Data publikacji:

Telewizory QNED. Czym jest ta technologia?  

Telewizory LG wykorzystujące technologię QNED oferują doskonałą jakość obrazu. Czy warto je kupić? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Czym jest technologia QNED w telewizorach?

Technologia QNED to skrót od Quantu Nano Emitting Diode, czyli rozwiązanie polegające na zastosowaniu kropek kwantowych, które są półprzewodnikowymi kryształami. W efekcie uzyskujemy szerokie spektrum kolorów oraz lepszy konstrast. Telewizory wykorzystują 30 000 diod Mini LED, co poprawia widoczność przy różnych kątach widzenia. Do oświetlenia ekranu LCD wykorzystane są miliony miniaturowych diod LED, którymi można w dowolny sposób sterować.

Zalety i wady technologii QNED

Jedną z największych zalet technologii QNED jest odwzorowanie kolorów. Nie ma tutaj mowy o żadnych niepożądanych odcieniach czy zabarwieniach obrazu. Na pewno pomaga w tym wykorzystanie sztucznej inteligencji, która optymalizuje scenerię. Jednak kropki kwantowe w codziennym użytkowaniu spisują się bardzo dobrze i nikt nie będzie rozczarowany.
Telewizory QNED są cienkie i charakteryzują się ładnym wzornictwem. Parametry tych telewizorów są na tyle dobre, że zainteresuje się nimi fan multimediów, a także osoba, która lubi grać w gry, ale nie zależy jej na wyśrubowanych parametrach. Warto dodać, że telewizory QNED wspierają odświeżanie 120 Hz, co jest niezwykle ważne.
Wadą na pewno jest brak tak dobrego kontrastu i kątów widzenia, które w telewizorach OLED są jednak lepsze. Niektórych może odstraszać też cena, która wciąż jest dość wysoka w porównaniu chociażby do modeli LCD. Jednak za nowe rozwiązania trzeba zapłacić trochę więcej, a korzyści płynące z QNED względem zwykłego LCD są niepodważalne.  

QNED czy OLED - jaki telewizor wybrać?

Największą różnicą pomiędzy technologią QNED a OLED (sprawdź także porównanie OLED czy QLED) jest sposób podświetlenia. QNED nadal potrzebuje dodatkowego podświetlenia, co przekłada się na niższy współczynnik kontrastu. W telewizorach OLED piksele świecą własnym światłem, co pozwala na uzyskanie nieskończonych czerni. Ponadto telewizory OLED charakteryzują się krótszym czasem reakcji, co jest idealnym wyborem dla graczy.  
Przewagą technologii QNED jest trochę wyższa jasność, a to ma znaczenie, gdy oglądamy filmy w bardzo jasnych pomieszczeniach. OLED wygrywa za to w kwestii kątów widzenia, które praktycznie pod każdym względem są lepsze.
Czy w takim razie warto kupować telewizory QNED? Oczywiście, że tak! Te modele oferują bardzo dobry stosunek jakości do ceny, dlatego są dobrą alternatywą dla wciąż drogich telewizorów OLED. Mniej wymagający użytkownik nie odczuje aż tak ogromnej różnicy, dlatego dopłacanie do OLED-a nie zawsze ma sens. Wszystko jest uzależnione od indywidualnych preferencji użytkownika. Warto dodać, że QNED jest znacznie lepszą technologią niż klasyczne LCD, dlatego to argument, który przemawia za zakupem.

Ile kosztuje dobry telewizor z ekranem QNED?

Ceny telewizorów LG z technologią QNED są bardzo zróżnicowane. Najtańszy model dysponujący tą technologią można kupić już za 3299 złotych. W średniej półce cenowej musimy liczyć się na wydatek od 8000 zł nawet do 10 000 złotych. Najdroższe modele oscylują w granicach 15 000 złotych. 
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.