Data publikacji:

Co to jest Quick Charge? Jak działa szybkie ładowanie?

Współczesny świat jest pełen różnego rodzaju urządzeń elektrycznych, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie i towarzyszom człowiekowi niemal w każdej chwili, stając się przy tym nieodłącznym elementem życia. Niewątpliwie najczęściej używanym urządzeniem elektronicznym jest obecnie telefon, czyli smartfon.
Ładowarka szybkiego ładowania
Smartfony pojawiające się na rynku wyposażone są w niezliczoną ilość funkcji, które ułatwiają i umilają codzienne funkcjonowanie. Obecnie telefon to dla wielu osób sprzęt niezbędny do pracy, zapewniający rozrywkę, dający łatwy dostęp do informacji z całego świata oraz ułatwiający kontakt z najbliższymi. Z uwagi na to, jak często i długo w ciągu dnia korzysta się z telefonu, nikogo nie powinien dziwić fakt, że częste ładowanie jego baterii to konieczny krok, jaki należy wykonać, aby móc w pełni korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji.
To własne ładowanie baterii telefonu zazwyczaj bywa problematyczną kwestią u wielu osób, ponieważ naładowanie telefonu do pełna zazwyczaj trwało dość długo. W odpowiedzi na ten narastający problem, producenci telefonów komórkowym stworzyli funkcje Quick Charge, która zrewolucjonizowała rynek smartfonów na świecie.
Czym jest funkcja Quick Charge?  Co należy o niej wiedzieć? Jak działa taka ładowarka szybkiego ładowania? Jakie są wersje tej technologii oraz ile trwa szybkie ładowanie telefonu z funkcją Quick Charge, a także czy jest to bezpieczne dla telefonu? To tylko niektóre z pytań, które warto sobie zadać przed zdecydowaniem się na telefon z opcją Quick Charge. Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, dlatego warto zapoznać się z jego treścią.

Quick Charge — co warto wiedzieć o tej funkcji?

Quick Charge to nic innego jak funkcja pozwalające na szybkie ładowanie telefonu. Technologia ta została opracowana i opatentowana  przez firmę Qualcomm. Marka ta to powszechnie znane przedsiębiorstwo informatyczne, które swoją popularność zawdzięcza specjalizacji w dziale komunikacji bezprzewodowej.
Pierwsza wersja Quick Charge, czyli Quick Charge 1.0. została wypuszczona na rynek już w 2013 roku. Był to prawdziwy kok milowy dla użytkowników smartfonów, ponieważ do tego czasu ładowanie telefonu przez dostępne porty USB działało dobrze, jednak było to mocno ograniczone. Wynikało to z faktu, że porty USB pierwotnie były przeznaczone do przesyłania danych, dlatego funkcja ładowania telefonu w ten sposób była bardzo ograniczona.
Pierwszy standard Quick Charge pozwalał na ładowanie o napięciu 5 V oraz natężeniu 2 A. Zgodnie z ówcześnie panującymi standardami, taka funkcja była dwukrotnie lepsza niż ładowanie przez standardowe porty.
Oczywiste jest, że aby skorzystać z funkcji Quick Charge, należy wejść w posiadanie niezbędnych elementów, takich jak odpowiedni procesor, mikrokontroler w telefonie oraz oczywiście ładowarka szybkiego ładowania.
Wypuszczenie na rynek funkcji Quick Charge to niewątpliwie prawdziwy przełom w świecie technologii, ponieważ szybkie ładowanie telefonu ma kluczowy wpływ na komfort użytkowania telefonów i innych urządzeń elektrycznych wymagających regularnego ładowania.

Quick Charge, czyli jak działa szybkie ładowanie telefonu?

Obecnie funkcja Quick Charge jest już powszechnie znana wśród użytkowników telefonów, jednak wciąż wiele osób nie wie, jak działa szybkie ładowanie telefonu. Oczywiste jest, że czas, jaki jest potrzebny na naładowanie baterii, jest zależny od mocy ładowarki użytej do ładowania.
Najpopularniejszy i najczęściej stosowany model ładowarki może zasilić telefon z mocą 5 W i natężeniu 1 A. Funkcja Quick Charge pozwala na wykorzystanie maksymalnej mocy ładowania, co jest możliwe dzięki procesowi zwiększenie napięcia prądu, który wpływa na urządzenie.
Funkcja szybkiego ładowania Quick Charge działa dzięki wykorzystaniu portu USB, jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych ładowarek, technologia ta ładuje akumulatory telefonu znacznie szybciej, niż umożliwia to wbudowany port USB. Dzieje się tak, ponieważ Quick Charge zwiększa napięcie wejściowe, jakie dostarcza ładowarka USB oraz jednocześnie stosuje zabezpieczenia, które ochraniają akumulator telefonu przed uszkodzeniami spowodowanymi szybkim ładowaniem. Oznacza to, że szybkie ładowanie telefonu z wykorzystaniem funkcji Quick Charge jest w pełni bezpieczne dla telefonu.
Decydując się na szybkie ładowanie telefonu, warto pamiętać także o tym, że aby móc w pełni korzystać z funkcji Quick Charge niezbędna jest ładowarka szybkiego ładowania w pełni kompatybilna z posiadanym urządzeniem. Wśród dostępnych na rynku modeli ładowarek znaleźć można takie, które nie są dopasowane do wybranych telefonów, przez co szybkie ładowanie nie działa tak, jak powinno.

Jakie są dostępne wersje technologii Quick Charge?

Chociaż przedsiębiorstwo Qualcomm wciąż pracuje nad funkcją Quick Charge starając się jeszcze ją udoskonalić, aby szybkie ładowanie telefonu działało jeszcze lepiej, to już teraz wyróżnić można kilka opracowanych wersji funkcji Quick Charge. Do tej pory dostępne dla użytkowników były takie wersje technologii Quick Charge:
  • Quick Charge 1.0. — swoją premierę miało w 2013 roku. Umożliwiało szybkie ładowanie telefonu o napięciu 10W oraz natężeniu 1 A.
  • Quick Charge 2.0. — pojawiło się w 2015 roku. W tym przypadku moc zwiększyła się do 18W.
  • Quick Charge 3.0. — zostało wypuszczone na rynek w 2016 roku i osiągało moc 36W.
  • Quick Charge 4.0. oraz 4+ —  swoje premiery miały w 2017 roku, a z użyciem tej technologii można było ładować telefon z maksymalną mocą 100W.
  • Quick Charge 5.0. — premiera tego standardu miała miejsce w 2020 roku, a jej moc to ponad 100W.
  • Szybkie ładowanie telefonu z Quick Charge — ile trwa?

    Niewątpliwie to, co najbardziej interesuje użytkowników telefonów, którzy chcą skorzystać z funkcji Quick Charge jest to, ile trwa szybkie ładowanie telefonu. Chociaż nie można podać jednoznacznych danych, to według obietnic producenta, czyli firmy Qualcomm, ładowarka szybkiego ładowania wyposażona w funkcję Quick Charge 4.0 jest w stanie naładować telefon od 0% do 50% w ok. 15 minut. Dla większości użytkowników smartfonów jest to punkt zwrotny, ponieważ tradycyjna ładowarka, aby uzyskać taki sam wynik, potrzebuje znacznie więcej czasu. 

    Czy warto zdecydować się na ładowarkę z technologią Quick Charge?

    Osoby, które chcą zaoszczędzić czas na ładowaniu swojego telefonu, chętnie wykorzystują szybkie ładowanie telefonu, jakie zapewnia technologia Quick Charge. Quick Charge pozwala na zaoszczędzenie nawet do kilkudziesięciu minut na ładowaniu telefonu. Ta funkcja jest szczególnie ważna dla osób, które każdego dnia korzystają ze smartfonu w intensywny sposób.

    Czy szybkie ładowanie niszczy baterię?

    Chociaż wiele osób wciąż ma obawy, że funkcja Quick Charge może negatywnie wpływać na telefon, to prawdą jest, że szybkie ładowanie telefonu jest w pełni bezpieczne. Wątpliwości zazwyczaj budzi fakt, że szybkie ładowanie telefonu wykorzystuje duży przepływ napięcia do telefonu. Funkcja Quick Charge została stworzona tak, aby nie wpływać negatywnie na urządzenie oraz aby w żaden sposób nie uszkodzić baterii telefonu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!