Data publikacji:

Czym są raki w betonie? Jak je wypełnić?

Tak zwane raki są jednym z najczęściej pojawiających się defektów powstających podczas wylewania lub formowania betonu. Pojawiają się one zazwyczaj z powodu niedostatecznego zagęszczenia używanej mieszanki. Pozostawione same sobie mogą doprowadzić do poważnych kłopotów sprzyjających pękaniu betonu, a także kruszeniu się lub szybszemu niszczeniu pokrywających go tynków, klejów lub płytek ceramicznych. Na szczęście naprawa raków nie należy do skomplikowanych. W artykule radzimy, jak się za nią zabrać.
raki w betonie
Raki są wyraźnie widocznymi i niewypełnionymi fragmentami wyrównanej powierzchni wykonanej z betonu. Powstają one na skutek uwięzionych w nim pęcherzyków powietrza i niedostatecznego wymieszania oraz zagęszczenia mieszanki. Czasami winny jest też beton słabej jakości, albo niewłaściwe połączenie jego składników na placu budowy.
Raki ujawniają się w trakcie procesu schnięcia mieszanki. Swoją nazwę wzięły od charakterystycznego rwanego kształtu. Warto zauważyć, że ubytki te pojawiają się nie tylko z zewnątrz, ale mogą tworzyć się także wewnątrz świeżego betonu. W tym drugim wypadku narażają one na korozję elementy zbrojone konstrukcji, osłabiają przy tym jej wytrzymałość. Wykrycie tego typu skaz jest możliwe tylko przy wykorzystaniu specjalistycznego betonoskopu, korzystającego z sensora na fale ultradźwiękowe.
Jak zaznaczyliśmy we wstępie, raków nie należy ignorować, zwłaszcza jeżeli są głębokie i rozległe. W najgorszym wypadku może okazać się, że najlepiej jest rozpocząć pracę od nową, skuć wylany beton i wylać go jeszcze raz. Niewątpliwie wydłuża to pracę, ale daję gwarancję uniknięcia późniejszych poważnych problemów.

Czym wypełnić raki w betonie?

W jaki sposób zabrać się za naprawę płytkich raków? Na niezbrojonym betonie pracę zaczynamy od zidentyfikowania wszystkich ubytków. Jeżeli jest ich dużo i operujemy na rozległej przestrzeni, dobrym pomysłem jest zaznaczenie każdego uszkodzenia za pomocą sprayu, markerów lub innych wyraźnych oznaczeń. W ten sposób nie pominiemy żadnego miejsca.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie zawartości betonu wokół powierzchni z rakiem. Dla pewności skuwamy wszystkie luźne elementy. Następnie oczyszczamy dokładnie powierzchnię z kurzu i zwilżamy ją wodą lub używamy środka gruntującego. Teraz możemy przystąpić do łatania ubytków. Do tego celu używamy dedykowanych mieszanek i zapraw cementowych przeznaczonych do naprawy raków lub wykonywania podkładów, które pod względem składu i właściwości są jak najbardziej zbliżone swoimi cechami do betonu.
Środek nakładamy szpachelką lub szpachlą, zwracając uwagę na to, by dokładnie wypełnić wszystkie ubytki. Jego nadmiar usuwamy i wyrównujemy powierzchnię, a następnie czekamy, zgodnie z instrukcjami producenta, aż zaprawa zaschnie. Pamiętajmy, że przy głębszych rakach zaprawę nakładamy metodą wielowarstwową.
Gdy raki pojawiły się w powierzchni żelbetowej, postępujemy podobnie. Podczas usuwania pyłu i luźnych fragmentów betonu oczyszczamy też odsłonięte stalowe pręty. Jeżeli pokryły się rdzą, należy ją dokładnie usunąć i użyć farby antykorozyjnej. Po jej zaschnięciu przystępujemy do aplikowania kolejnych warstw zaprawy naprawczej.
Zdjęcie: Envato elements