Data modyfikacji:

Jaki monitor wybrać? Najważniejsze parametry przy zakupie dobrego monitora

Wybór monitora to dla wielu osób problematyczna kwestia. Tak ważny element wyposażenia komputerowego wpływa na wydajność i komfort pracy, dlatego warto wiedzieć, na jakie monitory postawić. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele monitorów, które dedykowane są przedstawicielom różnych grup – od graczy, przez grafików, aż po standardowego użytkownika. Każdy z nich potrzebuje sprzętu o nieco innej specyfice, jednak każdy chciałby wejść w posiadanie możliwie jak najlepszego monitora.

matryca
Osoba, która decyduje się na zakup nowego monitora, często zastanawia się, jakie są najważniejsze parametry dobrego monitora. Zawrotna ilość dostępnych na rynku monitorów sprawia, że wybór jednego z nich jest trudny. Aby wybrać dla siebie najlepszy model, warto zapoznać się podstawowymi zasadami wyboru takiego urządzenia.

Najlepszy monitor – jak wybrać?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać podczas wyboru odpowiedniego dla siebie monitora, jest określenie jego głównego przeznaczenia oraz kwoty, jaką na taki zakup można wydać. Producenci takich urządzeń oferują wiele różnych modeli monitorów, które cechują się innymi parametrami, dlatego aby wybrać dla siebie dobre urządzenie, warto wiedzieć, jakie cechy komputera są najbardziej istotne.

Osoby, które każdego dnia korzystają z zaawansowanych i wymagających programów graficznych, powinny zdecydować się na monitor o wyjątkowo dobrych parametrach, ponieważ tylko taki sprzęt gwarantuje wydajną i komfortową pracę. Po sprzęt cechujący się wyjątkowo dobrymi parametrami powinni także sięgnąć gracze, którzy często prowadzą rozgrywki w nowoczesne i wymagające graficznie gry komputerowe.

Dla osób, które nie korzystają z tak wymagających programów, polecane są monitory o nieco słabszych parametrach, co wpływa także na znacznie niższą cenę sprzętu. Przed zakupem monitora warto także rozważyć najlepszą dla siebie wielkość urządzenia, ponieważ duże monitory mogą zajmować wiele przestrzeni na biurku.

Rodzaje monitorów do komputera

Podczas wyboru nowego monitora znaleźć można wiele modeli, które wyróżniają się określonymi cechami. Obecnie na rynku dostępne są takie rodzaje monitorów:

  • Monitor płaski – to obecnie najpopularniejszy wybór, dlatego w tej kategorii znaleźć można wiele atrakcyjnych modeli z różnych półek cenowych. Klasyczne rozwiązanie, jakim jest płaski monitor, sprawdzi się podczas wielu aktywności, dlatego niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród użytkowników takiego sprzętu. 
  • Monitor zakrzywiony – to stosunkowo nowe rozwiązanie, które już cieszy się dużym gronem zwolenników. Na taki typ monitora decydują się szczególnie gracze, ponieważ zakrzywiony obraz oferuje wyjątkową impresję, czyli efekt zanurzenia w ekranie. Takie monitory, dzięki swojemu zakrzywieniu, odpowiadają naturalnej krzywiźnie ludzkiego oka, co znacznie wpływa na mniejsze zmęczenie oczu. W przypadku zakrzywionego monitora, niezwykle ważna jest przekątna ekranu. Najlepsze efekty zakrzywienia widać na ekranach nie mniejszych niż 27 cali.

Dobry monitor – jakie powinien mieć parametry?

Wybór odpowiedniego monitora może być trudny, szczególnie dla tej grupy użytkowników, która nie jest zaznajomiona z technologicznymi nowinkami i specjalistycznym nazewnictwem. Aby wybrać dobry monitor, warto szczególną uwagę zwrócić na te parametry:

  • Rodzaj matrycy – obecnie najpopularniejsze są monitory wyposażone w matrycę TN. Taki wybór zapewnia odpowiednio wysoki czas odświeżania, zazwyczaj od 144 aż do 240 HZ. Innym rodzajem matrycy jest IPS. Monitory z taką matrycą sprawdzą się szczególnie u wymagających użytkowników, którym zależy na idealnym odwzorowaniu kolorów i dobrym kontraście. Takie matryce zapewniają także wyjątkowo szeroki punkt widzenia, dlatego są polecane dla graczy. Matryca VA, czyli kolejny rodzaj, to rozwiązanie uznane za punkt pośredni między TN a IPS. Matryce VA zapewniają dobry obraz o realnie wyglądających kolorach, przy czym są znacznie tańsze niż monitory z matrycami IPS. 
  • Rozdzielczość – ten parametr określa ilość pikseli znajdujących się na ekranie. W obecnych na rynku monitorach najczęściej spotkać można modele cechujące się wartością 1080 pikseli. Takie monitory świetnie się sprawdzą podczas codziennego użytkowania. Gracze i użytkownicy korzystający z wymagających graficznie programów powinni zdecydować się na monitory z rozdzielczością określoną jako 4K. 
  • Przekątna ekranu – ta wartość określa rozmiar danego modelu monitora, ponieważ im większa przekątna ekranu, tym naturalnie większe jest całe urządzenie. Do najpopularniejszych obecnie modeli zaliczyć można monitory o 24 calach oraz monitory 27 cali. Obie wielkości świetnie się sprawdzą podczas pracy i rozrywki, a także spełnią oczekiwania nawet bardzo wymagających użytkowników. Osobom, którym zależy na wyjątkowo dużym ekranie, poleca się wybór monitora 32 cale. 
  •  Czas reakcji – to ważny parametr, który informuje o tym, ile czasu potrzebuje urządzenie, aby zrealizować komendę. Najpopularniejsze obecnie monitory cechują się czasem reakcji wynoszącym od jednej do kilku milisekund, co jest wartością bardzo małą. Monitory z wyjątkowo szybkim czasem reakcji polecane są dla graczy, szczególnie dla miłośników gier dynamicznych, gdzie czas reakcji jest niezwykle istotny dla powodzenia całej rozgrywki.

Dobry monitor do komputera – co jest najważniejsze?

Aby wybrać odpowiedni monitor, należy zastanowić się nad jego głównym zastosowaniem w ciągu dnia i na tej podstawie dobierać model o odpowiednich parametrach. Osoby, które spędzają przed ekranem monitora wiele godzin dziennie podczas pracy lub grania w gry komputerowe, powinny zdecydować się na takie monitory, które swoimi parametrami, kształtem oraz ergonomią zapewnią wygodne i wydajne użytkowanie.

Użytkownicy, dla których komputer z monitorem jest jedynie dodatkiem i korzystają z niego przez krótki czas w ciągu dnia, nie muszą wybierać bardzo drogich monitorów, które posiadają najlepsze możliwe technologie i rozwiązania. W znacznej większości takich przypadków, możliwości takiego monitora o najwyższych parametrach nie będą w pełni wykorzystane.

Oferta producentów monitorów komputerowych jest bogata w różne modele monitorów, dlatego z pewnością każdy użytkownik znajdzie dla siebie idealny model.

Jaki monitor 144 Hz?

Monitory o częstotliwości odświeżania 144 Hz często określane są jako najlepsze urządzenia dedykowane graczom oraz innym wymagającym użytkownikom. Nie jest tajemnicą, że wysoka częstotliwość odświeżania zapewnia znacznie bardziej płynny obraz na ekranie niż w przypadku mniejszej częstotliwości. Gracze użytkujący monitory 144 Hz mogą zdobywać przewagę w grach, szczególnie tych określanych jako multiplayer.

Monitory 144 Hz są także znacznie przyjemniejsze dla oczu, ponieważ wysoka częstotliwość odświeżania redukuje zmęczenie oczu. Ta informacja jest ważna szczególnie dla tych osób, które każdego dnia spędzają długi czas, wpatrując się w ekran monitora. Aby z powodzeniem korzystać z całego potencjału monitor 144 Hz, warto korzystać z dobrze wyposażonego komputera, który zapewni odpowiednią liczbę FPS-ów.

Zdjęcie: diignat/Envato Elements