrzec drobne detale w filmach i serialach. Zaleca się, by rzutnik miał wartość kontrastu co najmniej na poziomie 3000:1.

Głośność pracy projektora

To bardzo często pomijany aspekt pracy urządzenia. Ponieważ rzutniki nagrzewają się w trakcie pracy do wysokich temperatur, wymagają one stałego chłodzenia, które zapewniają wentylatory o regulowanej szybkości obrotów.
Przy wielogodzinnym seansie filmowym wydawany przez nie szum może stać się irytujący, zwłaszcza gdy siedzimy w dużej bliskości od urządzenia. Producenci podają hałas generowany przez system chłodzenia, posługując się standardowymi w takim przypadku jednostkami, a więc decybelami, co pozwala nam porównać ze sobą różne modele.

Najlepsze projektory do kina domowego

Epson EH-TW5705 – dobry i tani projektor 1080p do kina domowego z mocnym głośnikiem i dużym kontrastem
Optoma HD146X – przystępny cenowo projektor 1080p z jasnym obrazem
Epson EH-TW740 – projektor 1080p z bardzo jasnym obrazem i funkcjami smart
Optoma UHD38X – projektor 4K w obrazem w częstotliwości 240 Hz idealnym dla graczy
Xiaomi Mi 4K Laser Projector – wysokiej klasy projektor laserowy 4K
Mi Smart Projector 2 Pro – bardzo cichy i kompaktowy projektor 1080p
Epson EF-12 – świetne rozwiązanie dla osób poszukujących przenośnego rzutnika o dobrych parametrach
Samsung The Freestyle SP-LSP3BL – poręczny i przenośny rzutnik 1080p z głośnikiem 360 stopni
Zdjęcie: Envato Elements